Diakoniatyössä tulee esille tilanteita, jotka tuntuvat lainsäädännöltään tai lain tulkinnaltaan kohtuuttomilta – toivomme päättäjiltä niihin parannusta
Diakoniatyössä kohtaamme ihmisiä hyvin erilaisissa elämäntilanteissa. Usein tulee esille tilanteita, jotka tuntuvat lainsäädännöltään tai lain tulkinnaltaan kohtuuttomilta ja epäreiluilta.
Ketkä teistä kansanedustajaehdokkaista olisivat valmiita edistämään muun muassa seuraavia asioita?
1. Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista annetun lain mukainen mahdollisuus terveydenhuollon laskujen alennukseen tai poistamiseen ei ole käytössä juurikaan, vaikka monesti luottohäiriömerkinnät tulevat nimenomaan pienituloisten terveydenhuoltokuluista.
2. Maataloustuottajien ahdinkoon on saatava välittömästi riittävästi apua.
3. Omaishoitajat säästävät valtavasti yhteiskunnan varoja, joten heidän verotustaan olisi kohtuullistettava. Samoin Suomessa on suuri joukko pientä työttömyyskorvausta, työeläkettä, työkyvyttömyyseläkettä tai leskeneläkettä saavia, joiden verotus pitäisi alentaa
oikeudenmukaiselle tasolle. Kelan maksaman leskeneläkkeen poistaminen yli 65-vuotiailta huononsi entisestään heikossa taloudellisessa asemassa olevien tilannetta.
4. Yhteiskunnan on taattava tasapuolinen ja kokoaikainen elatusapu niissäkin tilanteissa, kun sopimusta elatuksesta ei ole vielä tehty.
5. Tehostetun palveluasumisen kotilomien aikaiseen maksuvähennykseen tulee laskea kaikki päivät.
Voimia ja siunausta työhön!
Mari Kulmala, johtava diakonian viranhaltija; diakoniatyöntekijät Anne Borén, Marja Mustonen, Jukka Rahikainen, Juha Räisänen, Tiina Strengell ja diakonia-avustaja Marjo Lamberg
Savonlinnan seurakunta