Perjantai 3. syyskuuta 2010 | Verkkolehden 16. vuosikerta
Vastaava päätoimittaja Kari Vainio
Nimipäivät: Soili, Soila, Soile
MMS
Koti ja asuminen
Tekstikoko A A
Maija Louekari ja Sami Ruotsalainen ovat työskennelleet Marimekossa jo pitkään, nyt yhdessä Oiva-astioiden parissa. Muoto on Ruotsalaisen, kuviot Louekarin.

Maija Louekari ja Sami Ruotsalainen ovat työskennelleet Marimekossa jo pitkään, nyt yhdessä Oiva-astioiden parissa. Muoto on Ruotsalaisen, kuviot Louekarin.

Mariastioilla murretaankattamisen pakkopaitaa

Turun Sanomat 14.6 2009 02:28:12

Marimekko on tosissaan uudistumassa ja laajenemassa muotoilutaloksi. Vuorossa ovat nyt astiat ja niiden rinnalla samaa kuviomaailmaa toistavat painokankaat sekä valmiit pöytä- ja lautasliinat.

Oiva-sarjan kupit, kulhot ja lautaset tulevat markkinoille lokakuussa. Muotoilija on Sami Ruotsalainen . Kuviot astioihin ja tekstiileihin on piirtänyt Maija Louekari .

Suunnittelijana Ruotsalainen on halunnut irrottautua perinteisestä ”astiastoajattelusta”.

– Kysymyksessä on pikemminkin kattamisen konventioiden murtaminen, Taideteollisen korkeakoulun keramiikka- ja lasisuunnittelun koulutusohjelmasta taiteen maisteriksi valmistunut Ruotsalainen tuumii.

Hän kertoo saaneensa suunnittelijana hyvin vapaat kädet. Suunnittelussa piti toki ottaa huomioon Marimekko maailman johtavana printtitalona. Historiallinen perspektiivi on tekstiilitaiteilija Kristiina Isolankin assistenttina työskennelleellä Ruotsalaisella kuulemma kirkkaana mielessä.

– Halusin suunnitella astioita, jotka vastaavat tämän päivän ihmisten tarpeita. Minulle on tärkeää, että astiat ovat inhimillisiä, luonnollisia ja tuntuvat oikeilta. Tuotteena astiat ovat pitkäikäisiä, ja siksi niiden muodon tulee olla iätön.

– Olen astioiden intohimoinen keräilijä. Tutkin jatkuvasti muotoja, mittasuhteita ja erilaisten astioiden synnyttämää fiilistä. Esimerkiksi uuden teekupin muoto on saanut vaikutteita vanhoista laakeista teekupeista, jotka ovat olleet jonkin aikaa poissa markkinoilta, Sami Ruotsalainen tunnustaa.

n

Myös Maija Louekari sai vapaat kädet kuviomaailman suhteen. Kuvio oli suunniteltava erikseen jokaiseen astiaan ottaen huomioon kunkin astian muoto ja koko.

– Lähdin työstämään kahta erilaista kuviomaailmaa, joiden huomasimme heti toimivan hyvin myös yhdessä. Siirtolapuutarha on viivapiirroskuvio, jossa tarina jatkuu astiasta toiseen. Kuvioista voi seurata matkaa kaupungilta siirtolapuutarhaan ja päästä kurkistelemaan kukka- ja vihannespenkkeihin. Aiheena siirtolapuutarha on minusta kiehtova; se on urbaania luontoa parhaimmillaan. Puutarhaan liittyy iloista puuhaamista ja kasvun kohinaa kaupungin keskellä.

– Räsymatto-kuvio taas jatkaa ja täydentää siirtolapuutarhan teemaa kertomalla omaa tarinaansa mökin sisältä lattian rajasta. Graafisempana kuviona Räsymatto tukee ja rauhoittaa Siirtolapuutarhan vilinää. Kumpikin tekemistäni kuvioista liittyy samaan ajankohtaiseen aihepiiriin, ekologisuuteen ja käsillä tekemisen iloon. Sama kuviomaailma toistuu myös kangaskuoseissa Siirtolapuutarha, Räsymatto ja Puutarhurin parhaat.

MARJA KRONS, Helsinki

Kerro kaverille
Copyright © 1996-2009 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle | RSS