Lukijalta: Auttajaa on hyväksyttävää pahoinpidellä?
Suomen Ensihoitoalan Liiton, Suomen Palomiesliiton, Tehyn ja kansanedustaja Jari Ronkaisen lakialoite ensihoitajiin kohdistuvien väkivallantekojen rangaistusten koventamisesta sai eduskunnassa 19 allekirjoitusta. Yhdeksäntoista kahdesta sadasta. Vaadittava määrä asian etenemiseen käsittelyyn olisi ollut 100 allekirjoitusta.
Äänestyksen tulos on minulle ja monelle muulle ensihoidon tulevalle tai nykyiselle ammattilaiselle kylmä viesti eduskunnalta: on hyväksyttävää pahoinpidellä auttajaansa ja selvitä siitä rangaistuksella, jonka ankaruutta punnitaan samalla asteikoilla kuin turhautuneiden nakkikioskille jonottavien välisiä yhteenottoja.
Käytännössä ensihoitajan telomisesta selviää sakkorangaistuksella.
Verrataanpa sitä voimankäyttökoulutuksella, -välineillä ja -oikeuksilla varustetun poliisimiehen lyömiseen: virkavallan väkivaltaisesta vastustamisesta alin määrättävissä oleva rangaistus on neljä kuukautta ehdollista vankeutta.
Yhteiskunnan tukiverkko toimii kellon ympäri, ensihoitajat yhtenä osana sitä. Me olemme valinneet ammattimme auttaaksemme muita.
Meitä kohtaan suunnatun väkivallan uhka on läsnä jokaisessa työvuorossa.
Kovemman rangaistuksen pelko tuskin vähentää uhkatilanteita, mutta se olisi selkeä viesti ulospäin: älä pahoinpitele hoitajaasi, sitä ei hyväksytä, se on rikos.
Ensihoidon opiskelija
Turun ammattikorkeakoulu