Lukijoilta

Oikeus voittoon

Kaukana takana ovat ajat, jolloin Neuvostoliiton päälehti Pravda (suom. totuus) julkaisi vain diktaattorien yksipuolista totuutta vaikenemisen ajan päätyttyä ja historian ovien auettua. Tutkijoille on ilmennyt aivan muunlaista totuutta.

Neuvostoliiton julkinen taho on myöntänyt, että Mainilan laukaukset olivat provokaatio, jolla saatiin sota aloitetuksi Suomea vastaan.

Näin Suomea on johdettu harhaan ja luotiin valhe "sotaansyyllisestä" Suomesta. Tästä johtuen Neuvostoliitto vaati Suomelta sotakorvaukset, jotka valheeseen perustuen Suomi myös maksoi.

Tätä tavatonta vääryyttä eivät oikeamieliset kansalaiset voi millään hyväksyä. Primäärinen vaatimus on, että Neuvostoliiton on maksettava takaisin Suomen suorittamat sotakorvaukset korkoineen.

Edellä olevasta seuraa, että "sotaansyyllisten" tuomio on kumottava ja näiden kunniakkaiden miesten maine on palautettava.

Sekundäärinen, mutta aivan yhtä tärkeä vaatimus on Karjalan palauttaminen.

Tarvittaessa näitä asioita voidaan käsitellä Haagin kansainvälisessä tuomioistuimessa.
Ensio Purje