Yli 60-vuotiaiden aktivointipuheet voi säästää nuoremmille
Nyt, kun on vaalitkin tulossa, niin kiinnostaa, että mikähän puolue ajaisi meidän yli 60-vuotiaiden asioita? Nythän ollaan jo vuosia vouhkattu siitä, miten aktivoida yli kuusikymppisiä jatkamaan ja jatkamaan työuraansa jopa 70-vuotiaaksi saakka.
Uskallan väittää, että 60 ei ole uusi 40, vaikka olisi fyysisesti miten hyvässä kunnossa.
Kuinka moni päättäjä on tietoinen siitä, että meille 1960-luvun alussa syntyneille ei kertynyt eläkettä alle 23-vuotiaana tehdystä työstä? Ja moni ehti tehdä sitä työtä jo vuosia tätä ikävuotta ennen. Silloin niitä työpaikkoja vielä olikin, kun asioita hoitivat ihmiset, ei koneet.
Myöskään ei ollut tapana, että lapsuuskotiin olisi jääty notkumaan vuosiksi sen jälkeen, kun täysi-ikäisyys oli saavutettu.
Aika pitkään olen seurannut tätä keskustelua ja suuntausta, jossa iloisesti halutaan aktivoida ikäluokkaani. Se on jotenkin tyrmistyttävää. Varsinkin, kun nuoria ihmisiä on paljon työttöminä.
Miksei lisätä koulutusta niille aloille, joissa on resurssipulaa? Tosin ihan jokaisesta ei kannata leipoa lähihoitajaa.
Aika pitkään olen seurannut tätä keskustelua ja suuntausta, jossa iloisesti halutaan aktivoida ikäluokkaani. Se on jotenkin tyrmistyttävää. Varsinkin, kun nuoria ihmisiä on paljon työttöminä.
Tulostin tässä eräänä päivänä myös työeläke-ennusteeni. Melko korutonta katsottavaa. Olen työskennellyt tyypillisillä matalapalkka-aloilla sekä yrittäjänä toiminimellä. Ensin mainitusta kertyy eläkettä heikosti, koska palkka on pieni tai jopa osa-aikainen, ja jälkimmäisestä yksinyrittäjä maksaa YEL-maksuja usein alakanttiin, koska ei ole enempää, mistä maksaa. Melko tuttua monelle naisyrittäjälle.
Olen myös aikoinani ollut lasten synnyttyä äitiyslomalla, ja silloinhan ei kerry juurikaan eläkekassaan mitään. Tässäkin kohtaa ikäiseni naiset ja nuoremmatkin ovat taloudellisesti eriarvoisessa asemassa miehiin verrattuna.
Yrittäkääpä nyt päättäjät ryhdistäytyä ja tehkää oikeudenmukaisia päätöksiä. Minun ja kaltaisteni ei mielestäni kuulu pohtia, että kuinkahan monta työpaikkaa taas hakisi tässä kuussa tai surra sitä, että miten ahdistavaa on vielä vuosia, ennen kuin pääsee eläkkeelle ja elääkö sillä eläkkeellä edes, vai putoaako köyhyyskuoppaan.
Mikäli henkilöllä taas on intoa, halua ja kykyä pysyä työelämässä, niin sekin suotakoon.
En ole mitenkään työntekoa vastustava henkilö, mutta tässä iässä ei halua enää olla kenenkään pompoteltavana ja katsella vierestä, kun joku yrittää keksiä pyörän uudelleen.
Ne aktiivisuus- ja dynaamisuuspuheet voi säästää nuoremmille, jos tarvetta on sellaiseen buustaamiseen. Koen, että olen työurani pian tehnyt, ja sen jälkeen haluan suunnitella iloista ja vapaata eläkeikää, jonka koen ansainneeni.
Ameeba