Perjantai 3. syyskuuta 2010 | Verkkolehden 16. vuosikerta
Vastaava päätoimittaja Kari Vainio
Nimipäivät: Soili, Soila, Soile
MMS
Kotimaa
Tekstikoko A A
Turkulainen Tommi Lindholm haki tokaluokkalaisen tyttärensä Jenita Lindholmin Vähä-Heikkilän koulusta. Isoveli Joona Lindholm käy samaa koulua. Isä ei pidä lomautuksina hyvänä säästökeinona.

Turkulainen Tommi Lindholm haki tokaluokkalaisen tyttärensä Jenita Lindholmin Vähä-Heikkilän koulusta. Isoveli Joona Lindholm käy samaa koulua. Isä ei pidä lomautuksina hyvänä säästökeinona.

Turussa vanhemmille lähetetty varoituslappuja

Koulut eivät pysty takaamaan oppilaiden turvallisuutta lomautusten aikana

Turun Sanomat 6.10 2009 20:10:31

Kouluissa ei pystytä takaamaan oppilaiden turvallisuutta opettajien lomautusten aikana. Turussa ainakin Vähä-Heikkilän koulun oppilaiden vanhemmille on jo lähetetty asiasta varoitus. Koteihin jaetussa tiedotteessa lukee, että koulu ei voi vastata oppilaan turvallisuudesta koulun turvallisuussuunnitelman mukaisesti.

Vanhempien huoli oppilaiden turvallisuudesta on jo poikinut kaksi kantelua Länsi-Suomen lääninhallitukseen. Toinen kanteluista koskee perusopetusta ja toinen ammatillista opetusta. Kanteluiden käsittely on kesken.

Opetusministeriön selvityksen mukaan opettajien lomautukset koskevat yli 50 000 oppilasta peruskouluissa ja lukioissa. Lomautuksista on ilmoittanut 17 kuntaa.

Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Erkki Kangasniemi on huolissaan lomautusten vaikutuksista sekä turvallisuuteen että oppimiseen.

– Lomautuksia ei pystytä järjestämään sillä tavalla, että turvallisuus kaikilta osin pystytään takaamaan, hän sanoo.

– Satoja oppilaita tulee näiden lomautusten vuoksi tippumaan kelkasta sillä tavalla, etteivät he pysty suorittamaan luokkaansa niin, että pääsevät jatko-opiskeluihin, hän lisää.

Opettaja voi lomautusten takia joutua valvomaan kahta luokkaa eikä pysty olemaan läsnä koko ajan. Vaaratilanteita voi tulla esimerkiksi kotitalouden ja teknisen työn tunneilla.

OAJ:n Kangasniemi toteaa, että jotkut oppilaat voivat jopa saada äkkipikaisuuskohtauksia. OAJ:n mielestä opettajia ei kuitenkaan saa lomauttaa loma-aikana, koska se merkitsisi käytännössä vain palkan alennusta.

Hätätilanteessa
tulisi ongelmia

Vähä-Heikkilän koulun rehtori Erkki Matilainen kertoo, että lomautuspäivinä opettajista on pois noin puolet. Esimerkiksi tulipalossa tai häirikön hyökätessä kouluun ei siksi pystyttäisi toimimaan turvallisuussuunnitelman mukaan.

– Emme koskaan tiedä etukäteen, milloin tulee ääritilanne koulussa, Matilainen sanoo.

Wäinö Aaltosen koululaisten vanhemmat saavat lapun, jossa kerrotaan lomautusten asettavan erittäin suuren haasteen oppilaiden turvallisuudelle. Vanhempia myös muistutetaan mahdollisuudesta anoa oppilaalle vapaapäivää lomautusten ajaksi.

Wäinö Aaltosen koulun rehtori Jarmo Salo kertoo, että lomautuspäivät ovat normaalia lyhyempiä ja opetusta on suurryhmissä. Monissa kouluissa ei turvallisuussyistä pidetä lomautuspäivinä ollenkaan teknistä työtä eikä liikuntaa.

Vastuuta
pallotellaan

Kysymys siitä, kuka on lomautusten aikana sattuneessa onnettomuustilanteessa vastuussa oppilaista, jakaa mielipiteet.

OAJ:n Kangasniemen mielestä vastuu on lomautuksista päättäneillä kuntapoliitikoilla.

– Jos olosuhteet muutetaan opettajan tahdon vastaisesti, kaupunkien ja kuntien päättäjät ovat vastuussa.

Turun opetustoimenjohtaja Timo Jalonen vierittää vastuun kouluille.

– Ei tämäntyyppisiä lappuja pitäisi toimitella mihinkään, hän viittaa koteihin lähetettyihin varoituksiin.

– Koulujen tehtävä on aina vastata turvallisuudesta kaikkina päivinä. Opetus pitäisi järjestää niin, että turvallisuus on taattu.

Jalonen myöntää, että tilanne kouluissa on hankala, kun henkilökuntaa on tavallista vähemmän.

Myös Raunistulan koulun rehtori Pirkko Kangas korostaa, että vastuu turvallisuudesta on aina rehtorilla.

ANNA KUUSELA

Keskustelu jutusta
Näytä listana | Näytä puuna | Kommentoi juttua

  • MItä hevosenlantaa!!!

    Kun opettajat takasivat niin hyvin turvallisuuden Jokelassa ja Kauhajoella, onhan se hirveää ettei "turvallisuussuunitelmaa" pystytä lomautusten vuoksi noudattamaan. Ja pah ja pah!!!!

    Annan täyden tukeni opettajien lamautusta ja lomautusta vastaan, mutta on törkeää  OAJ temppuilua kytkeä tähän Kauhajoki ja Jokela, johon OAJ tässä  rivien välissä viittaa.

    Jos samanlaisia riskejä kuin noissa kahdessa tapauksessa on olemassa, ei OAJ ei niille mitään pysty - kuten ei ole pystytty koulukiusaamistakaan kokonaan lopettamaan.

    Inhottavaa ja ala-arvoista ahdistaa jo muutenkin masentavan arjen kanssa painivia vanhempia tällä tavalla. Hävetkää!!!!

    "Älä lisää vanhempien tuskaa OAJ" kirjoitti 7.10.2009 07:56

    Vastaa
  • Huh huh!

    Uskomatonta jorinaa... Millä tavalla turvallisuus kouluissa voi olla taattu, jos puolet koulun opettajistosta on poissa työpaikoiltaan? Miten opetustoimenjohtaja Jalonen voi vierittää vastuun tällaisesta kouluille?

    "Opettajat Turusta" kirjoitti 7.10.2009 08:04

    Vastaa
  • Kysymys toimittaja Miettuselle.

    Kerrot oudossa kommentissasi oman huolesi OAJ:n tilasta ja myös koulujen turvallisuuden puuttumisesta. Miksi kritisoit ammattiliittoa, joka yrittää puuttua alati heikentyvään turvallisuustilanteeseen kouluissa? Huomauttaisimme myös, että me opettajat olemme tällä hetkellä Turun erittäin heikon taloustilanteen maksumiehinä. Ehkä sinunkin vuorosi on ensi vuonna...

    "Opettajat Turusta" kirjoitti 7.10.2009 08:12

    Vastaa
Näytä
|<«123456»>|
Kerro kaverille
Kotimaa
2. syyskuuta
Kotimaa
3. syyskuuta
Copyright © 1996-2009 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle | RSS