Mitä tapahtuu pelastuslaitoksella
Kuten muuallakin, ovat myös Turun seudulla talousasiat tapetilla ja osittain jopa ahdingossa.
Pelastuslaitoksen toimintaa ei ole ruodittu juurikaan julkisuudessa.
Asioidessani Varsinais-Suomen aluepelastuslaitoksella hiljattain, tuli pakosti mieleen, että jonkinlainen antirahasampo tämänkin organisaation on oltava.
Kaikkien tähän saakka lopetettujen itsenäisten palolaitosten päällystö on nyt osa Varsinais-Suomen aluepelastuslaitosta.
Montako kauhaa tässä sopassa nykyisin siis on? Kuinka monelle työpaikkansa paloaseman päällikkönä menettäneelle on loihdittu uusi virka, ja miten nämä toimet edesauttavat pelastuslaitosta?
Keskustelin asiasta hyvinkin säntillisen ja asiallisen oloisen pelastajaryhmän kanssa, ja heidän kertomansa oli karua kuultavaa.
Ensinnäkin, nykyiset palomiesten operatiiviset vahvuudet; kesäloma-aikaan monella paikalla on ilmeisesti käytäntönä se, että kesälomien aikaan vahvuudet vaan pyörivät vähän pienemmällä miehityksellä, kun yksi ”rivistä” on lomalla.
Sijaisia ei ole juurikaan paikkaamassa tätä vajetta.
Aluepelastuslaitos on kuitenkin palkannut henkilön muun muassa päivittämään facebookia, koulutuspohjana ammattikorkeakoulu. Palkkaluokka korkeampi kuin palomiehellä.
Noiden toimistojen käytävillä on myös huoneita, joissa nimilaattojen mukaan on ohjaajaa, asiantuntijaa, tarkastajaa, johtajaa ja laskuttajaa.
Keskustelumme sivusi myös aiemmin paljonkin huomiota saaneen paloaseman lakkautusta itäisessä Turussa. Jaanin aseman pelastajat siirrettiin jostain syystä Liedon puolelle.
Jaanin asemalle on toimitettu kuitenkin toinen ambulanssi vuorokautiseen valmiuteen. Käyttökustannukset tämän rakennuksen osalta eivät nyt kuitenkaan voi tuottaa minkäänlaista säästöä, koska rakennus on yhä toiminnassa.
Toinen epätietoisuutta herättävä kysymys onkin, paljonko turkulaisten verorahoja menee vuokran maksamiseen asemasta, joka on Hämeentien varteen rakennettu? Kuulin summan, mutta en haluaisi uskoa, että Turku satsaa tähän sijoituspaikan vaihtoon noin 40 000 euroa kuukaudessa. Ilmeisen lähellä samaa summaa, jonka Jaanin paloasema syö vuodessa.
Kuulemani saa joku asiasta tietävä korjata, ja mielellään hurjasti alaspäin.
Toivonkin nyt hyvin avointa vastausta siitä, minkälainen tarkoitus pelastuslaitoksella nyky-yhteiskunnassa on?
Harri Piistinen, tutkija, observaattori