Ulkoministeri Hillary Clinton moittii Israelin suunnitelmaa jatkaa siirtokunnan rakentamista Itä-Jerusalemissa. Kuva: Lehtikuva
USA varoitti Israelia erityissuhteiden menettämisestä
STT 12.3 2010 22:42:29
Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton varoitti Israelia vaarantamasta maiden erityissuhteita. Clinton on turhautunut siihen, että Israel jatkaa vastalauseista välittämättä siirtokunnan rakentamista Itä-Jerusalemissa.
Clinton ilmoitti pitävänsä Israelin aikeita "hyvin kielteisenä signaalina" kahdenvälisille suhteille, kun hän soitti pääministeri Benjamin Netanjahulle.
– Israelin hallituksen on osoitettava – ei vain sanoin vaan myös teoin – että se on sitoutunut suhteisiimme ja rauhanprosessiin, Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottaja sanoi.
Yhdysvaltain mielestä Israelin ilmoitus siirtokuntien uusista rakennusluvista oli erityisen loukkaava, koska varapresidentti Joe Biden oli samanaikaisesti vierailemassa Jerusalemissa ja Ramallahissa. Biden ja myös YK:n pääsihteeri Ban Ki Moon tuomitsivat Netanjahun aikeet.