Kitaravirtuoosi
on perinteistä irti
KONSERTIT
Raoul Björkenheim eCsTaSy
Monkissa la 23.4.
e hyökkää. Ne hyökkäävät. Saksofonit, sopranosta tenoriin, ja kitarat, jotka välillä vaihtuvat sähkömadoliiniin. Raoul Björkenheimin musiikki on ennustettavaa sillä tavalla että se ei ole kovinkaan ennustettavaa.
On olemassa tietty 1960-luvun tyyli, jossa free jazz ja kokeileva rock kohtasivat, ja kaikkien kuulijoiden iloksi tämä suomalaiskitaristi elää siellä ja siitä. John Coltranen ja Charles Lloydin kaikuja voi kuulla musiikissa. Eikä Jimi Hendrixkään ole kaukana kitaristin otteista.
Raoul Björkenheim on aina ollut tunnetumpi maailmalla kuin kotimaassaan. Ei se tietenkään ole ihme, sillä vapaamman suunnan kitaransoiton virtuoosi on Taina Elgin poika ja syntynyt Los Angelesissa.
Edward Vesalan, UMO:n, Sielun Veljien, Avantin ja Tampereen kaupunginorkesterin kanssa musisoinut soittaja on totuttu näkemään viime vuosina pohjoismaisen Scorch Trion keulilla. Oma kavertetti, jossa ovat mukana Pauli Lyytinen foneissa, Jori Huhtala kontrabassossa ja Markku Ounaskari rummuissa, sekoittaa maukkaasti maailmanmusiikkia, jazzia ja rockia. Ja se on korvaamattoman hieno bändi, jonka soittamisen ilo tarttuu. On mukava nähdä muusikoita, jotka selvästi innostuvat omasta ja toistensa otteista.Björkenheim on aina ollut muusikkona jokseenkin luokittelematon jopa yllätysten äänten musiikissa eli jazzissa. Nyt hänellä on bändi, jonka kanssa kukin soittaja voi yllättää toisiaan ja tuoda hymyn naamalle niin orkesterissa kuin yleisössäkin.
Soiton voi ajankohtaistaa mutta ei silti luokitella. Paitsi jos hyväksytään uusi genre, ADHD-musiikki, niin sitten sitä lajia. Biisit alkavat usein hitaasti hiipimällä, melodioilla ja hypnoottisilla rytmeillä, joista päästään sujuvasti vapaaseen irrotteluun. Musiikki kulkee perinteitä kunnioittaen samalla niiden rajoja venytellen.
Pauli Lyytinen antai sellaiset näytöt fonillaan, että ei mitään määrää. Tämä laajan skaalan omaava puhaltaja on yhtyeen toinen soolosankari, jonka improvisaatioihin ei väsy sitten millään.
Kari Salminen