Lukijoilta

Alkoholista kallis
lasku yhteiskunnalle

TS/Marttiina Sairanen<br />Kirjoittaja kiinnittää huomiota siihen, että useimmat rikokset tehdään viinan voimalla.
TS/Marttiina Sairanen
Kirjoittaja kiinnittää huomiota siihen, että useimmat rikokset tehdään viinan voimalla.

Alkoholin käyttö on suuri kansallinen haittatekijä. Alkoholin käytöstä johtuvat haitat aiheuttavat joka vuosi noin 30 miljardin laskun yhteiskunnalle.

Suomen vankiloissa istuvat ovat 95-prosenttisesti siellä alkoholin käytön vuoksi. Alkoholi oli syynä vappuna puukkojengin riehumiseen Turussa. Viinan ja huumeiden voimalla tehtyjä rikoksia kirjattiin samana vappuna Turussa yli 200.

Ilkivalta, lasinsirpaleet, roskaamiset yms. on myös kirjattava pääosin alkoholin käytön tiliin.

Alkoholin vuoksi liikenteessä vammautuneet kertovat oman tarinansa.

Miten paljon onkaan perheväkivaltaa alkoholin vuoksi? Miten paljon tuskaa, riitaa, itkua, eroja, menetyksiä ja kurjuutta koetaankaan alkoholin takia?

Alkoholin käytöstä johtuva yhteiskunnan rappeutuminen on eräs suurimpia kirouksia Suomessa.

Monet ammattiauttajaryhmät kampanjoivat nuorten hyväksi. He yrittävät etsiä syytä nuorten väkivaltaan, holtittomaan ja vastuuttomaan elämään ja suoranaiseen huliganismiin. Syy on löytynyt. Se pitäisi nyt tiedostaa ja pyrkiä korjaamaan. Ammattiauttajaryhmien on turhauttavaa kampanjoida kenenkään hyväksi, elleivät he ala kampanjoida todellista syytä, alkoholin käyttöä vastaan.

Ehdotan tämän kesän tunnuslauseeksi:
Fiksu ei käytä alkoholia