Lukijalta: Helsingin nähtävyydet hämmensivät
Tulipa käytyä pitkästä aikaa tutustumassa pääkaupunkimme nähtävyyksiin.
Aloitimme Sanomatalon alakerrasta, valokuvanäyttelystä. Se olikin heti alkuun tietynhenkinen, järkyttävästi mieltä repivä, mutta onneksi sieltä selvittiin kuitenkin ulos kauniiseen kesäpäivään.
Sitten suunnistimme Kiasmaan. Pääsylipun maksun jälkeen harhailimme kolkon talon sisällä ihmetellen. Ei niinkään taiteellisuuden suuruutta, vaan sen kirjaimellista puutetta. Talon sisällä ei ole juuri mitään, mutta lienee parempi sekin kuin täysin tavallisen ihmisen ymmärtämättömiä hirvityksiä.
Seuraavana vuorossa olikin Oodi, pääkirjastomme. Rakennus on henkeäsalpaava, kunhan vain ei tulisi vesi pirttiin jossakin vaiheessa. Mutta ajattelin käyttää tilaisuutta hyväkseni ja lukea lähes kaikkia Suomessa ilmestyviä sanomalehtiä. Kuten Oulun kirjastossa on. Mutta ei niitä löytynytkään kuin paikallinen hesari. Kirjastovirkailija sanoi lehtien tulevan vasta seuraavana päivänä. Kuvalehtiä ei myöskään löytynyt kuin epämääräinen kasa jostakin lokerikosta. Että tällaista kirjastotoimintaa.
Vielä kävimme kansallismuseossamme. Rakennus on ahdas, mutta sisälle sopi hyvin englantilainen laaja kuvakollaasi, jossa suojeltiin Afrikan villieläimiä. Kuuluvat ilmeisen hyvin suomalaiseen kulttuuriin.
Kävimme vielä eläinmuseossa, joka mielestäni parhaiten pitäytyi siinä asiassa, joka sille kuuluu. Hyvin hoidettu laitos.
Sitten olimmekin jo kypsiä suuntaamaan majoituspaikkaamme. Mutta jotenkin siinä jäi hajanainen mieli. Olivatko nämä paikat edes tarkoitettu oikein suomalaisille.
Matti Nikkilä
Liminka