Vanhanen vierastaisi valtiojohdon ja Puigdemontin kohtaamista – "Aina löytyy sopiva taso, jolla ottaa tietoja vastaan"
Ossi Rajala
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Matti Vanhasen (kesk) tiedossa ei ole, että Suomeen saapuva Katalonian syrjäytetty aluejohtaja Carles Puigdemont olisi pyytänyt virallisia tapaamisia valtiojohdon kanssa.
– Puigdemont vierailee Suomessa yksityishenkilönä ja poliittisena aktivistina. Jos hän pyytää, aina löytyy sopiva taso, jolla ottaa tietoja vastaan Katalonian ja Espanjan tilanteesta, Vanhanen pohtii.
Vanhasen mielestä luontevin taso Puigdemontin viralliselle tapaamiselle olisi esimerkiksi virkamiehen kanssa keskustelu. Vanhanen vierastaa sitä, että Puigdemont tapaisi valtiojohtoa.
– Valtiojohdon ja ulkoministerin tapaamiset ovat yleensä sellaisia, missä ollaan kollegoja, Vanhanen toteaa.
Vanhanen voisi harkita itse Puigdemontin tapaamista ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana.
– Tietoa kannattaa ottaa vastaan. Tapaamisten järjestelyt riippuvat yleisesti ottaen paljon saatavan informaation tasosta. Valtiot tosin asioivat lähinnä valtioiden kesken. Kiistanalaisissa tilanteissa halutaan välttää sitä, että osoitettaisiin sympatiaa vain toista osapuolta kohtaan, hän kertoo.
– Uskon, että Puigdemont antaa Suomessa ollessaan myös useita haastatteluja, joista saa tietoa, Vanhanen lisää.
Katalonian aluehallinnon edustajat olivat Vanhasen mukaan hyvin aktiivisia, kun alueella järjestettiin kansanäänestys itsenäisyydestä.
– Silloin yhteydenottoja tuli Suomeenkin useita. Katalonialaiset halusivat kertoa, mitä tapahtuu. Nyt yhteydenottoja on ollut vähemmän.
Puigdemont vierailee Suomessa 22.–24. maaliskuuta. Hän tutustuu vierailunsa aikana muun muassa Suomen eduskuntaan eduskunnan Katalonia -ystävyysryhmän kutsumana ja pitää perjantaina julkisen luennon Katalonian tilanteesta Helsingin yliopistolla.
Yksi vierailun isännistä on Vanhasen puoluetoveri kansanedustaja Mikko Kärnä (kesk).
– On erittäin hienoa, että saamme näin tärkeän vieraan Suomeen valottamaan viimeaikaisia tapahtumia Kataloniassa. Puigdemont taistelee alueiden Euroopan puolesta ja federalismia sekä Espanjan sortotoimenpiteitä vastaan, Kärnä sanoo.
Kärnä korostaa tiedotteessaan, ettei hallituksella ole mitään tekemistä Puigdemontin vierailun kanssa.