Perjantai 15.12.2017Heimo

Itsenäisyyspäivänä myönnetyt kunniamerkit

Eeva Oksa

Tasavallan presidentti on myöntänyt ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit 6. joulukuuta 2017:

1. luokan vapaudenristi

Sahi Timo Lauri Juhani, lääkintäkenraalimajuri, Helsinki.

2. luokan Vapaudenristi

Holmlund Anne Elisabeth, puheenjohtaja, Ulvila; Lintu Matti Pekka, suurlähettiläs, Helsinki; Tiilikainen Teija Helena, johtaja, Espoo; Uro Oiva Seppo Juhani, eversti, Riihimäki; Virkkunen Janne Sakari, päätoimittaja, Helsinki; Visuri Pekka Juhani, professori, Tampere.

3. luokan Vapaudenristi

Anttila Lasse Juhani, osastopäällikkö, Espoo; Fredrikson Erkki Onni Volter, kamarineuvos, Jyväskylä; Lind Arvi Kullervo, toimittaja, Helsinki; Saharinen Teuvo Kalervo, everstiluutnantti, Suomussalmi; Seppä Markku Reino Olavi, toiminnanjohtaja, Mäntsälä.

4. luokan Vapaudenristi

Hirvisaari Laila Ellen Kaarina, kirjailija, Helsinki; Sääksjärvi Liisa Ellen, sotilaskotisisar, Kouvola.

Suomen Leijonan suurristi

Holmström Bengt Robert, professori, Yhdysvallat.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Meyer Bernard, hallituksen puheenjohtaja, Saksa.

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Härkönen Heikki Aleksi, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Pokka Pirkko Hannele, kansliapäällikkö, Espoo; Saariaho Kaija Anneli, säveltäjä, Ranska; Tanner Teemu Arto Juhani, kansliapäällikkö, Helsinki; Väyrynen Raimo Veikko Antero, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki.

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Anttonen Mika Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki; Ehrnrooth Henrik Georg Fredrik, toimitusjohtaja; Kirkkonummi, Forsén Kjell Arne, toimitusjohtaja, Kirkkonummi; Granskog Christer Olav Johannes, hallitusammattilainen, Helsinki; Häkkinen Seppo Auvo Antero, Mikkelin hiippakunnan piispa, TT, Mikkeli; Kola Jukka Tuomo Sakari, rehtori, Helsinki; Koponen Pekka Tapani, oikeusneuvos, Vantaa; Lehikoinen Anita, kansliapäällikkö, Helsinki; Mutikainen Riitta Johanna, oikeusneuvos, Riihimäki; Mäkelä Jukka Tapio, kaupunginjohtaja, Espoo; Ranta Hannu Sakari, oikeusneuvos, Espoo; Rudanko Jorma Tapio, oikeusneuvos, Kauhava; Saloheimo Jorma Oskari, työtuomioistuimen presidentti, Helsinki; Soini Timo Juhani, ulkoasiainministeri, Espoo; Tiitinen Pekka Tapio, toimitusjohtaja, Helsinki.

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aaltonen Lauri Antti, akatemiaprofessori, Espoo; Blinnikka Päivi Kyllikki, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Broman Eero Väinö, hallituksen puheenjohtaja, KTM, Joensuu; Bruun Marjo-Riitta Sylvia, pääjohtaja, Palojoki; Dunderberg Ismo Olavi, dekaani, professori, Helsinki; Groop Leif Christer, professori, Espoo; Haga Ingmar Erik Johan, toimitusjohtaja, Espoo; Heikkilä Liisa Helena, hallinto-oikeuden ylituomari, Helsinki; Karvonen Seppo Sakari, käräjäoikeuden laamanni, Vantaa; Kaski Kimmo Kauko Kullervo, professori, Espoo; Kaukoranta Päivi Marjaana, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Kerminen Harri Lasse Juhani, vuorineuvos, Helsinki; Keskitalo Jukka Antero, kansliapäällikkö, Helsinki; Kotkasaari Eero Matti, yrittäjäneuvos, Riihimäki; Kuusinen Lea Katriina, kansainvälisen osaston johtaja, Helsinki; Lammila Raija Anne, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Lappalainen Pekka Juhani, professori, Porvoo; Luhtanen Vesa Pekka, toimitusjohtaja, Lahti; Malinen Heikki Pekka Mikael, toimitusjohtaja, Helsinki; Manninen Sami Jaakko, osastopäällikkö, Helsinki; Mattila-Budich Satu Mervi Katriina, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Mäkelä Marja-Leena Marika, taidemaalari, Helsinki; Nurmi Veli-Pekka, johtaja, Turku; Ojanen Aki Edvard, toimitusjohtaja, Espoo; Orpana Pekka Einari, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Paasikivi-Ilves Lilli Katriina, oopperan taiteellinen johtaja, Helsinki; Palin-Lehtinen Eira Carola, hallituksen varapuheenjohtaja, Helsinki; Palola Antti Matias, puheenjohtaja, Vantaa; Pipatti Tarmo Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki; Rasku-Puttonen Helena Marjatta, vararehtori, professori, Jyväskylä; Ruuhonen Pekka Magnus, pääjohtaja, Helsinki; Räisänen Antti Veikko Aapeli, professori, Espoo; Saarela Anu-Maija, ulkoasiainneuvos, Emäsalo; Salakka Jouko Lauri Elias, teollisuusneuvos, Espoo; Sarjo Jari Tapani, toimitusjohtaja, Espoo; Suominen Eero Antero, ulkoasiainneuvos, Helsinki; Tanhua Jarmo Kalevi, toimitusjohtaja, Rauma; Tervo Juha Ensio, laamanni, Oulu; Thesleff Thomas Fredrik, filosofie magister, Helsingfors; Timonen Marjo Hannele, tiedotuspäällikkö, Helsinki; Tuominen Jaana Maija-Liisa, toimitusjohtaja, Helsinki; Vanninen Paula Sinikka, tutkimusjohtaja, professori, Sundsberg; Varhila Kirsi Tuulikki, osastopäällikkö, Helsinki; Vesteri Topi Heikki, varatoimitusjohtaja, Helsinki; Virmavirta Jarmo Veijo, professori, OTK, Espoo; Virtanen Juha Ilari, ulkoasiainneuvos, Helsinki.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Alvarez Esteban Luis, professori, Parainen; Bonsdorff Björn Erik Avenir, professor i marinbiologi, Åbo; Hämäläinen Heikki Antero, professori, varadekaani, Turku; Lahesmaa Riitta Liisa Maria, akatemiaprofessori, Turku; Mäkinen Juha Ilmari, professori, Turku; Randell Aleksi Aulis, kaupunginjohtaja, Turku; Salminen Paavo Heikki, professor i matematik, Åbo; Vainio-Kivinen Outi Maritta, professori, Turku; Virtanen-Salonen Leena Tuulikki, hovioikeudenneuvos, Turku.

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Harjanne Maija-Liisa, lastenkirjailija, kuvittaja, Siuntio; Hurme Juha, ohjaaja, kirjailija, Tampere; Kapari-Jatta Jaana, suomentaja; Loviisa, Kuusisto Jaakko, viulisti, säveltäjä, kapellimestari, Lahti; Lehtinen Tuija, kirjailija, Espoo; Louhimies Aku, elokuvaohjaaja, Helsinki; Mikkola Marja-Leena, kirjailija, Helsinki; Minkkinen Arno Rafael, valokuvataiteilija, dosentti, professori, Yhdysvallat; Möller Marianne, dramaturg, Helsingfors; Nukari Pirkko, kuvanveistäjä, Helsinki; Petelius Pirkka-Pekka, viihdetaiteilija, Helsinki; Piri Markku, muotoilija, taiteilija, toimitusjohtaja, Hämeenlinna; Rauhala Osmo, taiteilija, Yhdysvallat, Nokia; Ruuhinen Erkki, graafinen muotoilija, emeritus taitelijaprofessori, Joutsa; Widnäs Karin, keramiker, Raseborg.

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Carlstedt Carl-Henrik Arvid, vicehäradshövding, Åbo; Henrichson Kjell Stefan, työ- ja elinkeinotoimiston johtaja, Parainen; Raahensalo Hannu Juhani, hallinto-oikeustuomari, Turku; Wikström Leena Kaarina, ylijohtaja, Masku.

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Akkanen Mika Antero, kansainvälisten asioiden päällikkö, Naantali; Hypén Kimmo Ilari, arviointikeskuksen johtaja, Turku; Hänninen Jari Juhani, asemanjohtaja, Lieto; Kettunen Juha Matti, johtaja, Turku; Lindroos Riikka Katriina, rehtori, Turku; Merikallio Timo Heikki Tapani, projektijohtaja, Rauma; Moisio Ulla-Maija Helena, päälakimies, Turku; Pihkala Antti, yliarkkitehti, Turku; Pyysalo Risto Olavi, hallituksen puheenjohtaja, Raisio; Suominen Jani Esa Johannes, varatoimitusjohtaja, Raisio; Vahalahti Matti Kalevi, toimitusjohtaja, Parainen.

Suomen Leijonan ritarimerkki solkineen

Alenius Toni Eerik, paralympiavoittaja, Pertteli.

Suomen Leijonan ritarimerkki

Aaltonen Timo Tapani, päällikkö, Rauma; Aho Tiina Irmeli, johtaja, Turku; Hindström Rolf Magnus Tor, tekninen johtaja, Turku; Innilä Suvi Maria, ohjelmapäällikkö, Naantali; Kaukonen Maarit Marianne, kehittämispäällikkö, Paimio; Kumlander Pirjo Kristiina, terveyskeskuslääkäri, Säkylä; Lampelo Saara Annikki, vararehtori emerita, Turku; Lehtonen Harri Seppo Juhani, rehtori, KM, Eura; Lehto-Vahtera Johanna, museon johtaja, Turku; Märri Anne Kristiina, talousjohtaja, Turku; Peltola Juha Lauri Ilmari, johtaja, Turku; Pusa Jouni Tapio, kuljetusyrittäjä, Lieto; Ravea Hannu Mauri, toimitusjohtaja, Turku; Riihimäki Juha Olavi, rakennuspäällikkö, Eurajoki; Sallinen Pirjo Anneli, projektijohtaja, Turku; Tanhuanpää Asko Kalevi, yrittäjä, Pyhäranta.

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Björkqvist Anders Johan, förvaltare, Salo; Eriksson Githa Lilian Hildega, gruppchef, Åbo; Fogel Karina Camilla Elisabeth, rahoituspäällikkö, Turku; Helin Päivi Maria, sivistysjohtaja, Eura; Honkala Timo, ketjujohtaja, Salo; Illi Marja Tellervo, johtava asiantuntija, Turku; Johansson Camilla Margareta, linjechef, Åbo; Knifsund Ulla Maria, controller, Turku; Kortesola Markku Tapio, terveyskeskushammaslääkäri, Turku; Koskelainen Tero Tapani, toimitusjohtaja, Masku; Lehtonen Jouko Lennart, yliopettaja, Turku; Munkki Kaarlo Juhani, luotsivanhin, Paimio; Nivola Hannu Veli Sakari, maanviljelijä, Uusikaupunki; Nurmi Timo Tapio, controller, Turku; Oravuo Kimmo, toimitusjohtaja, Säkylä; Orne Pekka Antero, toimitusjohtaja, Rusko; Ovaska Esko Juhani, tutkimus- ja kehityspäällikkö, Turku; Paju Pekka Kalevi, kunnanjohtaja, Turku; Pesonen Jari Martti Antero, vanhempi asiantuntija, Rauma; Pietilä Jukka Tapani, A-kanttori, Turku; Rinne-Kylänpää Tiina Hannele, viestintä- ja kehittämispäällikkö, Naantali; Rintala Jukka Tapani, aluepäällikkö, Aura; Sipilä Ilkka Akilles, erityisasiantuntija, Turku; Tassila Petri Juha, riskienhallintapäällikkö, Kuusisto; Tihilä Kristina Linnea, ryhmäpäällikkö, Turku; Varjonen Tuija Marita, sisäinen tarkastaja, Turku; Vuola Ulla Sanna Maria, B-kanttori, Naantali; Ylipelkonen Riitta Elisabet, sosiaalijohtaja, Naantali; Österman Päivi Terhikki, sivistysjohtaja, Rauma; Österås Carl Anders Mikael, avdelningschef, Åbo.

Suomen Leijonan ansioristi

Bergman Ulf Karl Albin, lots, Pargas; Eskola Jari Viljam, projektipäällikkö, Turku; Hamina Raija Paula Annikki, kansanedustajan avustaja, Eura; Jansson Stefan Caj, avainasiakaspäällikkö, Turku; Johansson Sari Inkeri, ylihoitaja, Parainen; Juhajoki Jukka Erik, kauppias, Aura; Juslin Reino Henrik, undervisningsråd, Pargas; Kauti Hannu Tapani, rakennusalan yrittäjä, Mellilä; Koivukangas Olli Rauli Kalevi, kiinteistöpäällikkö, Paimio; Koivunen Harri Tapio Sakari, ammattivalmentaja, Lieto; Korpela Raija Helena, palvelupäällikkö, Eurajoki; Kuparinen Heikki, maatalousyrittäjä, Paimio; Kärppä Esa Kalervo, luottopäällikkö, Turku; Laine Harri Ensio, rakennusinsinööri, Naantali; Landor Ulla-Maija, projektisuunnittelija, Kaarina; Lappalainen Teemu Olavi, komisario, Kaarina; Leppänen Markku Juhani, opettaja, Salo; Lilja Kimmo Olavi, toimittaja, Raisio; Liukkonen Juha-Matti, suunnittelun osastopäällikkö, Turku; Löfstedt Maija Marjatta, hallintojohtaja, Nousiainen; Maisila Päivi Helene, vanhustyön johtaja, Mynämäki; Marisa Arja Helena, suunnittelun asiantuntija, Aura; Mäkinen Lassi Juhani, maanviljelijä, Lieto; Niemelä Ari Jukka Kalevi, osastopäällikkö, Masku; Palmunen Antti Pellervo, ylitarkastaja, Turku; Piiroinen Satu Pirkko Aulikki, Prismajohtaja, Tammela; Raitanen Sinikka Hannele, konttorinjohtaja, Piikkiö; Rantanen Ari Mikael, myyntipäällikkö, Turku; Ritamäki Arto Antero, projektipäällikkö, Paimio; Rostedt Marko Tapio, palomestari, Turku; Ruusunen Sami Juha-Pekka, yksityispankkiiri, Raisio; Saarikallio Pekka Emil Juhani, urakointipäällikkö, Loimaa; Saarinen Ann-Helen, hoitotyön johtaja, Parainen; Sairanen Timo Tapani, maatalousyrittäjä, Lieto; Setälä Jouni Ylermi, terminaalipäällikkö, Raisio; Suominen Olli Seppo Juhani, palomestari, Uusikaupunki; Tikka Joonas Hannu Henrikki, komisario, Kaarina; Vanhanen Juha Petri, logistiikka- ja tuotantojohtaja, Mynämäki.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Ahvenainen, Raija-Liisa, sairaanhoitaja, Lieto; Ala-Rohdainen, Jarkko, Mela-asiamies, Rauma; Anttila, Matti Antero, maanviljelijä, Nousiainen; Cavander, Virpi Hillevi, kotihoidon aluevastaava, Salo; Elo, Toni Tapio, ylikonstaapeli, Salo; Engblom, Yngve Vilhelm, jordbrukare, Kimitoön, Eura; Aron Juha-Pekka, tulliylitarkastaja, Naantali; Fagerström, Fossi, Liisa Kaarina, apulaissuunnittelija, Turku; Grönroos, Esa Juhani, käynnissäpitopäällikkö, Naantali; Grönros, Teemu Tapio, rikosylikonstaapeli, Uusikaupunki; Harju, Merja Anne Inkeri, lainkäyttösihteeri, Turku; Heinonen, Osmo Antero, tarjouspääsuunnittelija, Turku; Hietasalo, Pertti Uolevi, valmistuspäällikkö, Raisio; Himanen, Markku Ensio, lääkintäesimies, Rusko; Huttunen, Hemmo Eemeli, tekninen päällikkö, Turku; Hård, Artturi Ari-Pekka, ylikonstaapeli, Raisio; Hämäläinen, Timo Tapani, matkailuyrittäjä, Pöytyä; Isotalo, Katariina Marjatta, maatalousyrittäjä, Salo; Jaakkola, Brita Anneli, SAP-suunnittelija, Masku; Jaanto, Veli Martti Antero, kaupunginvaltuutettu, Naantali; Joutsenlahti, Johannes, työvoimapalveluiden päällikkö, Turku; Juhola, Päivi-Sisko Irene, sairaanhoitaja, Turku; Kallio, Jarkko, aluepäällikkö, Paimio; Kallio, Vesa Kimmo, rakennusmestari, Turku; Kalsi, Helena, emäntä, Loimaa; Kara, Lasse Kaarlo, maanviljelijä, Salo; Keihäs, Pia-Annika, taloussuunnittelija, Parainen; Kenttälä, Eija-Liisa, asiantuntija, Rauma; Kestilä, Päivi Elina, assistentti, Rauma; Kiesi, Ulla-Maija, asiakaspalvelupäällikkö, Turku; Kymäläinen, Marja-Leena, maksatusasiantuntija, Turku; Lahti, Olli Tapani, vanhempi kehitysinsinööri, Turku; Laine, Pirjo Marjatta, sairaanhoitaja, Koski Tl; Lehikoinen, Elise Tuulikki, maankäyttöpäällikkö, Naantali; Lehti, Martti Kalervo, aluemyyntijohtaja, Turku; Lehti, Risto Kalevi, ensihoitomestari, Turku; Leppänen, Kimmo Johannes, järjestelmäpäällikkö, Turku; Leskinen, Vesa Aki Juhani, polttoaineteknikko, Eurajoki; Luhta, Veli-Matti, myymäläpäällikkö, Eura; Lundsten, Aya Eva Sofia, handledare på arbetscentralen, Pargas; Luojola, Christina Anne Marie, ekonomisekreterare, Åbo; Luoto, Eija-Riitta Helena, johdon sihteeri, Nousiainen; Lähteenmäki, Aino Sirkka Liisa, rahoitussihteeri, Turku; Maliranta, Mikko Samuli, merkonomi, Raisio; Mannila, Tiina Kerttuli, talous- ja henkilöstösihteeri, Turku; Niemi, Elisa Pauliina, palveluasumisen esimies, Somero; Nieminen, Mika Tapani, työnjohtaja, Rusko; Nikkilä, Leena Mirjami, päiväkodinjohtaja, Turku; Nikula, Hannu Nestor, 2. rakennustarkastaja, Kiukainen; Nuoritalo, Totti Mikko Tapio, maanviljelijä; Somero, Nurmi, Salme Mirjami, korvauskäsittelijä, Turku; Nylund-Gustafson, Mona Kristina, klasslärare, Pargas; Palm, Seppo Tapio, verkonrakennuspäällikkö, Turku; Pasanen, Tapio Kalervo, reaktoriohjaaja, Eurajoki; Perho, Tiina Liisa, johdon erityisavustaja, Loimaa; Saario, Martti Tapio, informaatikko, Turku; Salo, Markus Mikael, liikuntasihteeri, Loimaa; Sulonen, Simo Kalevi, laadunohjausinsinööri, Turku; Tammi, Seppo, systeemivastuullinen, Turku; Tirkkonen, Hannu Emerik, tuotantosihteeri, Naantali; Toivonen, Aarno Tapani, yrittäjä, Pöytyä; Toivonen, Jami Petteri, rikosylikonstaapeli, Rauma; Tähkäpää, Sari Elise, osastonhoitaja, Turku; Uschanoff, Markku Aleksanteri, työturvallisuuspäällikkö, Parainen; Wiberg, Jouni Tapio, vanhempi projektipäällikkö, Turku; Vuorinen, Eija Maarit, lupaesimies, Uusikaupunki; Ylänen, Raija Aulikki, työhyvinvointikoordinaattori, Kaarina; Yski, Eeli, työnjohtaja, Säkylä; Österman, Hemmo Ensio, kiinteistöpäällikkö, Turku.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aalto, Eija-Riitta, laskuntarkastaja, Raisio; Alaranta, Mika Antero, koneasentaja, Turku; Arajärvi, Marja-Riitta Sinikka, laboratoriomestari, Marttila; Fredriksson, Gustafsson, Karl Henrik Gustaf, menekinedistäjä, Naantali; Haapanen, Heikki Tuomas, myyntiedustaja, Turku; Hastell, Markku Antero, kiinteistö- ja huoltovastaava, Kaarina; Heino, Eija Kirsi Irmeli, henkilöstöasiantuntija, Kaarina; Heino, Pasi Väinämö, laiteasentaja, Rauma; Heinonen, Jukka Pertti, prosessimies, Reila; Hirvisuo, Sirpa Kristiina, röntgenhoitaja, Turku; Hyytiäinen, Jukka Olavi, vanhempi rikoskonstaapeli, Littoinen; Jääskö, Airi Irmeli, rakennuttajasihteeri, Turku; Kaisalmi, Aki Markus, luottamushenkilö, Masku; Kalliolevo, Kaija Kristiina, opiskelijapalvelusihteeri, Säkylä; Keihäs, Hanna Kristiina, vanhempi konstaapeli, Raisio; Kluuskeri, Aarre Sakari, prosessinhoitaja, Uusikaupunki; Kolkka, Jarmo Juhani, kiinteistönhoitaja, Uusikaupunki; Korpihuhta, Ulla Irja Marjatta, perhepäivähoitaja, Somero; Koski, Heli Marita, toimistosihteeri, Taivassalo; Koskinen, Ritva Tuulikki, myyjä, Loimaa; Kotamäki, Juha-Pekka Kalervo, vanhempi rikoskonstaapeli, Marttila; Kuusisto, Airi Helena, laboratoriohoitaja, Säkylä; Käpynen, Päivi Anneli, assistentti, Rauma; Laine, Irja Kaarina, palvelupäällikkö, Kustavi; Lehtinen, Raija Ritva-Liisa, hallintopalvelusihteeri, Säkylä; Lehtisalo, Jarmo Juhani, vapaaehtoistyön aktiivi, Naantali; Lintuala, Satu Sinikka, hammashoitaja, Turku; Lähdemaa, Pertti Olavi, myyjä, Somero; Marjamäki, Tuomo Tapani, johtava nuorisotyönohjaaja, Turku; Mikkola, Visa Markus, metsäneuvoja, Laitila; Nieminen, Outi Päivikki, matkasihteeri, Turku; Peltonen, Kari Tapani, vanhempi konstaapeli, Paimio; Perkonoja, Ville Tuomas, vanhempi konstaapeli, Vanhalinna; Pulkkinen, Aleksi Juhana, paloesimies, Turku; Raimo, Mervi Aulikki, myyntineuvottelija, Turku; Putkonen, Liisa Inkeri, sosiaaliohjaaja, Salo; Rakkolainen, Jari Matti Juhani, vesilaitoksenhoitaja, Säkylä; Rannikko, Satu Maarit, assistentti, Kaarina; Rantanen, Taija Hannele, tarkastaja, Loimaa; Rautanen, Jouko, yrittäjä, Loimaa; Rinne, Sari Marketta, sihteeri, Raisio; Rönnberg, Pether Pentti, ylipalomies, Littoinen; Saario, Juhani Jaripekka, vanhempi konstaapeli, Kaarina; Salovuori, Eija Irmeli, asiakaspalvelusihteeri, Turku; Suominen, Jari Juhani, linjamestari, Aura; Suominen, Kai Juhani, huoltopäällikkö, Turku; Tuomola, Päivi Susanna, tutkimusmestari, Lieto; Tyynelä, Marja Annikki, palvelusihteeri, Uusikaupunki; Uusikartano, Arja Helena, matkalaskuntarkastaja, Lieto; Wallenius, Pirjo Annukka, opintosihteeri, Rusko; Varjonen, Eija Anneli, tekninen avustaja, Aura; Westerlund, Rikard Magnus, mjölkinstruktör, Kimitoön; Wikman, Marja Hannele, asiakasneuvoja, Turku; Viljanen, Jan-Erik, asemamestari, Rauma; Virtanen, Veli-Matti, erityisnuorisotyöntekijä, Pöytyä; Väliaho, Katja Maarit, käräjäsihteeri, Raisio.

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Ahtiainen, Saija Eliisa, palkanlaskija, Raisio; Alho, Veli-Pekka, käytön hoitaja, Rauma; Forsblom, Päivi Orvokki, lähettämön hoitaja, Turku; Heikkilä, Matti Tapani, käytön hoitaja, Eurajoki; Hongisto, Anne Kristiina, siivooja-vahtimestari, Turku; Hämäläinen, Vesa Tapio, prosessinhoitaja, Reila; Kantanen, Birgitta Hannele, huoltamokahvilatyöntekijä, Lieto; Kivimäki, Esa, havaitsija, Eura; Kotti, Minna Maria Helena, ohjaaja, Somero; Laine, Ulla Siviä, myyjä, Turku; Lehto, Pentti Juhani, operaattori, Raisio; Lehtovaara, Erik Åke, hautausmaantyöntekijä, Turku; Lepistö, Piippo, Tarja-Anneli, vahtimestari, Turku; Pöytälaakso, Litha Margareta, kiinteistöassistentti, Parainen; Rantanen, Tapio Sakari, vaihetyöntekijä, Turku; Rissanen, Reijo Sakari, koneenhoitaja, Raisio; Romu, Terttu Irmeli, palvelusihteeri, Raisio; Ruohonen, Juhani Uolevi, virastomestari, Turku; Tahkoniemi, Tapio Pertti Juhani, käyttömies, Eurajoki; Tuomola, Tero Antero, koneasentaja, Eurajoki; Wahtera, Mats, kiinteistönhoitaja, Parainen.

Kaikki kunniamerkin saaneet on listattu Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien verkkosivuilla.

Lue myös: Itsenäisyyspäivän ylennykset puolustusvoimissa ja reservissä Varsinais-Suomessa

Lue myös

Aloita keskustelu tästä jutusta



Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda!/HUUDA tai kiroile.

Emme julkaise linkkejä tai mainoksia.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta.

Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.