Hyvää uutta vuotta Turun kaupunki! Vai onko se hyvä meille kulttuurintekijöille?
Alla oleva teksti (lukuun ottamatta ihan loppua) on osa apurahaselvitystäni vuoden 2022 Aboa-apurahasta, jonka Turun kulttuurilautakunta myönsi minulle viime vuonna. Vaikkei minulta muuten edes virallista selvitystä pyydetty.
Ensinnäkin suurkiitos Turun kulttuurilautakunnalle vielä kerran apurahasta. Se mahdollisti poikkeuksellisen vuoden siinä mielessä, että pystyin keskittymään täysipainoisesti omaan taiteelliseen työskentelyyn niiden projektien parissa, joita olin suunnitellutkin toteuttavani, sen sijaan, että olisin murehtinut toimeentuloon liittyvistä asioista.
Oman monologiesitykseni ja monien muiden esitysten lisäksi pystyin apurahan turvin tarjoamaan kulttuurihyvinvointia myös ikäihmisille sekä lapsille täysin ilmaiseksi.
Tämän vuoden aikana olen kuitenkin yllättynyt ja jopa pettynyt siihen, miten vähän Turun kaupunkia ja erityisesti Turun kulttuurilautakuntaa (muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta) on kiinnostanut se, mitä olen tässä vuoden aikana Turussa tehnyt Aboa-apurahan turvin.
Häkellyin marraskuussa, kun eräässä taidenäyttelyssä yksi kulttuurilautakunnan jäsenistä tiedusteli kauhistuneena, etteikö minulle oltu edelleenkään siihen mennessä järjestetty kahvitustilaisuutta apurahaan liittyen tai ylipäätään oltu mitenkään yhteydessä ja kommentoi vielä, että kyllähän minun ehdottomasti pitäisi tulla kertomaan lautakunnalle, mitä olen vuoden aikana tehnyt.
No, lähtökohtaisesti tällaisen tilaisuuden järjestäminen tuskin on kuulunut minun vastuulleni. Totesin vain, että todellakin tulen mielelläni kertomaan, mitä olen vuoden aikana tehnyt tai olisin tullut alkuvuodesta mielelläni kertomaan, mitä aion tehdä ja kaikkein eniten olisin ollut iloinen siitä, jos kulttuurilautakuntaa olisi kiinnostanut kuulla terveisiä Turun kulttuurikentän sisältä, erityisesti kun tein myös juhlavuoden näytelmäni uudessa Turun Taiteen talossa.
Nyt Turun Taiteen talossa taiteilijoita kohtaan vallitsevan kiristyvän tilanteen vuoksi aion ottaa kantaa näkyvämmin.
Mutta koska Turun kulttuurilautakuntaa tai ylipäätään Turun kaupunkia ei ole näyttänyt yhtään kiinnostavan se, mihin ovat apurahoja jaelleet (joka on mielestäni täysin käsittämätöntä – miten lautakunnan jäsenet pystyvät tekemään apurahapäätöksiä, jos eivät käy katsomassa hakijoiden ja apurahan saajien teoksia?) tai se, mitä Turussa toimiville taiteilijoille ylipäätään kuuluu tällä hetkellä, joudun nyt turvautumaan julkiseen kanavaan. Toki sitä olen tehnyt läpi koko vuoden omilla somekanavillani. Nyt Turun Taiteen talossa taitelijoita kohtaan vallitsevan kiristyvän tilanteen vuoksi aion ottaa kantaa näkyvämmin.
Ratkaisuja olisi varmasti monia, mikäli Taiteen talon hallitus, Turun kaupunginvaltuusto ja erityisesti Turun kulttuurilautakunta vain haluavat olla tekemässä niitä yhdessä taitelijoiden kanssa eikä meidän kustannuksellamme.
Olen aina valmis tulemaan juttelemaan kulttuurilautakunnan jäsenille näistä asioista lisää ja toivonkin, että teidän suunnaltanne olisi kiinnostusta kuulla, miten paikallisilla, erityisesti vapaan kentän kulttuuritoimijoilla tällä hetkellä oikein menee.
Turun Taiteen talo ei ainakaan ole ollut ratkaisu tilaongelmiin, siitä projektista on lähinnä tällä hetkellä kehkeytymässä kaupallistumisen ja rahan ruumiillistuma eikä taiteilijoiden ja taiteen mahdollistaja. Ja tästä on mielestäni myös kaikkien turkulaisten syytä tietää, sillä julkisuuskuva ja todellisuus eivät tällä hetkellä missään muotoa kohtaa.
Johtuneeko myös siitä, ettei Taiteen talon hallituksessa tietääkseni istu tällä hetkellä yhtäkään esiintyvää taiteilijaa saatikka Taiteen talon varsinaisia tämänhetkisiä sisällöntuottajia.
Avointa dialogia siis odotellen!
Saanen lopuksi toivottaa lämpimästi onnea vuoden 2023 Aboa-apurahan saajalle. Toivon onnea, menestystä ja vastavuoroisuutta tässä upeassa kaupungissamme!
Ystävällisin terveisin,
vuoden 2022 Aboa-apurahan saaja
Kati Urho