YK ja EU
YK:n vuonna 1948 hyväksytyssä julkilausumassa sanotaan mm: jokaisella on ajatuksen- ja uskonvapaus sekä mielipiteeseen ja sen ilmaisemiseen.
Kaikilla on oikeus lain suojaan ja puolueettomaan oikeudenkäyntiin. Jokaista on pidettävä syyttömänä, kunnes hänet todistetaan syylliseksi.
Näin YK:ssa, entä EU:ssa? Pieni Itävalta pantiin boikottiin kun kansa äänesti "äärioikeisto"puoluetta samantapaisesti kuin suomalaiset aikanaan Veikko Vennamon Maaseudun puoluetta, jolloin 18 SMP:n edustajaa pääsi eduskuntaan.
Jokin aika sitten tehdyssä galluptutkimuksessa yli puolet suomalaisista oli boikotin purkamisen kannalla ja yli 40 prosenttia sitä mieltä, että Suomi lopettaisi boikotin ilman EU:n hyväksyntää. (Panisikohan EU siitä hyvästä Suomen boikottiin?)
Ensin tutkitaan sitten vasta hutkitaan on vanha sanonta. Eikö pitäisi ensin odottaa, mitä Itävallan äärioikeistolaiset puuhaavat?
Tarmo Laine
ei äärioikeistolainen