Kirjahyrrä pyörii jälleen Naantaliin
Kaikkien kirjallisuudesta ja lukemisesta kiinnostuneiden kannattaa harkita Naantaliin suuntaamista marraskuussa. Kirjallisuusfestivaali kirjahyrrässä esiintyy useita tunnettuja kirjailijoita. Vuoden 2021 lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-voittaja Anne-Maija Aalto, pitkäaikainen kirjailija Tapani Bagge sekä Prinsessa Rämäpää - tarinoista tunnettu Elina Hirvonen.
Festivaaleilla esiintyy paljon muita esiintyjiä, mutta esiintyjäkattaus täydentyy kesän ja alkusyksyn aikana, kerrotaan Visit Naantalin tiedotteessa. Tapahtumassa nähdään kirjailijavierailijoiden lisäksi myös kirjoittamisen työpajoja sekä muuta luovaa ohjelmaa.
Naantalin Kirjajuhlilla on pieni varaslähtö Kirjahyrrälle, kun kirjailijat Magdalena Hai, Hannu Hirvonen ja Roope Lipasti keskustelevat kirjallisuusterapeutti Päivi Kososen ja Kirjahyrrän ohjelmapäällikön Markku Karpion kanssa lasten- ja nuortenkirjallisuuden nykytilasta.
Kirjahyrrän järjestää Naantalin Kirjahyrrä ry. Naantalin kaupunki , Taiteen edistämiskeskus sekä Suomen Kulttuurirahaston Varsinais-Suomen rahasto ovat mukana yhteistyössä festivaalin kanssa.