Hallitus jälleen kuutamolla
Koronakriisin laajetessa kevättalvella viime vuonna viranomaiset ja hallitus kertoivat, että maskeja riittää kaikille. Aluksi annettiiin lisäksi ymmärtää maskien käytöstä olevan merkittävää hyötyä pandemian ehkäisyssä. Mutta kuinkas kävikään? Kävi ilmi, että maskeja oli tuskin riittävästi edes sairaalakäyttöön puhumattakaan tavallisista pulliaisista. Viran puolesta käynnistettiin vähättely maskien hyödystä taudin leviämisessä. Todisteltiin tieteellisen näytön puuttuvan.
Hallituksen ja viranomaisten asenne muuttui vasta syksyllä, kun maskeja oli riittävästi saatavilla koko väestölle.
Nyt rokotusten suhteen on sama tilanne. Yhdelläkään viranomaisella tai poliitikolla ei ole todellista ajan tasalla olevaa käsitystä tilanteesta.
Eikö näin strategisesti tärkeän asian seurantaan olisi pitänyt nimittää presidentti Niinistön kaipaama nyrkki, joka olisi ollut tilanteessa ajan tasalla?
Tämä olisi ollut mahdollista pitämällä kiinteää yhteyttä rokotefirmoihin ja koordinoimalla asiaa EU-tasolla.
Samaa virhettä ei kannattaisi toistaa kovin monta kertaa. Riskinä on luottamuksen menetys kansalaisten silmissä. Vähimmilläänkin on seurauksena mittavat taloudelliset tappiot ja jatkuva inhimillinen kärsimys!
Lasse Koskenniska
Turku