Ahneet ja pihit silakkamarkkinoilla
Taas oli hyvää ärsytyksen siedätyshoitoa käynti silakkamarkkinoilla viime torstaina. Myyjät olivat panneet parastaan ja useat asettaneet maistiaisia kojujensa tiskeille. Monet kävijät kulkivat kojulta kojulle posket jauhaen napsien maistiaispaloja ilman aikomustakaan ostaa tuotetta.
Samppalinnan puoleisella rannalla olimme eräässä kalakojussa ostamassa maukkaita paistettuja silakkafileitä ja vähän savulohtakin. Sielläkin oli reilun kokoisia silakkafileitä esillä potentiaalisten asiakkaiden maisteltavaksi. Eräskin vanhempi herrashenkilö rouvansa kanssa otti isot palat, otti toisetkin, palasi vielä luikkien takaisin ohi ostavien jonon sieppaamaan vielä kolmannenkin. Tuli jotenkin mieleen ahneet lokit kauppatorilla.
Jos ei ole aikomustakaan ostaa, ei ole fiksua maistellakaan. Ja jos niin kova nälkä on, seitsemällä eurolla tästäkin kojusta sai kunnon annoksen ja vielä hyvät kastikkeet päälle.
Oli mielenkiintoista havaita, että enimmäkseen nämä ”lokit” olivat ikäisiäni eläkeläisherroja, oli kyllä naisiakin. Luulisi, että tähän ikään olisi jo jotain tapojakin opittu. Olen myös havainnut, että ihmisen luonteenpiirteet, hyvät tai pahat vain korostuvat mitä vanhemmaksi tulemme. Tämä koskee myös ärsyyntymiskynnystä.
Maksava asiakas