Torstai 21.9.2017Mervi

Yhteystiedot

Turun Sanomat Oy

Postiosoite: PL 95, 20101 Turku
Käyntiosoite: Länsikaari 15, 20240 Turku
Vaihde: 02 269 3311

TOIMITUS

Turun Sanomat
02 269 3311 (keskus)

PÄÄTOIMITTAJAT

Kari Vainio
vastaava päätoimittaja
02 269 3266, 050 523 2248
kari.vainio@ts.fi

Monto Riitta
päätoimittaja
02 269 3546, 050 523 2260
riitta.monto@ts.fi

TOIMITUSPÄÄLLIKKÖ

Hyvönen Veijo
toimituspäällikkö
02 269 3547, 050 328 3592
veijo.hyvonen@ts.fi

UUTISPÄÄLLIKÖT

02 269 3245
ts.uutiset@ts.fi
02 269 3260 (uutisvinkit 8.30–00.30)

Miettunen Hannu
uutispäällikkö
02 269 3245
hannu.miettunen@ts.fi

Ilkka Tervo
uutispäällikkö
02 269 3245
ilkka.tervo@ts.fi

VERKKOTOIMITUS

02 269 3260
ts.verkkotoimitus@ts.fi

Sarelius-Helo Sari
verkkotoimituksen lähiesimies
02 269 3525
sari.sarelius-helo@ts.fi

Heikkinen Piia
toimittaja
02 269 3109
piia.heikkinen@ts.fi

Honkanen Jenni
toimittaja
02 269 3011
jenni.honkanen@ts.fi

Käkönen Johanna
tuottaja (TS-Yhtymän lehdet)
02 770 2360
johanna.kakonen@ts.fi

Laakkonen Viivi
toimittaja
02 269 3156
viivi.laakkonen@ts.fi

Lempää Marika
toimittaja
02 269 3539
marika.lempaa@ts.fi

Munkki Kati
toimittaja
02 269 3638
kati.munkki@ts.fi

UUTISTOIMITUS

02 269 3260
ts.uutiset@ts.fi

Korkki Raisa
uutistoimituksen päällikkö
02 269 3249
raisa.korkki@ts.fi

Härkönen Rebekka
oikeus- ja rikostoimittaja
02 269 3482
rebekka.harkonen@ts.fi

Nurminen Annamari
toimittaja
02 269 3032
annamari.nurminen@ts.fi

Peltoniemi Heli
toimittaja
02 269 3019
heli.peltoniemi@ts.fi

Pihkala Esko
toimittaja
02 269 3172
esko.pihkala@ts.fi

Pekka Siikavirta
toimittaja
02 269 3311
pekka.siikavirta@ts.fi

Tuomola Salla
toimittaja (opintovapaalla)
02 269 3631
salla.tuomola@ts.fi

Yli-Parkas Hanne
toimittaja
02 269 3147
hanne.yli-parkas@ts.fi

Alue

Lankinen Jonna
toimittaja (saaristo)
02 269 3575
jonna.lankinen@ts.fi
ts.saaristo@ts.fi

Jokela Lilli
toimittaja
02 269 3862
lilli.jokela@ts.fi

Malkamäki Elina
toimittaja
02 269 3304
elina.malkamaki@ts.fi

Savolainen Anne
toimittaja
02 269 4320
anne.savolainen@ts.fi

POLITIIKKA JA TALOUS

Korja-Kaskimäki Leena
politiikan ja taloustoimituksen päällikkö
02 269 3171
leena.korja-kaskimaki@ts.fi

Heino Jari
toimittaja
02 269 3298
jari.heino@ts.fi

Rajala Ossi
toimittaja
02 269 3139
ossi.rajala@ts.fi

Talous

ts.talous@ts.fi
ts.nimitykset@ts.fi (nimitystiedot)

Anttila Timo
toimittaja
02 269 3234
timo.anttila@ts.fi

Enkvist Liisa
toimittaja
02 269 3115
liisa.enkvist@ts.fi

Hakanen Pekka
toimittaja
02 269 3453
pekka.hakanen@ts.fi

Vehmanen Jukka
toimittaja
02 269 3457
jukka.vehmanen@ts.fi

KULTTUURI JA LUKEMISTO (Kakkoskansi, Menot, Läheiset)

02 269 3128
ts.kulttuuri@ts.fi

02 269 3004
ts.kansi@ts.fi

02 269 3001 (menovinkit)
ts.menot@ts.fi

02 269 3002
ts.laheiset@ts.fi (syntymäpäivät, muistokirjoitukset)

Karhu Tuomo
kulttuuri- ja lukemistotoimituksen päällikkö (kirjallisuus, TS Kirja)
02 269 3633
tuomo.karhu@ts.fi

Vesterinen Maria
urheilun ja lukemistotoimituksen päällikkö
02 269 3280
maria.vesterinen@ts.fi

Haapanen Irmeli
toimittaja, kriitikko (näyttämötaide)
02 269 4305
irmeli.haapanen@ts.fi

Kaukovirta Kaisa
toimittaja (kuvataide)
02 269 3308
kaisa.kaukovirta@ts.fi

Knuutila Elina
toimittaja (Menot, elokuva)
02 269 3154
elina.knuutila@ts.fi
ts.menot@ts.fi

Lilja Kimmo
toimittaja (musiikki)
02 269 3373
kimmo.lilja@ts.fi

Raitio Lasse
toimittaja (Läheiset)
02 269 3285
lasse.raitio@ts.fi
ts.laheiset@ts.fi

Rannikko Ann-Mari
toimittaja (Luonto Plus)
02 269 3311
ann-mari.rannikko@ts.fi
ts.laheiset@ts.fi

Kakkoskansi

02 269 3004
ts.kansi@ts.fi

Keskitalo Sanna
toimittaja
02 269 3242
sanna.keskitalo@ts.fi

Koti & Ruoka & Hyvinvointi

02 269 3003
ts.koti@ts.fi

02 269 3274
ts.ruoka@ts.fi

02 269 3162
ts.hyvinvointi@ts.fi

Katariina Norontaus
tuottaja (koti, hyvinvointi)
02 269 3162
katariina.norontaus@ts.fi
ts.koti@ts.fi
ts.hyvinvointi@ts.fi

Nieminen Heli
tuottaja (ruoka)
02 269 3278
heli.nieminen@ts.fi
ts.ruoka@ts.fi

Liitteet

Luotonen Mervi
tuottaja (TS Koti)
02 269 3476
mervi.luotonen@ts.fi
ts.koti@ts.fi

Setälä Ritva (vuorotteluvapaalla 15.8.2017)
tuottaja (talous- ja erikoisliitteet)
02 269 3339
ritva.setala@ts.fi

Ervasti Mikko
tuottaja (talous- ja erikoisliitteet)
02 269 3003
mikko.ervasti@ts.fi

URHEILU

02 269 3280
ts.urheilu@ts.fi

Vesterinen Maria
urheilun ja lukemistotoimituksen päällikkö
02 269 3280
maria.vesterinen@ts.fi

Kallikari Merja
toimittaja
02 269 3273
merja.kallikari@ts.fi

Kulta Heikki
toimittaja
02 269 3213
heikki.kulta@ts.fi

Leppäsyrjä Jussi
toimittaja
02 269 3280
jussi.leppasyrja@ts.fi

SUNNUNTAI, EXTRA, TIEDE

ts.sunnuntai@ts.fi
ts.extra@ts.fi
ts.tiede@ts.fi

Lampinen Elina
viikonloppulukemiston päällikkö
02 269 3474
elina.lampinen@ts.fi

Kavén Harri
toimittaja
02 269 3571
harri.kaven@ts.fi

Kuusela Anna
toimittaja (tiede)
02 269 4310
anna.kuusela@ts.fi

Ojanperä Päivi
toimittaja
02 269 3414
paivi.ojanpera@ts.fi

Toivonen Hanna
toimittaja (opintovapaalla)
02 269 3311
hanna.toivonen@ts.fi

ARTIKKELIT JA MIELIPITEET

02 269 3243
ts.paakirjoitus@ts.fi
ts.mielipiteet@ts.fi

Niemi Ari
pääkirjoitustoimittaja
02 269 3472
ari.niemi@ts.fi

Pitkänen Vappu
toimittaja
02 269 3635
vappu.pitkanen@ts.fi

Veijula Terhi
toimittaja
02 269 3243
terhi.veijula@ts.fi

Tietopalvelu

02 269 3239
ts.arkisto@ts.fi

Aarnio Isto
arkistonhoitaja
02 269 3501
isto.aarnio@ts.fi

Virjonen Marika
arkistonhoitaja
02 269 3494
marika.virjonen@ts.fi

KUVAAJAT

02 269 3398

Salmi Riitta
kuvaajien päällikkö
02 269 3398, 050 4077 930
riitta.salmi@ts.fi

Iltanen Jane
kuvaaja
02 269 3398
jane.iltanen@ts.fi

Laurikko Jari
kuvaaja
02 269 3398
jari.laurikko@ts.fi

Liimatainen Jori
kuvaaja
02 269 3398
jori.liimatainen@ts.fi

Paju Juha
videokuvaaja
02 269 3515
juha.paju@ts.fi

Ruuska Ari-Matti
kuvaaja
02 269 3398
ari.matti.ruuska@ts.fi

Sairanen Marttiina
kuvaaja
02 269 3398
marttiina.sairanen@ts.fi

Kuva-asema

02 269 3237
ts.kuvaasema@ts.fi

Harju Timo
kuvankäsittelijä
02 269 3237
timo.harju@ts.fi

Lenander Christian
kuvankäsittelijä
02 269 3237
christian.lenander@ts.fi

TOIMITUSSIHTEERIT

Pekkanen Matti
toimitussihteeri
02 269 3252
matti.pekkanen@ts.fi

Vuoriluoto Markku
toimitussihteeri
02 269 3252
markku.vuoriluoto@ts.fi

KESKUSPÖYTÄ

Hallman Henri
toimittaja
02 269 3153
henri.hallman@ts.fi

Kalpa Tiina
toimittaja
02 269 3261
tiina.kalpa@ts.fi

Kujanpää Timo
toimittaja
02 269 3280
timo.kujanpaa@ts.fi

Laitinen Jarkko
toimittaja
02 269 3284
jarkko.laitinen@ts.fi

Terho Jari
toimittaja
02 269 3638
jari.terho@ts.fi

Varumo Antti
toimittaja
02 269 3280
antti.varumo@ts.fi

Vuorinen Päivi
toimittaja
02 269 3301
paivi.vuorinen@ts.fi

ULKOASUOSASTO

Laitinen Anne
ulkoasupäällikkö
02 269 4311
anne.laitinen@ts.fi

Grafiikka
02 269 3290
ts.grafiikka@ts.fi

Perälä Klaus
grafiikan päällikkö
02 269 3272
klaus.perala@ts.fi

Johansson Ante
graafikko
02 269 3634
ante.johansson@ts.fi

Nurmi Elina
graafikko
02 269 3290
elina.nurmi@ts.fi

Viljanen Jaakko
graafikko
02 269 3290
jaakko.viljanen@ts.fi

Taittajat

Laiho Mikko
taittaja
02 269 3452
mikko.laiho@ts.fi

Malmi Jarmo
taittaja
02 269 3452
jarmo.malmi@ts.fi

Riikonen Kari
taittaja
02 269 3452
kari.riikonen@ts.fi

LÄNNEN MEDIA

Matti Posio
päätoimittaja
040 771 7828
matti.posio@lannenmedia.fi

Jussi Orell
uutishuoneen päällikkö
050 513 0556
jussi.orell@lannenmedia.fi

Marjo Oikarinen
lukemistotuottaja
044 799 5827
marjo.oikarinen@lannenmedia.fi

Annukka Latvala
teematuottaja
050 351 0244
annukka.latvala@lannenmedia.fi

Ihatsu Katja
toimittaja (ulkomaat)
050 513 0596
katja.ihatsu@lannenmedia.fi

Miettunen Sari
toimittaja (lukemisto)
050 352 6776
sari.miettunen@lannenmedia.fi

Nieminen Rami
toimittaja (uutiset)
050 513 0619
rami.nieminen@lannenmedia.fi

Peuhkuri Lea
toimittaja (ulkomaat)
050 513 0570
lea.peuhkuri@lannenmedia.fi

Turkki Kirsi
toimittaja (Helsingin uutistoimitus)
050 366 6745
kirsi.turkki@lannenmedia.fi