Kulttuuri

Muumeista tehdään uusi kansainvälinen animaatiosarja

FS FILM

Muumeista on tekeillä uusi kansainvälinen animaatiosarja, kertoo Yle. Sarja valmistuu alkuvuodesta 2019, ja se nähdään heti televisiossa sekä Yle Areenassa. Suunnitelmissa on tehdä 52 jakson kokonaisuus.

Ohjaajaksi on kiinnitetty brittiläinen Steve Box, jonka Wallace & Gromit: Kanin kirous -elokuva on palkittu parhaan animaatioelokuvan Oscarilla.

Yle ja tuotantoyhtiö Gutsy Animations ovat allekirjoittaneet sopimuksen siitä, että Yle osallistuu uuden Muumi-sarjan tuottamiseen ja esittää sarjan kaksi ensimmäistä tuotantokautta. Lisäksi Ylellä on optio seuraaviin kahteen kauteen. Yle esittää sarjan suomen- ja ruotsinkielisinä versioina.

Yle Draaman päällikkö Jarmo Lampela sanoo tiedotteessa, että uusi sarja on kunnianhimoinen kansainvälinen hanke Tove Janssonin kansallisaarteeksi kasvaneista tarinoista.