Vanhanen sai medianäkyvyyttä kolme kertaa niin paljon kuin Halonen. Kuva: Lehtikuva
Naisministerit saavat heikosti julkisuutta
STT 30.11 2009 12:03:46
Tv-kanavat ja suurimmat päivälehdet antavat vähän näkyvyyttä naisministereille. Kun Turun yliopiston tutkijat laskivat kymmenen eniten julkisuutta saanutta poliitikkoa, joukkoon ei mahtunut yhtään naisministeriä.
– Näin oli siitä huolimatta, että hallituksen ministereistä valtaosa on naisia ja että toisaalta miesministereitä kymmenen näkyvimmän poliitikon joukkoon mahtuu viisi, tutkijat kirjoittavat teoksessa Politiikan journalismin tila Suomessa.
Naispoliitikoista presidentti Tarja Halonen ylsi kolmanneksi ja SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen neljänneksi.
Vertailun ykköseksi nousi pääministeri Matti Vanhanen (kesk.). Hän sai tv:ssä ja suurimmissa päivälehdissä näkyvyyttä kolme kertaa niin paljon kuin Halonen. Tutkijoiden mukaan tulokset heijastavat presidentin aseman heikentymistä.
Tutkimus tarkasteli politiikan uutisointia neljän kuukauden aikana tänä ja viime vuonna.