Miljoona pönttöä opettavainen kokemus lapsille
Me Folkhälsanin terveyttä edistävässä turkulaisessa Brahe-eftis-iltapäiväkerhossa halusimme kunnioittaa 100-vuotiasta Suomea osallistumalla Miljoona pönttöä -kampanjaan.
Kampanja alkoi maaliskuussa 2016 ja tavoitteena oli saada miljoona linnunpönttöä Suomen metsiin ennen toukokuuta 2017.
Nämä pöntöt ovat hyvä ensiapu pönttölinnuille, jotka potevat asuntopulaa.
Lapsille pönttöhanke oli pedagogisesti kasvattava. Se tuki lasten emotionaalista ajattelua, vahvisti heidän itseluottamustaan ja lisäsi käsityötaitoja.
Tämänkaltaiset luontoa lähelle tuovat kokemukset ovat lapsille äärimmäisen tärkeitä ja niitä kannattaa tarjota sekä varhaiskasvatuksessa että kotona. Kannustamme muitakin kerhoja osallistumaan samanlaiseen toimintaan.
Iltapäiväkerho-ohjaajat aloittivat hankkeen kertomalla kerholapsille pönttökampanjasta ja sen tärkeydestä linnuille.
Kaikki lapset halusivat erittäin mielellään auttaa Suomen lintuja saamaan kodin, kenenkään ei ole hyvä asua ulkona, siellä on kylmä, lapset tietävät.
Pönttöjen rakentaminen kesti kaksi viikkoa ja joka iltapäivä koulun piha oli täynnä ahkeria työmuurahaisia.
Lapset jakoivat itsensä kolmen lapsen ryhmiin, joista jokainen ryhmä rakensi yhden pöntön. Koulun pihalla hiottiin, porattiin ja naulattiin pönttöjä ohjaajien turvallisessa ohjauksessa.
Lopulta koulun ulkovaraston seinään nojasi 17 kaunista linnunpönttöä.
Kysyin Turun kaupungilta luvan kiinnittää muutama pönttö lähellä sijaitsevan Vähäheikkilän kentän viheralueelle. Kaupunki vastasi myöntävästi ja kerholaiset hurrasivat.
Pönttökiinnityksen juhlallinen seremonia pidettiin tiistaina 19.4. Urheat ohjaajat kiipesivät tikapuiden avulla kiinnittämään pöntöt puihin.
Kun viimeinen pönttö oli puussa, lapset ja ohjaajat huusivat yhdessä kovalla äänellä katseet kohotettuina taivaalle: Tervetuloa linnut!
Kaiken kaikkiaan viheralueen puihin kiinnitettiin 7 pönttöä, loput lähtivät kerholasten kotien tai kesämökkien puihin ja metsiin.
Kerho-ohjaajat ja kerholapset odottavat innokkaina sen seuraamista, kuinka ahkeraan käyttöön pöntöt tulevat. Kenties lapset näkevät jopa pienten lintupoikasten ensilennot pesästä.
Margit Roininen
Yksikkövastaava
Folkhälsanin Brahe-eftis, Turku