Keskiviikko 13.12.2017Seija

Itsenäisyyspäivän ylennykset puolustusvoimissa ja reservissä Varsinais-Suomessa

Jori Liimatainen

Tasavallan presidentti on ylentänyt itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2017 seuraavat puolustushallinnon työntekijät:

Upseeriylennykset puolustusvoimissa

KENRAALIMAJURIKSI: prikaatikenraali Timo Kakkola, Pääesikunta; prikaatikenraali Markku Myllykangas, Maavoimien esikunta.

PRIKAATIKENRAALIKSI: eversti Janne Jaakkola, Pääesikunta; eversti Antti Lehtisalo, puolustusministeriö; eversti Tuomo Repo, Kainuun prikaati.

EVERSTIKSI: everstiluutnantti Mika Heikki Holma, Porin prikaati.

KOMMODORIKSI: komentaja Janne Ilmari Huusko, Merivoimien esikunta; komentaja Simo Antero Laine, Merivoimien esikunta; komentaja Janne Mikael Muurinen, Rannikkolaivasto.

EVERSTILUUTNANTIKSI: majuri Vesa Tapio Kankare, Porin prikaati; majuri Kari Johannes Toivonen, Porin prikaati; majuri Patrick Michael Hakalax, palvelusarvo komentaja, Merivoimien esikunta.

KOMENTAJAKSI: komentajakapteeni Vili Anton Murto, Järjestelmäkeskus; komentajakapteeni Rami Henry Helander, Merivoimien esikunta; komentajakapteeni Ville Miihkali Suominen, Merivoimien esikunta; komentajakapteeni Veli Pasi Petteri Puoskari, Rannikkolaivasto.

MAJURIKSI: kapteeni Matti Juhani Kuokkanen, 2. Logistiikkarykmentti.

INSINÖÖRIMAJURIKSI: insinöörikapteeni Rami Aarne Rintamäki, 2. Logistiikkarykmentti; insinöörikapteeni Juha Pekka Humalajoki, Järjestelmäkeskus; insinöörikapteeni Kari Marko Järvinen, Järjestelmäkeskus; insinöörikapteeni Rami Petteri Myllyniemi, Järjestelmäkeskus; insinöörikapteeni Pentti Samuel Nousiainen, Järjestelmäkeskus; insinöörikapteeni Jarno Kalevi Savonen, Järjestelmäkeskus.

KOMENTAJAKAPTEENIKSI: kapteeniluutnantti Tero Tapani Silvennoinen, Järjestelmäkeskus; kapteeniluutnantti Klaus Bernhard Ericsson, Merivoimien esikunta; kapteeniluutnantti Björn Mikael Röberg, Merivoimien esikunta; kapteeniluutnantti Teemu Kalevi Anttila, Rannikkolaivasto; kapteeniluutnantti Jani Markus Saksinen, Rannikkolaivasto; kapteeniluutnantti Miikka Samuli Törrönen, Rannikkolaivasto.

INSINÖÖRIKOMENTAJAKAPTEENIKSI: insinöörikapteeniluutnantti Björn Stefan Ilari Enroth; Järjestelmäkeskus, insinöörikapteeniluutnantti Sami Olavi Leskinen, Rannikkolaivasto.

MUSIIKKIKOMENTAJAKAPTEENIKSI: kapteeni Jarkko Kalevi Aaltonen, Merivoimien esikunta.

KAPTEENIKSI: yliluutnantti Riku Teemu Johannes Viljakka, Järjestelmäkeskus; yliluutnantti Klaus Juha Henrikki Tapio, Porin prikaati.

INSINÖÖRIKAPTEENIKSI: insinööriyliluutnantti Erkki Antero Poikonen, Järjestelmäkeskus.

KAPTEENILUUTNANTIKSI: yliluutnantti Vesa Antero Takala, 2. Logistiikkarykmentti.

INSINÖÖRIKAPTEENILUUTNANTIKSI: insinööriyliluutnantti André Johannes Åberg, Rannikkolaivasto.

YLILUUTNANTIKSI: luutnantti Timmy Karl Torvald Söderlund, Porin prikaati.

INSINÖÖRIYLILUUTNANTIKSI: insinööriluutnantti Pekka Ilmari Sevola, Rannikkolaivasto.

LÄÄKINTÄYLILUUTNANTIKSI: kersantti Mikko Olavi Hyväri, Sotilaslääketieteen keskus; ylikersantti Jussi Ilmari Laaksonen, Sotilaslääketieteen keskus; luutnantti Janne Johannes Suominen, Sotilaslääketieteen keskus.

INSINÖÖRILUUTNANTIKSI: alikersantti Kenneth Valdemar Eriksson, 2. Logistiikkarykmentti.

Aliupseeriylennykset puolustusvoimissa

SOTILASMESTARIKSI: ylivääpeli Jarmo Sakari Jokela, Porin prikaati.

VÄÄPELIKSI: ylikersantti Antti Tapani Artturi Heino, Porin prikaati; ylikersantti Jussi Jeremias Lehtonen, Porin prikaati; ylikersantti Matti Tapani Ranki, Porin prikaati.

PURSIMIEHEKSI: ylikersantti Noora Sofia Anttila, Merivoimien esikunta; ylikersantti Teuvo Aulis Ruhanen, Merivoimien esikunta; ylikersantti Kalle-Veikko Juhani Wilen, Rannikkolaivasto.

YLIKERSANTIKSI: kersantti Toni Ilkka Juhani Isokivi, Merivoimien esikunta; kersantti Jan-Markus Kivikankare, Porin prikaati; kersantti Niko Tapio Muukka, Rannikkolaivasto; kersantti Sari Johanna Vaittinen, Merivoimien esikunta; kersantti Jan Viktor Viktors, Merivoimien esikunta.

Puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä

KOMENTAJAKSI: komentajakapteeni Jouni Kristian Honkala, Merivoimien esikunta.

INSINÖÖRIMAJURIKSI: insinöörikapteeni Hannu Olavi Kuhno, Järjestelmäkeskus.

INSINÖÖRIKOMENTAJAKAPTEENIKSI: insinöörikapteeniluutnantti Ari Pekka Laakso, Järjestelmäkeskus.

KAPTEENIKSI: yliluutnantti Henri Antti Ossian Ryhänen, Merivoimien esikunta.

KAPTEENILUUTNANTIKSI: yliluutnantti Ari Juhani Suominen, Merivoimien esikunta.

LÄÄKINTÄKAPTEENIKSI: lääkintäyliluutnantti Tomi Kristian Wuorimaa, Sotilaslääketieteen keskus.

YLILUUTNANTIKSI: luutnantti Seppo Sakari Nousiainen, Järjestelmäkeskus; luutnantti Joni Juhani Wallin, Porin prikaati.

LÄÄKINTÄLUUTNANTIKSI: vänrikki Jaakko-Tuomas Keränen, Sotilaslääketieteen keskus.

VÄNRIKIKSI: ylikersantti Risto Matias Ryhtä, Porin prikaati.

VÄÄPELIKSI: Eläinlääkäri Hanna Kukka Maaria Salmela, Sotilaslääketieteen keskus.

YLIKERSANTIKSI: kersantti Toni Juhani Leppänen, Merivoimien esikunta; kersantti Mauno Tuomas Tapio Ruusunen, Merivoimien esikunta; kersantti Conny Johannes Sundman, Merivoimien esikunta.

KERSANTIKSI: alikersantti Vili Oskari Piltti, Rannikkolaivasto; alikersantti Heikki Ville Eemeli Puikkonen, Rannikkolaivasto; psykologi Tomi Juhana Viitanen, Sotilaslääketieteen keskus.

ALIKERSANTIKSI: Kenttäsairaanhoitaja Jenna Elina Oravasaari, Sotilaslääketieteen keskus.

Upseeriylennykset reservissä

EVERSTILUUTNANTIKSI: Peltomäki Tapio Juhani, Turku.

MAJURIKSI: Rantanen Juha Tapio, Säkylä.

KAPTEENIKSI: Happonen Tuomas Juhani, Oripää; Hautala Mikko Tapani, Turku; Heikkilä Jukka Tapani, Kaarina; Kurikka Jari Pekka, Turku; Lehtonen Juha Heikki, Naantali; Lindell Pia Maria, Turku, Pöyhönen Mikko; Jaakko Paavo, Kaarina; Rauta Mika Ilmari, Lieto; Salmela Petri Samuel, Turku.

KAPTEENILUUTNANTIKSI: Pohjanheimo Mikko Markus, Turku; Wirén Tommi Henrik, Turku.

YLILUUTNANTIKSI: Dahlsten Juho Otto Elias, Turku; Hakkarainen Jyrki Antero, Salo; Heikkinen Tuomas, Turku; Heino Sami Wilhelm, Paimio; Hyvärinen Kai Juhani, Rauma; Raimoranta Santtu Tero Tuomas, Masku; Rannikko Joonas Valdemar, Salo; Rautio Risto Martti, Raisio; Unhola Tiitus Mikael, Paimio; Vainio Kasperi Ristonpoika, Kaarina.

YLILUUTNANTIKSI (MERIVOIMAT): Keto Stenka Nikolas, Uusikaupunki; Koskinen Miikka Marcus, Parainen; Murtomaa Matti Sakari, Turku; Raitis Touko Kalevi, Turku.

LUUTNANTIKSI: Aunio Joonas Juhani, Turku; Ekman Matti Ilmari, Turku; Elo Jukka Sakari, Turku; Eskola Onni Sami Jalmari, Turku; Huhtala Juuso Samuli, Kaarina; Hämäläinen Riku-Kalle Henrikki, Salo; Hänninen Joonas Lasse Antero, Lieto; Järvinen Antti Tapio, Turku; Kiiveri Kimmo Petri Kalevi, Lieto; Kumpulainen Olli Pauli Juhani, Turku; Laine Jere Rasmus Ristonpoika, Uusikaupunki; Laine Lauri Petteri, Kaarina; Laine Riku Juhani, Rauma; Laitinen Arttu Valtteri, Turku; Marttinen Mikko Ville Samuli, Lieto; Nyyssönen Tuomas Petteri, Turku; Pihlavirta Sakari Mikael, Salo; Rintala Ossi Eemeli, Turku; Rissa Teppo Tapio, Rusko; Saaristo Akseli Emil Aatami, Salo; Seppälä Olli Juhani, Turku; Tuomainen Petteri Toni Tapani, Raisio; Tuominen Tuukka Aleksi, Salo; Vilja Jonne Aleksi, Turku; Virtanen Tero Tapio, Koski Tl; Äijälä Matti Seppo Juhani, Turku.

LUUTNANTIKSI (MERIVOIMAT): Fagervik Henrik Andreas, Turku; Lamppu Sami Matias, Turku; Nieminen Jani Kaarlo Tapani, Naantali; Niiles Juho Petteri, Turku.

Aliupseerien ja miehistön ylennykset

SOTILASMESTARIKSI: Kesälä Kimmo Juhani, Mynämäki; Lehtovirta Arto Kalevi, Salo; Suominen Jarmo Juhani, Salo; Takala Arto Juhani, Rusko.

YLIVÄÄPELIKSI: Kaskinen Petri Tapani, Vehmaa; Koski Mikko Markus Vilhelm, Lieto; Marttila Jouni Juhani, Kaarina; Saarikallio Simo Tuomo, Loimaa.

VÄÄPELIKSI: Heino Jari Kustaa, Eura; Holsti Kari Matti, Turku; Leppänen Esa Tapani, Turku; Lukkarinen Jari Jarno Juhani, Salo; Niemi Reijo Juhani, Turku; Rautevaara Janne Sakari, Eurajoki; Sundberg Anssi Tapio, Turku; Suominen Arto Kalevi, Lieto; Suvila Jari Keijo Tapani, Loimaa; Tikka Joonas Hannu Henrikki.

YLIKERSANTIKSI: Hermansson Robin Karl Johan, Turku; Herranen Esa Jaakonpoika, Kaarina; Håkans Joakim Stefan, Turku; Juhola Tero Samuli, Turku; Julkunen Timo Arto Tapani, Rauma; Järvinen Janna Marika, Turku; Knuutila Mikko Ernesti, Eurajoki; Kuismanen Heli Annikki, Pöytyä; Kullanmäki Eija Elina, Marttila; Laakio Janne Johan, Salo; Laakso Samu Sebastian, Turku; Lahti Hannu Tapani, Loimaa; Leinonen Tomi Juhani, Lieto; Lundsten Carl Jockum, Parainen; Löppönen Mikko, Kaarina; Malmikare Esa Kalervo, Lieto; Mäkelä Harri Markus, Turku; Olli Joonas Henrikki Juhanpoika, Salo; Pakula Jami Jussi Oskari, Säkylä; Peltonen Kaarlo Juhani, Eura; Peltonen Mikko Juhani, Eurajoki; Pentti Aleksi Olli Johannes, Pöytyä; Saura Elias Veikko Samuel, Turku; Sevón Joose Pekka, Turku; Soranko Petri Olavi, Vehmaa; Vainio Kai Juhani, Eura; Viitanen Topi-Matti, Laitila; Vuoti Hans Antero, Laitila.

KERSANTIKSI: Aalto Olli-Pekka Antero, Marttila; Alho Aleksi Petteri, Turku; Anttila Joni Kristian, Kaarina; Butterlin Mika Tapani, Raisio; Elomäki Niklas Sami Johannes, Turku; Haapasaari Jyrki Juhani, Turku; Hietanen Sami Petteri, Turku; Hokka Anssi Kalle Juhani, Loimaa; Härmä Ville Pekka, Rusko; Hörkkö Joonas Mikael, Turku; Kakko Joona-Pekko Petteri, Turku; Kallio Jarkko Juhani, Paimio; Karke Ville Petteri, Turku; Kayaanan Fatih Albert, Turku; Keränen Mira Eeva Mirjam, Kaarina; Koskinen Mikko Tapani, Marttila; Kulju Teppo Markus, Aura; Laaksonen Jori Ismo Raafael, Eurajoki; Laiho Mikael Pauli Tapio, Turku; Läärä Jukka Tapani, Naantali; Peltonen Ari Juhani, Nousiainen; Pihlaja Riku Valentin, Turku; Puganen Anna, Turku; Ranta Pekka Tapio, Turku; Rantapuska Ville Akseli, Turku; Rantasalo Antti Juhani, Raisio; Reiman Mika Samuli, Salo; Saarinen Antti Arvo Juhani, Rauma; Salo Aki Anssi, Turku; Siviranta Petri Johan, Somero; Tikkanen Matti Olavi, Turku; Vaara Ville-Pekka Taneli, Salo; Veijola Antti Pekka, Paimio.

ALIKERSANTIKSI: Juhala Martti Tomi Juhani, Turku; Koivula Janne Johannes, Salo; Koskinen Ilari Mikael, Turku; Kouvola Kai Klaus, Turku; Pessi Seppo Sakari, Pöytyä; Sarlin Kari Petri, Turku; Tarvonen Pete Kristian, Turku.

KORPRAALIKSI: Dufva Ari Juhani, Turku; Hartikka Henrik Kai Juhani, Rusko; Heikkilä Sauli Johannes, Salo; Hyttinen Jari Markus, Salo; Junno Joonas Ville-Valtteri, Turku; Koivumaa Jaakko Santeri, Turku; Koski Vesa Markus, Eura; Laanti Jarkko Kalervo, Turku; Martiskainen Santeri Joonas, Salo; Mattsson Danne Henrik, Salo; Mänty-Sorvari Miska Antti Aleksi, Turku; Nieminen Juha-Pekka, Loimaa; Nikkanen Miro Juhani, Kaarina; Pajunen Jerry Mikael, Raisio; Poskiparta Juha-Markus Sulo, Eura; Poutiainen Niko Petteri, Turku; Riutta Kari Onni Juhani, Turku; Saarukka Matias Erik Mikaelsson, Turku; Saloaro Matti Juhani, Turku; Salonen Janne Kalervo, Paimio; Storgård Leif Alvar, Parainen; Systä Ville Aleksi, Rauma; Tiensuu Petri Tapio, Marttila; Welling Ari Tapani, Turku.

YLIRAJAJÄÄKÄRIKSI: Halonen Mikko Juhani, Turku.

YLIMATRUUSIKSI: Rönkä Sami Veli Kristian, Turku; Salonen Mika Juhani, Turku.

Kaikki ylennyksen saaneet on listattu Suomen puolustusvoimien verkkosivuilla.

Aloita keskustelu tästä jutusta



Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda!/HUUDA tai kiroile.

Emme julkaise linkkejä tai mainoksia.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta.

Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.