Lukijoilta

Pankkien tehtävä
nyt vastapalveluksia

Merita se onkin varsinainen kettujen pesä, kuten Postipankkikin! Sadat ahkerat ja ammattitaitoiset pankkirouvat on säälittä irtisanottu. Herrat jakavat keskenään sen mitä rouvilta otettiin, paitsi työt, jotka jaetaan jäljelle jääneille virkailijoille.

Työn määräkö on myös kääntäen verrannollinen liikevoittoon? Panee miettimään, kuinka todellinen se pankkiromahdus oikein oli. Pankit kahmivat ensin valtion verorahoista pankkitukia niin, että valtiotalous oli vaarassa luhistua. Nyt saisivat pankit tehdä vastapalveluksen ja maksaa mieluummin valtiovelan pois ja vasta sitten alkaa ulkomailla isotella. Kiittämättömyys on maailman palkka! Päästyään jaloilleen pankit keräävätkin vielä tapporahat lykkäämällä työntekijät valtion elätettäviksi.

Kaikkien pankkien naistoimihenkilöt, lähtekää pelottomasti liikkeelle! Jättäkää työt herroille muutamaksi kuukaudeksi ja paluunne ehdoksi esitätte vaatimuksen kerääntyneiten voittojen jakamisesta irtisanottujen takaisinpalkkaamiseen.

Kysymys tasa-arvotaistelusta