Rikoskomisario Jukka Larkio ja rikosylikomisario Tero Haapala (oik). Kuva: Lehtikuva
Huumepoliisien virkarikossyytteet pääosin nurin
STT 9.2 2010 14:22:12
Helsingin käräjäoikeus on hylännyt pääosin syytteet huumepoliisia ravisuttaneessa virkarikosjutussa. Syyttäjät vaativat sakkoja neljälle Helsingin huumepoliisille ja yhdelle keskusrikospoliisin (KRP) poliisille.
Syytteet kaatuivat kokonaan haarassa, jossa poliisin väitettiin varoittaneen erään huume-erän vastaanottajaa. Varoittamisesta ei löytynyt näyttöä.
Syytteessä tässä jutussa olivat Helsingin huumepoliisin päällikkö Jari Aarnio ja KRP:n silloinen huumeasioista vastannut päällikkö Tero Haapala. Heitä syytettiin siitä, etteivät he vieneet väitettyä varoitusta tutkittavaksi poliisirikoksena.
Jutun toisessa haarassa kaksi poliisia sai tuomion tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta. Heitä ei kuitenkaan rangaistu. Aarniota ja kolmea hänen alaistaan epäiltiin laiminlyönneistä esitutkinnassa. Aarnion syyte kaatui myös tässä asiassa.
Helsingin poliisikomentaja Jukka Riikonen toivoo, ettei samanlaista prosessia enää nähtäisi.
– Huumausainerikollisuuden torjunnassa syntyy tulkintakysymyksiä. Niistä ei pitäisi automaattisesti käynnistää nyt nähdyn kaltaista raskasta prosessia.