Keskiviikko 8. syyskuuta 2010 | Verkkolehden 16. vuosikerta
Vastaava päätoimittaja Kari Vainio
Nimipäivät: Taimi
MMS
Konsertit
Tekstikoko A A

Pääskysen lento

Turun Sanomat 30.7 2010 02:29:04

• Crusell-viikon konsertti Uudenkaupungin Vanhassa kirkossa 28.7. Monica Groop, mezzosopraano ja Rudolf Jansen, piano. Mozart, Berg, Mahler, Kortekangas, Brahms.

Crusell-viikko eteni keskiviikkona liedin suuntaan. Mezzosopraano Monica Groop veti kirkon täpötäyteen, mikä ei liene yllätys kenellekään, onhan hän yksi maineikkaimmista laulajistamme.

Hyviä puolia on helppo listata: Groopin laulu on uskomattoman tarkkaa ja huolellista kaikin puolin, mitä vanhan kirkon erotteleva akustiikka vielä korosti. Hänen tulkintansa ovat reheviä, mutta aina luonnollisia. Erityisen hienoja tällä kertaa olivat muutamat yhden vokaalin sisällä tapahtuneet sävynvaihdokset, niissä Groopin taituruus kohosi korkeuksiin.Mozartin Der Zauberer ja Mahlerin Aus! Aus! olivat selvästi laulajan mieleen, molemmissa hänen innostuneisuutensa kuulsi mukavasti hallitun tulkinnan läpi.

Yhteistyö pianisti Rudolf Jansenin kanssa on jatkunut pitkään ja se on luonnikasta kuin pääskysen lento. Parin sointi on kiinteä ja artikulointi tarkkaa, reaktioherkkää ja vivahteikasta.

Vinoon
veistetyt

Illan ohjelmassa minua kiinnosti enitenOlli Kortekankaan laulusarja Syvä ilo. Se oli hauraan herkkä, välillä jopa naiivin tuntuinen tunnelmointipala, joka viimeisen osan lopussa avautui hienosti. Sen idea oli selvästi sukua Debussyn pianokappaleelle Jalanjäljet lumessa.

Jos jotain kriittistä haluaa sanoa - se kai lienee tehtäväni - niin Groopin kontakti yleisöönsä ei ole aivan yhtä intensiivinen kuin esimerkiksi Helena Juntusella , jota kuulin muutama viikko sitten Kemiönsaaren musiikkijuhlilla. Ja lisäksi Kortekankaan lauluissa minua häiritsi Groopin liioitteleva ja sellaisena jotenkin vanhanaikaisen vaikutuksen tekevä ääntäminen varsinkin h- ja e-kirjainten kohdalla.

Jos lukijalla on kotonaan joku mukamas epämukavalta tuntuva istuin, kannattaa käydä Uudenkaupungin vanhassa kirkossa hakemassa tervettä vertailukohtaa: näiden kirkonpenkkien jälkeen alakoululaisen vinoon veistämä jakkarakin tuntuu lepotuolilta.

TOMI NORHA

Kerro kaverille
Konsertit
7. syyskuuta
5. syyskuuta
4. syyskuuta
3. syyskuuta
1. syyskuuta
30. elokuuta
26. elokuuta
23. elokuuta
21. elokuuta
20. elokuuta
16. elokuuta
14. elokuuta
5. elokuuta
3. elokuuta
31. heinäkuuta
30. heinäkuuta
29. heinäkuuta
27. heinäkuuta
24. heinäkuuta
15. heinäkuuta
11. heinäkuuta
10. heinäkuuta
8. heinäkuuta
Copyright © 1996-2009 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle | RSS