Torstai 18. maaliskuuta 2010 | Verkkolehden 16. vuosikerta
Vastaava päätoimittaja Kari Vainio
Nimipäivät: Eetu, Edvard
MMS
Kotimaa
Tekstikoko A A

Tampereelta lähteviä junia perutaan työnseisauksen vuoksi

Turun Sanomat 21.12 2009 21:48:03
(Päivitetty 21.12 2009 21:57:13)

Tiistaiaamuna Tampereelta lähteviä junavuoroja on peruttu veturinkuljettajien työnseisauksen vuoksi. VR ei osannut vielä illalla puoli yhdentoista aikaan kertoa, miten paljon työnseisaus vaikuttaa junien kulkemiseen, mutta pahimmillaan useita vuoroja jää ajamatta. Ongelmat voivat jatkua pitkin päivää, sillä junia saattaa puuttua esimerkiksi Helsingistä aamupäivällä.

VR:n divisioonajohtaja Pertti Saarela kertoi illalla STT:lle, että työnseisauksen vaikutuksista liikenteeseen ei ole vielä tarkkaa kuvaa, koska VR oli saanut tiedon veturimiesten aikeista vasta maanantai-iltana.

– Tämä tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta, Saarela totesi.

Ajamatta jää ilmeisesti ainakin Tampere–Helsinki-vuoroja ja taajamajunia Tampereelta Riihimäelle. VR:n kaukoliikennepäällikkö Ari Vanhanen arvioi, että seisaus vaikuttaa VR:n järjestelyistä huolimatta matkustamiseen. Korvaavia busseja oli myöhään illalla saatu haalittua vain kourallinen. Kaikki peruutettujen junien matkustajat eivät luultavasti mahdu aamulla busseihin, vaikka Vanhasen mukaan aamun työmatkaliikenteessä on tavallista vähemmän ihmisiä.

Ongelmat saattavat jatkua päivällä, sillä Helsingin päässä ei ehkä ole tarpeeksi junia käytettävissä. Vanhasen mukaan on mahdollista, että Helsingistä myöhemmin aamulla ja aamupäivällä lähteviä junia joudutaan peruuttamaan.

Työnseisaus kestää aamukuudesta kymmeneen. Tiistai on yksi vuoden vilkkaimmista junapäivistä.

Veturimiesten liiton Tampereen osasto vahvisti STT:lle tiedon työnseisauksesta. Työnseisauksen syynä on veturinkuljettajien mukaan työvuorojen jatkuva muuttaminen.

– Tampereen ammattiosasto äänesti työnseisauksesta. Olemme kyllästyneet jatkuviin työvuorojen muutoksiin, kertoi Tampereen veturinkuljettajien ammattiosaston puheenjohtaja Ari Mattinen .

Mattisen mukaan työnantaja sanelee vuoromuutokset työntekijöiden kanssa neuvottelematta. Hän katsoo työnantajan rikkovan asiassa työehtosopimuslakia. Mattinen sanoo, että jatkuvat muutokset vaikuttavat työssä jaksamiseen ja tätä kautta junien turvallisuuteen.

– En voi laskea, millaiset työvuorot minulla on kahden viikon päästä.

Tampereen ammattiosastoon kuuluu parisataa työntekijää. Ammattiosaston jäsenet eivät siis aamulla aja Tampereelta lähteviä junia, mutta Tampereen läpi kulkevat junat matkaavat normaalisti. Mattisen mukaan myös jotkut Tampereelta lähtevät junat ilmeisesti kulkevat, sillä kaikkia aamun junia ei ajeta tamperelaisvoimin.

– Toivomme, että työnantaja nyt huomaa tällaisen ihmisryhmän kuin veturinkuljettajat olemassaolon – neuvottelee kanssamme, Mattinen toteaa seisauksen tavoitteista.

Lisätietoja junien aikatauluista saa asemilta, internetistä ja VR:n puhelinpalvelusta numerosta 0600 41900. Kaukoliikenteen aikataulut näkyvät myös Ylen teksti-tv:n sivulla 430.

Keskustelu jutusta
Kerro kaverille
Kotimaa
18. maaliskuuta
17. maaliskuuta
Copyright © 1996-2009 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle | RSS