Tulokset

Tuloksia, torstai

Lontoo | Turun Sanomat 10.8.2012 00:39 |

Beach volley:

Loppuottelu: Julius Brink/Jonas Reckermann Saksa–Alison Cerutti/Emanuel Rego Brasilia 2–1 (23–21, 16–21, 16–14).

Pronssiottelu: Martins Plavins/Janis Smedins Latvia–Reinder Nummerdor/Rich Schuil Hollanti 2–1 (19–21, 21–19, 15–11).


Jalkapallo:

Naiset:

Pronssiottelu:

Kanada–Ranska 1–0 (0–0)

90. Diana Matheson 1–0.

Loppuottelu

USA–Japani myöh.


Koripallotuloksia:

Naisten välierät:

USA–Australia 86–73 (43–47)

Venäjä–Ranska 64–81 (31–38).

Loppuottelu USA–Ranska ja pronssiottelu Australia–Venäjä pelataan lauantaina.


Käsipallo:

Naisten välierät:

Norja–Etelä-Korea 31–25 (18–15)

Espanja–Montenegro 26–27 (13–13).

Loppuottelu Norja–Montenegro ja pronssiottelu Etelä-Korea–Espanja pelataan lauantaina.


Kouluratsastus:

Henkilökohtainen finaali, Grand Prix Kür: 1) Charlotte Dujardin/Valegro Britannia 90,089 prosenttia, 2) Adelinde Cornelissen/Parzival Hollanti 88,196, 3) Laura Bechtolsheimer/Mistral Hojris Britannia 84,339, 4) Helen Langehanenberg/Damon Hill Saksa 84,303, 5) Carl Hester/Uthopia Britannia 82,857, 6) Anky van Grunsven/Salinero Hollanti 82,000.

Suomalaiset (karsiutuivat ennen Kür-kisaa): ...22) Emma Kanerva/Spirit 71,889,... 30) Mikaela Lindh/Mas Guapo 69,016.


Lentopallo:

Naisten välierät:

Etelä-Korea–USA 0–3 (20–25, 22–25, 22–25)

Brasilia–Japani myöh.


Maahockey:

Miehet:

Ottelu 9. sijasta: Argentiina–Uusi-Seelanti 1–3 (0–3)

Ottelu 7. sijasta: Pakistan–Etelä-Korea 3–2 (1–2)

Välierät: Australia–Saksa 2–4 (1–1), Hollanti–Britannia myöh.


Nyrkkeily:

51 kg:

Loppuottelu: Nicola Adams Britannia–Cancan Ren Kiina 16–7.

Välierät (keskiviikko): Adams–Mary Kom Intia 11–6, Ren–Marlen Esparza USA 10–8. Kom ja Esparza voittivat pronssimitalit.

60 kg:

Loppuottelu: Katie Taylor Irlanti–Sofia Otshigava Venäjä 10–7.

Välierät (keskiviikko): Taylor–Mavzuna Chorieva Tadzhikistan 17–9, Otshigava–Adriana Araujo Brasilia 17–11. Chorieva ja Araujo voittivat pronssimitalit.

75 kg:

Loppuottelu: Claressa Shields USA–Nadezhda Torlopova Venäjä 19–12.

Välierät (keskiviikko): Shields–Marina Volnova Kazakstan 29–15, Torlopova–Li Jinzi Kiina 12–10. Volnova ja Li voittivat pronssimitalit.


Paini:

Vapaapaini:

Naiset:

55 kg: 1) Saori Yoshida Japani, 2) Tonya Lynn Verbeek Kanada, 3) Jackeline Renteria Castillo Kolumbia ja Julia Ratkevitsh Azerbaidzhan.

Loppuottelu: Yoshida–Verbeek 2–0.


Taekwondo:

Naisten alle 57 kg:

Loppuottelu: Jade Jones Britannia–Hou Yuzhuo Kiina 6–4.

Pronssiottelut: Li-Cheng Tseng Taiwan–Suvi Mikkonen Suomi 14–2, Marlene Harnois Ranska–Mayu Hamada Japani 12–8.

Mikkonen sijoittui jaetulle viidennelle sijalle.

Mikkosen muut ottelut: 1. kierros: Mikkonen–Bineta Diedhiou Senegal 9–6, puolivälierä: Hou Yuzhuo Kiina–Mikkonen 7–2, keräilyottelu: Mikkonen–Diana Lopez USA 9–4.

Miesten alle 68 kg:

Loppuottelu: Servet Tazegul Turkki–Mohammad Bagheri Motamed Iran 6–5.

Pronssiottelut: Terrence Jennings USA–Diogo Silva Brasilia 8–5, Rohullah Nikpah Afganistan–Martin Stampe Britannia 5–3.


Uinti:

Naiset:

10 km avovesiuinti: 1) Eva Risztov Unkari 1.57.38,2, 2) Haley Anderson USA 1.57.38,6, 3) Martina Grimaldi Italia 1.57.41,8, 4) Keri-Anne Payne Britannia 1.57.42,2, 5) Angela Maurer Saksa 1.57.52,8, 6) Ophelie Aspord Ranska 1.58.43,1.


Vesipallo:

Naiset:

Ottelu 7. sijasta: Italia–Britannia 11–7.

Ottelu 5. sijasta: Kiina–Venäjä 16–15.

Pronssiottelu: Australia–Unkari myöh.

Loppuottelu: USA–Espanja myöh.


Yleisurheilu:

Torstain loppukilpailut:

Miehet:

200 m (+0,4 m/s): 1) Usain Bolt Jamaika 19,32, 2) Yohan Blake Jamaika 19,44, 3) Warren Weir Jamaika 19,84, 4) Wallace Spearmon USA 19,90, 5) Churandy Martina Hollanti 20,00, 6) Christophe Lemaitre Ranska 20,19, 7) Alex Quinonez Ecuador 20,57, 8) Anoso Jobodwana Etelä-Afrikka 20,69.

800 m: 1) David Rudisha Kenia 1.40,91 (ME), 2) Nijel Amos Botswana 1.41,73 (19-vuotiaiden ME), 3) Timothy Kitum Kenia 1.42,53, 4) Duane Solomon USA 1.42,82, 5) Nick Symmonds USA 1.42,95, 6) Mohammed Aman Etiopia 1.43,20, 7) Abubaker Kaki Sudan 1.43,32, 8) Andrew Osagie Britannia 1.43,77.

Kolmiloikka: 1) Christian Taylor USA 17,81 (+0,6 m/s), 2) Will Claye USA 17,62 (+0,6), 3) Fabrizio Donato Italia 17,48 (+0,6), 4) Daniele Greco Italia (+0,9), 5) Leevan Sands Bahama 17,19 (+0,2), 6) Benjamin Compaoré Ranska 17,08 (0,0), 7) Tosin Oke Nigeria 16,95 (+0,7), 8) Alexis Copello Kuuba 16,92 (+0,5), 9) Ljukman Adams Venäjä 16,78 (+0,2), 10) Bin Dong Kiina 16,75 (+0,3),

11) Samyr Laine Haiti 16,65 (+0,8), 12) Dzmitri Platnitski Valko-Venäjä 16,19 (–0,7).

10-ottelu:

110 m aj, 1. erä (–0,9 m/s): 1) Rifat Artikov Uzbekistan 14,74, 2) Jan Felix Knobel Saksa 15,03, 3) Edgars Erins Latvia 15,22, 4) Sergei Sviridov Venäjä 15,42, 5) Keisuke Ushiro Japani 15,47.

2. erä (+1,0): 1) Willem Coertzen Etelä-Afrikka 14,15, 2) Yordani Garcia Kuuba 14,24, 3) Leonel Suarez Kuuba 14,45, 4) Ingmar Vos Hollanti 14,61, 5) Hans van Alphen Belgia 14,89, 6) Attila Szabo Unkari 14,92, 7) Brent Newdick Uusi-Seelanti 15,02. 

3. erä (–0,4): 1) Oleksi Kasjanov Ukraina 14,09, 2) Eduard Mihan Valko-Venäjä 14,15, 3) Pascal Behrenbruch Saksa 14,33, 4) Ilja Shkurenev Venäjä 14,39, 5) Dmitri Karpov Kazakstan 14,40, 6) Luiz Alberto de Araujo Brasilia 14,79, 7) Kevin Mayer Ranska 15,59.

4. erä (+0,1): 1) Trey Hardee USA 13,54, 2) Ashton Eaton USA 13,56, 3) Rico Freimuth Saksa 13,89, 4) Gonzalo Barroilhet Chile 14,12, 5) Jangy Addy Liberia 14,23, 6) Damian Warner Kanada 14,38, 7) Eelco Sintnicolaas Hollanti 14,43, 8) Darius Draudvila Liettua 14,87.

Kiekko, A-ryhmä: 1) van Alphen 48,28, 2) Warner 45,90, 3) Suarez 45,75, 4) Addy 45,61, 5) Coertzen 43,58, 6) Artikov 43,53, 7) Shkurenev 43,51, 8) Garcia 42,27, 9) Vos 42,26, 10) Barroilhet 41,27, 11) Mayer 41,20, 12) Sintnicolaas 32,26.

B-ryhmä: 1) Freimuth 49,11, 2) Hardee 48,26, 3) Sviridov 47,43, 4) Kasjanov 46,72, 5) Ushiro 46,66, 6) Draudvila 46,43, 7) Newdick 46,15, 8) Knobel 46,10, 9) Szabo 45,14, 10) Erins 45,10, 11) Karpov 44,93, 12) de Araujo 44,76, 13) Behrenbruch 44,71, 14) Mihan 44,42, 15) Eaton 42,53.

Seiväs, A-ryhmä: 1) Barroilhet 540, 2) Sintnicolaas 530, 3) Eaton 520, 4) Karpov ja Shkurenev 510, 6) Freimuth 490, 7) van Alphen 480, 8) Hardee 480, 9) Suarez 470, 10) Warner 470,

11) Mayer 470, 12) Newdick 470, 13) Behrenbruch 470, 14) de Araujo 460, 15) Knobel 440.

B-ryhmä: 1) Ushiro 490, 2) Kasjanov 460, 3) Szabo 460, 4) Sviridov 460, 5) Garcia 460, 6) Vos 450, 7) Coertzen ja Erins 450, 9) Mihan 440, 10) Artikov 440,

11) Draudvila 420, 12) Addy 420.

Keihäs, A-ryhmä: 1) Suarez 76,94, 2) Hardee 66,65, 3) Behrenbruch 64,80, 4) Coertzen 64,79, 5) Warner 62,77, 6) Mayer 62,41, 7) van Alphen 61,69, 8) Newdick 59,82, 9) Freimuth 57,37, 10) Artikov 56,62,

11) Mihan 55,69, 12) de Araujo 51,59, 13) Addy 50,36, 14) Draudvila 50,16.

B-ryhmä: 1) Sviridov 68,42, 2) Ushiro 66,38, 3) Eaton 61,96, 4) Vos 61,60, 5) Garcia 59,85, 6) Szabo 58,84, 7) Sintnicolaas 58,82, 8) Erins 57,35, 9) Barroilhet 57,25, 10) Kasjanov 54,87,

11) Shurenev 53,81, 12) Karpov 49,93. Knobel ei startannut.

1 500 m, 1. erä: 1) Mayer 4.23,02, 2) Erins 4.35,88, 3) de Araujo 4.38,04, 4) Mihan 4.38,06, 5) Newdick 4.38,20, 6) Garcia 4.38,57, 7) Ushiro 4.39,33, 8) Shurenev 4.42,80, 9) Vos 4.50,01, 10) Szabo 4.53,81

11) Draudvila 5.03,14, 12) Addy 5.08,14, 13) Artikov 5.09,52.

2. erä: 1) van Alphen 4.22,50, 2) Coertzen 4.26,52, 3) Warner 4.29,85, 4) Suarez 4.30,08, 5) Sintnicolaas 4.31,17, 6) Eaton 4.33,59, 7) Kasjanov 4.33,68, 8) Sviridov 4.36,63, 9) Behrenbruch 4.37,46, 10) Freimuth 4.37,62,

11) Hardee 4.40,94, 12) Barroilhet 4.48,23, 13) Karpov 5.16,83.

Lopputulokset: 1) Ashton Eaton USA 8 869 (100 m 10,35, pituus 803, kuula 14,66, korkeus 205, 400 m 46,90, 110 m aj 13,56, kiekko 42,53, seiväs 520, keihäs 61,96, 1 500 m 4.33,59), 2) Trey Hardee USA 8 671 (10,42, 753, 15,28, 199, 48,11, 13,54, 48,26, 480, 66,65, 4.40,94), 3) Leonel Suarez Kuuba 8 523 (11,27, 752, 14,50, 211, 49,04, 14,45, 45,75, 470, 76,94, 4.30,08), 4) Hans van Alphen Belgia 8 447, 5) Damian Warner Kanada 8 442, 6) Rico Freimuth Saksa 8 320, 7) Oleksii Kasjanov Ukraina 8 283, 8) Sergei Sviridov Venäjä 8 219, 9) Willem Coertzen Etelä-Afrikka 8 173, 10) Pascal Behrenbruch Saksa 8 126,

11) Eelco Sintnicolaas Hollanti 8 034, 12) Brent Newdick Uusi-Seelanti 7 988, 13) Gonzalo Barroilhet Chile 7 972, 14) Yordani Garcia Kuuba 7 956, 15) Kevin Mayer Ranska 7 952, 16) Ilja Shurenev Venäjä 7 948, 17) Eduard Mihan Valko-Venäjä 7 928, 18) Dmitri Karpov Kazakstan 7 926, 19) Luiz Alberto de Araujo Brasilia 7 849, 20) Keisuke Ushiro 7 842,

21) Ingmar Vos Hollanti 7 805, 22) Edgars Erins Latvia 7 649, 23) Jangy Addy Liberia 7 586, 24) Attila Szabo Unkari 7 581, 25) Darius Draudvila Liettua 7 557, 26) Rifat Artikov Uzbekistan 7 203.

Keskeyttäneet: Roman Sebrle Tshekki, Daniel Awde Britannia, Mihail Dudas Serbia, Kurt Felix Grenada, Jan Felix Knobel Saksa.

Naiset:

Keihäs:

1) Barbora Spotakova Tshekki 69,55, 2) Christina Obergföll Saksa 65,16, 3) Linda Stahl Saksa 64,91, 4) Sunette Viljoen Etelä-Afrikka 64,53, 5) Huihui Lu Kiina 63,70, 6) Kathrina Molitor Saksa 62,89, 7) Martina Ratej Slovenia 61,62, 8) Madara Palameika Latvia 60,73, 9) Kathryn Mitchell Australia 59,46,

10) Maria Abakumova Venäjä 59,34, 11) Asdis Hjalmsdottir Islanti 59,08, 12) Elizabeth Gleadle Kanada 58,78.

Torstain alkukilpailut:

Miehet:

4x400 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin), 1. erä: 1) Trinidad & Tobago 3.00,38 (Lalonde Gordon, Jarrin Solomon, Ade Alleyne Forte, Deon Lendore), 2) Britannia 3.00,38 (Nigel Levine, Conrad Williams, Jack Green, Martyn Rooney), 3) Kuuba 3.00,55 (William Collazo, Raidel Acea, Orestes Rodriguez, Omar Cisneros), 4) Belgia 3.01,70, 5) Puola 3.02,86, 6) Saksa 3.03,50, 7) Kenia 3.21,01. Etelä-Afrikka keskeytti.

2. erä: 1) Bahama 2.58,87 (Ramon Miller, Demetrius Pinder, Michael Mathieu, Chris Brown), 2) USA 2.58,87 (Manteo Mitchell, Joshua Mance, Tony McQuay, Bryshon Nellum), 3) Venäjä 3.02,01 (Maksim Dyldin, Denis Aleksejev, Vladimir Krasnov Pavel Trenitshin), 4) Australia 3.03,17, 5) Japani 3.03,86. Jamaika keskeytti, Dominikaaninen tasavalta ja Venezuela hylättiin.

Naiset:

800 m, välierät (erien 2 parasta ja 2 aikojen perusteella finaaliin)

1. erä: 1) Pamela Jelimo Kenia 1.59,42, 2) Jekaterina Poistogova Venäjä 1.59,45, 3) Rosibel García Kolumbia 2.00,16, 4) Alice Schmidt USA 2.01,63, 5) Natalia Lupu Ukraina 2.01,63, 6) Rose Mary Almanza Kuuba 2.01,70, 7) Lynsey Sharp Britannia 2.01,78, 8) Eleni Filandra Kreikka 2.04,42.

2. erä: 1) Caster Semenya Etelä-Afrikka 1.57,67, 2) Jelena Arzhakova Venäjä 1.58,13, 3) Janeth Jepkosgei Busienei Kenia 1.58,26, 4) Alysia Johnson Montano USA 1.58,42, 5) Halima Hachlaf Marokko 1.58,84, 6) Tintu Luka Intia 1.59,69, 7) Elena Mirela Lavric Romania 2.00,46, 8) Neisha Bernard-Thomas Grenada 2.00,68.

3. erä: 1) Maria Savinova Venäjä 1.58,57, 2) Francine Niyonsaba Burundi 1.58,67, 3) Margarita Matsko Mukasheva Kazakstan 1.59,20, 4) Malika Akkaoui Marokko 2.00,32, 5) Cherono Koech Kenia 2.00,53, 6) Genzeb Shumi Bahrain 2.01,76, 7) Jessica Smith Kanada 2.01,90, 8) Geena Gall USA 2.05,76.

Korkeus, karsinta (karsintaraja 196 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä: 1) Ruth Beitia Espanja, Anna Tshitsherova Venäjä, Emma Green Tregaro Ruotsi ja Melanie Melfort Ranska 193, 5) Burcu Ayhan Turkki 193, 6) Brigetta Barrett USA ja Airine Palsyte Liettua 193 (erän viimeiset jatkoonmenijät), 8) Ariane Friedrich Saksa 193, 9) Olena Holosha Ukraina 190, 10) Zheng Xingjuan Kiina 190,

11) Nadija Dusanova Uzbekistan ja Esthera Petre Romania 185, 13) Deirdre Ryan Irlanti 185, 14) Tonje Angelsen Norja 185, 15) Wanida Boonwan Thaimaa, Duoung Thi Viet Anh Vietnam ja Oldriska Maresova Tshekki 1,80. 

B-ryhmä: 1) Svetlana Radzivil Uzbekistan 196, 2) Tia Hellebaut Belgia, Chaunte Lowe USA ja Svetlana Shkolina Venäjä 1,93, 5) Irina Gordejeva Venäjä 193 (erän viimeinen jatkoonmenijä), 6) Adonia Steryiou Grekland 193, 7) Anna Iljustsenko Viro 190, 8) Doreen Amata Nigeria 190, 9) Levern Spencer Saint Lucia 190, 10) Amy Acuff USA, Ebba Jungmark Ruotsi, Lissa Labiche Seychellit, Lesyani Mayor Kuuba ja Venelina Veneva Matejeva Bulgaria 185,

15) Sahana Kumari Intia ja Ana Simic Kroatia 180, 17) Vita Stjopina Ukraina 180. Marina Aitova Kazakstan ei tulosta.

4x100 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 2 aikojen perusteella finaaliin)

1. erä: 1) USA 41,64 (Tianna Madison, Jeneba Tarmoh, Bianca Knight, Lauryn Williams), 2) Trinidad & Tobago 42,31 (Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Kai Selvon, Semoy Hackett), 3) Hollanti 42,45 (Kadene Vassell, Dafne Schippers, Eva Lubbers, Jamile Samuel), 4) Brasilia 42,55, 5) Nigeria 42,74, 6) Bahama 43,07, 7) Sveitsi 43,54, 8) Japani 44,25.

2. erä; 1) Ukraina 42,36 (Olesia Povh, Hristina Stuj, Maria Rjemien, Jelizaveta Bryzgina), 2) Jamaika 42,37 (Samantha Henry-Robinson, Sherone Simpson, Schillonie Calvert, Kerron Stewart), 3) Saksa 42,69 (Leena Günther, Anne Cibis, Tatjana Pinto, Verena Sailer), 4) Puola 43,07, 5) Kolumbia 43,21, 6) Venäjä 43,24, 7) Valko-Venäjä 43,90. Ranska hylättiin.