Laboratorion jono Turussa epäinhimillinen
Terveiset Tyksin laboratorion jonosta. Istuin siellä neljä tuntia odottamassa pääsyä näytteenottoon, joka kesti viisi minuuttia.
Kun menin jonotuslappua ottamaan, oli vuorossa numero 30. Sain numerokseni 75.
Odotin tunnin, toisen, kolmannen, neljännen. Lappujonon lisäksi sisään kutsuttiin myös ne, joilla oli etukäteen varattu aika. Myös kaksi muuta jonoa eteni hitaasti, heillä oli erityisiä näytteitä.
Katselin muita odottajia. Mukana oli paljon vanhoja miehiä, jotka tulivat rollaattoreilla ja näyttivät haurailta ja epävarmoilta siitä, mitä on edessä ja mitä pitäisi tehdä. Opastusta oli paikalla vain osan ajasta.
Kenelläkään ei näyttänyt olevan saattajaa kotiavusta. Eivät saattajat olisi mahtuneetkaan aulaan.
Vieressä oli verinäytteitä ottava Ketterä-piste, missä ei ole odottajille edes tuoleja. Sielläkin jonotus taisi kestää pahimmillaan tunnin.
Väki vanhenee ja näytteidenotto kasvaa koko ajan, muuta on turha uskotella.
Mielestäni sairaita ihmisiä kohdellaan järkyttävän huonosti. Pitäisi olla hyvin terve että jaksaisi tällaisen hoidon.
Ehdotan, että inhimillisyyden nimissä laboratoriota laajennetaan, sivulla näyttäisi olevan tilaa, ja näytteenottohuoneita lisätään. Ja ennen muuta myös laboratoriohoitajia. Kumpaakin pitäisi kasvattaa ainakin kolmanneksella. Väki vanhenee ja näytteidenotto kasvaa koko ajan, muuta on turha uskotella.
Kun lähdin, odottajilla oli edessään jo yli 60 henkilön jonotus. Minulla setään vain 45, mihin kului se neljä tuntia. Ne muut odottivat ehkä kuusi.
Laittaisitko sinä lapsesi tai vanhuksesi tähän jonoon?
Lue myös vastauskirjoitus: Tyks Laboratorioiden näytteenottoa kehitetään jatkuvasti, ja asiakkaatkin voivat vaikuttaa palveluihin