Lukijoilta

Ruotsinkielisten oppimateriaalien saatavuudessa isoja ongelmia – materiaalia puuttuu, osa on heikosti käännettyä ja vanhentunutta

Viime vuosien isot uudistukset opetuksessa ovat kriisiyttäneet ruotsinkielisten oppimateriaalien saatavuuden. Ongelman keskiössä on ruotsinkielisten oppimateriaalien puuttuminen monissa oppiaineissa. Tällöin oppimateriaalien tuottaminen jää opettajien vastuulle, jolloin ylikuormittuneiden opettajien työaikaa menee oppimateriaalien tuottamiseen. Ongelmaa tuottavat myös heikosti käännetyt ja ajasta jälkeen jääneet oppimateriaalit.

Ongelmat vaikuttavat oleellisesti koko opetuksen laatuun, sillä oppimateriaaleilla on huomattava vaikutus koko oppimiseen. Oppimateriaalien heikko laatu asettaa ruotsinkieliset opiskelijat epätasa-arvoiseen asemaan suomenkielisiin opiskelijoihin verrattuna, heikentäen jatko-opintomahdollisuuksia.

Vaikka ongelmat ovat pitkäaikaisia ja vaikutukset huomattavia, ei asiasta valitettavasti keskustella. Olen keskusteluissa esimerkiksi kansanedustajien kanssa huomannut, että ongelman olemassaolo tulee monille yllätyksenä.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Asiaan on pakko puuttua. Ongelman ratkaisuun tarvitaan lisää rahoitusta mutta myös parempaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Myös jatkuvat koulutuksen reformit pahentavat ongelmaa, sillä jokainen koulutusreformi vaatii uusia oppimateriaaleja.

Mikäli Suomi haluaa olla uskottavasti kaksikielinen maa, on sen kyettävä takaamaan niin perustavanlaatuinen asia kuin oppimateriaalit molemmilla kotimaisilla kielillä.

Moni kauhistelee suomalaisnuorten laskevia Pisa-tuloksia, vaikka ruotsinkielisten tulokset ovat aina olleet suomenkielisiä heikompia. Valitettavasti tämä tosiasia ei nosta samanlaista keskustelua kuin muut tulokset.

Mikäli Suomi haluaa olla uskottavasti kaksikielinen maa, on sen kyettävä takaamaan niin perustavanlaatuinen asia kuin oppimateriaalit molemmilla kotimaisilla kielillä.

Cecilia Huhtala

puheenjohtaja

Finlands Svenska Skolungdomsförbund

Tämä viestiketju on suljettu uusilta viesteiltä.

Aiemmat viestit (3)

Vanhimmat ensin
Julle
Ongelmat on tehty ratkaistaviksi 👍
En ymmärrä`?? Mikä on se ongelma. Suomi on uskottavasti kaksikielinen maa, Kyl´ toisen kotimaisen kielen vaalijoilla on voimavaroja ehken enemmän kun laki sallii. Heillä on hyvät verkostot rahakasan päällä istujiin , että oikein katteeksi käy. Muistellaan mihin kaikkeen Oy Suomi Ab on haaskannut resursseja "oppimateriaalin" tuotannossa kuten paljon kehuttu Pirkkalan koulumonisteet, unohtamatta Välimeren pohjukkaan syydettyjä miljoonia euroja joka mahdollisti demokratialle täysin outojen kanssaihmisen tuhoa edistävien oppimateriaalien tuotannon. Toivotaan, että tulevat kansanedustajat ovat vyötetty terveellä järjellä ja osataan kohdistaa rajalliset voimavarat myös suomalaisten pikku pilttien parhaaksi.
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.
CaCola
Ennen ei ollut edes suomeksi
Kun kotimaisilla kielillä ei ollut ennen oppimateriaaleja niin ostit sanakirjat englanniksi tai/ja saksaksi. Käänsit sana sanalta tenttikirjat itsellesi. Samalla opit kielet, joista oli myöhemmin hyötyä elämässä.
Joudut tekemään näin joka tapauksessa, jos haluat opiskella ja menestyä elämässä, mutta työtä se vaatii. Ilmaista lounasta ei ole koskaan ollut.
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.
Sivustaseuraaja
Vast: Ennen ei ollut edes suomeksi
Noin minäkin opin englannin, kun koulu syötti pakkosaksaa ja voin lukea päivittäin tieteisjulkaisuja englannnilla. Nykyään on Google, etkä opi enää yhtään mitään.
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.