Kunnioitetaan
kaikenikäisiä
Joku heitti tekstiviestipalstalla nimimerkin takaa, että vanhukset pitäisi unohtaa, koska heistä ei ole mitään hyötyä.
Pitäisi muistaa, että myös nämä turhakkeet, joita vanhuksiksi kutsutaan, äänestävät, maksavat veroja eläkkeistään ja toimivat ilmaisina lastenhoitajina lapsenlapsilleen. Kun aika jättää, niin ketkähän saapuvat vaatimaan perintöjään?
Vanhusten veroilla on maksettu nuoremman polven opiskelut ja kouluruuat. On myös otettava se tosiseikka huomioon, että me kaikki vanhenemme, ja olisi enemmän kuin suotavaa, että tämä älytön nuorten ja vanhusten vastakkainasettelu jo lopetettaisiin. Tällaisella pienellä kansalla ei yksinkertaisesti ole varaa riidellä jatkuvasti keskenään.
Ihminen on tärkeä aina, jollei itselleen, niin ainakin läheisilleen, oli hän sitten nuori tai ikäihminen. Satsaus pitää suunnata kaikkiin ikäryhmiin, eikä ehdotella jonkun ryhmän unohtamista. Ikäihmisten elämänkokemus on korvaamatonta.
Jos kaikille ikäryhmille suodaan heille kuuluva kunnioitus, niin eiköhän tässä pärjätä kauas eteenpäinkin.