Kuntavaalit on syytä pitää ajallaan
Emeritusprofessori Heikki Paloheimo ehdotti (TS mielipide 26.1.), että kevään 2021 kuntavaalit tulisi siirtää syksyyn. Perusteena hän käytti nykyistä koronavirustilannetta.
Paloheimon mukaan äänestysjonoissa ei kyettäisi pitämään riittäviä turvavälejä ja tunnistamista varten äänestäjät joutuisivat ottamaan kasvomaskin pois. Rokotukset puolestaan jatkuisivat syksyyn asti.
Perustelut eivät mielestäni ole päteviä. Olen 76 vuoden ikään ehtineenä äänestänyt varsin monissa vaaleissa, enkä koskaan ole törmännyt sellaisiin ruuhkiin, että lähietäisyydelle on äänestysjonossa tarvinnut joutua.
Tarpeellinen etäisyyden lisäys meiltä suomalaisilta kyllä onnistuu.
Kasvomaskia taas ei tarvitse ottaa pois pitkäksi aikaa, riittää kun vaalivirkailijalle naamaansa vilauttaa; muun ajan voi maskia pitää kasvoillaan.
Mitä taas tulee rokotuksiin? Viime päivien tietojen mukaan ne saattavat hyvinkin jatkua vuoden 2022 puolelle asti.
Liikun jonkin verran myös ikäisteni piirissä – tapaan heitä jopa työssäni – eikä kukaan ainakaan minulle ole kertonut harkitsevansa äänestämättä jättämistä koronatilanteen vuoksi. Enemmän ärtymystä herätti, kun hallitus viime keväänä yritti sulkea meidät vanhukset neljän seinän sisään.
Jos kuitenkin kannetaan huolta äänestämisen turvallisuudesta, voidaan aivan hyvin paikan päällä tapahtuvaa äänestämistä täydentää postiäänestyksellä. Se tulisi olemaan pieni hinta demokratian toteutumisesta. Sillähän saatiin vaihdettua presidenttikin USA:ssa.
Nykytilanteessa kuntavaalien järjestäminen ajallaan on erityisen perusteltua, sillä uudet kunnanvaltuutetut joutuvat ottamaan kantaa myös maan hallituksen toimintaan, ei vähiten niukkaan työllisyys- ja väljään talouspolitiikkaan, joka pian täydellä painollaan kaatuu kuntien ja kuntalaisten kannettavaksi. Kaikkihan me olemme kuntalaisia.
Toiseksi on huomattava, että puolueet ovat muun muassa ehdokashankinnoissaan edenneet jo varsin pitkälle. Vaalien siirtäminen voisi laajoissa kansalaispiireissä aiheuttaa paitsi pettymystä myös kysymyksiä siitä, minkälaisiin poliittisiin tarkoitusperiin vaalien siirto oikein liittyy.
Ikäpolveni edustajilla on vielä tuoreessa muistissa, kun valtaan rakastuneen presidenttimme toimikautta jatkettiin poikkeuslailla.
Raimo K. R. Salokangas
LKT, PsT
täysin palvellut psykiatrian professori
Turku