Kulttuuri

Tv-elokuvat: Perheenisän helvetti jäätyy – Stanley Kubrickin kauhuelokuva vie perhetarinan korpihotellissa hyytäville pakkaslukemille

Stanley Kubrickin Hohto-elokuvassa korpihotelliin vetäytyneen kirjailijan perhe kokee kauhun hetkiä syrjäisessä korpihotellissa. Kuvassa perheenäitiä esittävä Shelley Duvall.
Stanley Kubrickin Hohto-elokuvassa korpihotelliin vetäytyneen kirjailijan perhe kokee kauhun hetkiä syrjäisessä korpihotellissa. Kuvassa perheenäitiä esittävä Shelley Duvall.

Hohto

★★★★★ Stanley Kubrickin kauhuelokuva ei enää kilpaile karmeuksissa lajin uudempien hirmutöiden kanssa, mutta vastaaville pakkaslukemille ei yksikään perhetarina ole painunut. Jopa alkuperäisromaanin kirjoittaja Stephen King on tulkintaa kavahtanut, mutta kirjailijaa esittävän Jack Nicholsonin helvetti jäätyy. Syrjäiseen korpihotelliin tämä ottaa mukaansa vaimo Shelley Duvallin ja poika Danny Lloydin. (USA/Britannia 1980)

Sub klo 21.00

SF-paraati

★★★ Laulua, romantiikkaa, terassikelejä ja kansainvälistä kaupunkielämää: nykykatsoja voi vain aavistella, kuinka kaukaiselta unelmalta välirauhan kesänä valmistunut elokuva näytti vain hetkeä myöhemmin – sotavuosina. Tauno Palo on rallatteleva taksikuski, joka Helsingin humussa törmäilee ja ihastuu turistiopas Ansa Ikoseen. Urbaanien bilettäjien onnea eivät edes happamat viranomaiset voi pilata. Heistä kertoili Yrjö Norta. (Suomi 1940)

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

TV1 klo 13.15

Ottoman Lieutenant

Joseph Reubenin elokuvassa muistellaan ensimmäisen maailmansodan vuosia Osmanien valtakunnassa, nykyisessä Turkissa. Tai oikeammin sieltä muistetaan se, mitä turkkilaisille rahoittajille sopi. Armenialaisten kansanmurha tuupataan muhkeilla maisemilla ja auringonlaskuilla syrjään tunnelmaa pilaamasta. Hera Hilmar tekee laimean roolin amerikkalaisena sairaanhoitajana, joka rakastuu lääkäri Josh Harnettiin. Ensiesitys. (Turkki/USA 2017)

TV5 klo 21.00

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​