Tulokset

Tuloksia, maanantai

Lontoo | Turun Sanomat 6.8.2012 23:10 |

Ampumaurheilu:

Miehet:

Pienoiskiväärin täysottelu, 3x40 ls + finaali 10 ls: 1) Niccolo Campriani Italia 1278,5 (OE) (karsinta 1180 OE+loppukilpailu 98,5), 2) Kim Jong-hyun Etelä-Korea 1272,5 (1171+101,5), 3) Matthew Emmons USA 1271,3 (1172+99,3).

Trap, 125 kiekkoa+finaali 25 kiekkoa: 1) Giovanni Cernogoraz Kroatia 146 (122+24/6), 2) Massimo Fabbrizi Italia 146 (123+23/5), 3) Fehaid Aldeehani Kuwait 145 (124+21/4)


Jalkapallo:

Naisten välierät:

Ranska–Japani 1–2 (0–1)

32. Yuki Ogimi 0–1, 49. Mizuho Sakaguchi 0–2, 76. Eugenie Le Sommer 1–2.

Kanada–USA ja. 3–4, 3–3 (1–0)

22. Christine Sinclair 0–1, 54. Megan Rapinoe 1–1, 67. Sinclair 2–1, 70. Rapinoe 2–2, 73. Sinclair 3–2, 80. Abby Wambach rp. 3–3, 120. Alex Morgan 3–4.

Pronssiottelu: 9. 8. Ranska–Kanada.

Loppuottelu: 9. 8. Japani–USA.


Koripallo:

Alkulohko A:

Tunisia–Liettua 63–76 (35–29)

Ranska–Nigeria 79–73 (41–30)

Argentiina–USA 97–126 (59–60)

Alkulohko B:

Australia–Venäjä 82–80 (46–45)

Britannia–Kiina 90–58 (46–33)

Espanja–Brasilia 82–88 (44–38)

Venäjä, Brasilia, Espanja ja Australia puolivälieriin.

Puolivälierät: 8. 8. Brasilia–Argentiina, USA–Australia, Ranska–Espanja, Venäjä–Liettua.


Käsipallo:

Miesten alkulohkot, 5. kierrosta:

Lohko A:

Argentiina–Tunisia 23–25 (12–12)

Islanti–Britannia 41–24 (18–15)

Ranska–Ruotsi myöh.

Lohko B:

Unkari–Serbia 26–23 (9–11)

Tanska–Etelä-Korea 26–24 (13–14)

Espanja–Kroatia 25–30 (10–11)

Kroatia, Tanska, Espanja ja Unkari puolivälieriin.


Lentopallo:

Lohko A:

Australia–Puola 3–1 (25–21, 25–22, 18–25, 25–22)

Italia–Bulgaria 0–3 (30–32, 20–25, 19–25)

Britannia–Argentiina 0–3 (18–25, 18–25, 15–25)

Bulgaria, Puola, Argentiina ja Italia puolivälieriin.

Lohko B:

Venäjä–Serbia 3–0 (25–15, 25–20, 25–17)

USA–Tunisia 3–0 (25–19, 25–19, 25–19)

Brasilia–Saksa 3–0 (25–21, 25–22, 25–19)

Puolivärierät 8.8. Bulgaria–Saksa, Puola–Venäjä, Argentiina–Brasilia, USA–Italia.


Maahockey:

Naisten alkulohkot, 5. kierrosta:

Lohko A:

Japani–Kiina 1–0 (0–0)

Etelä-Korea–Belgia 3–1 (2–0)

Britannia–Hollanti 1–2 (1–0)

Hollanti ja Britannia välieriin.

Lohko B:

Uusi-Seelanti–Saksa 0–0

USA–Etelä-Afrikka 0–7 (0–4)

Argentiina–Australia 0–0

Argentiina ja Uusi-Seelanti välieriin.

Välierät: 8. 8. Hollanti–Uusi-Seelanti, Australia–Britannia.


Paini:

Kreikkalais-roomalainen paini:

60 kg:

Loppuottelu: Omid Haji Noroozi Iran–Revaz Lashkhi Georgia 2–0 (1–0, 1–0).

Pronssiottelut: Zaur Kuramagomedov Venäjä–Hasan Aliyev Azerbaidzhan 2–0 (2–0, 3–0), Ryutaro Matsumoto Japani–Almat Kebispayev Kazakstan 2–1 (1–2, 3–1, 3–0).

Jarkko Ala-Huikku hävisi ensimmäisen ottelunsa Ranskan Tarik Belmadanille jaksoin 0–2, 0–2.

84 kg:

Loppuottelu: Alan Khugaev Venäjä–Karam Mohamed Gaber Ebrahim Egypti 2–0 (1–0, 2–0).

Pronssiottelut: Danyal Gajiyev Kazakstan–Vladimer Gegeshidze Georgia 2–1 (0–1, 1–0, 2–0), Damian Janikowski Puola–Melonin Noumonvi 2–0 (1–0, 1–0).

Rami Hietaniemi hävisi ensimmäisen ottelunsa Ranskan Melonin Noumonville jaksoin 0–2, 0–1.

120 kg:

1) Mijain Lopez Nunez Kuuba, 2) Heiki Nabi Viro, 3) Riza Kayaalp Turkki ja Johan Euren Ruotsi.

Loppuottelu: Lopez Nunez–Nabi 2–0 (2–0, 1–0).

Pronssiottelut: Kayaalp–Guram Pherselidze Georgia 2–0 (1–0, 1–0), Euren–Ioseb Chugoshvili Valko-Venäjä 2–1 (1–0, 0–1, 1–0).


Painonnosto:

Miehet:

105 kg: 1) Oleksiy Torokhtiy Ukraina 412 kg (tempaus 185 kg + työntö 227 kg), 2) Navab Nasirshelal Iran 411 (184+227), 3) Bartlomiej Wojciech Bonk Puola 410 (190+220).


Purjehdus:

Naiset:

Laser Radial, lopputulokset:

1) Lijia Xu Kiina 35 sijoituspistettä, 2) Marit Bouwmeester Hollanti 37, 3) Evi van Acker Belgia 40, 4) Annalise Murphy Irlanti 44, 5) Alison Young Britannia 60, 6) Gintare Scheidt Liettua 82, 7) Sari Multala Suomi 94, 8) Paige Railey USA 104, 9) Veronika Fenclova Tshekki 105, 10) Tania Elias Calles Meksiko 116.

Mitalilähtö: 1) Xu, 2) Bouwmeester, 3) van Acker, 4) Young, 5) Murphy, 6) Railey, 7) Scheidt, 8) Elias Calles, 9) Fenclova, 10) Multala.

Miehet:

Laser, lopputulokset:

1) Tom Slingsby Australia 43 sijoituspistettä, 2) Pavlos Kontides Kypros 59, 3) Rasmus Myrgren Ruotsi 72, ...33) Mattias Lindfors Suomi 263.

470, tilanne 8/10 lähdön jälkeen:

1) Mathew Belcher/Malcolm Page Australia 16 sijoituspistettä, 2) Stuart Bithell/Luke Patience Britannia 17, 3) Gabrio Zandona/Pietro Zucchetti Italia 46, ..21) Joonas Lindgren/Niklas Lindgren Suomi 128.

49er, tilanne 15/15 lähdön jälkeen:

1) Nathan Outteridge/Iain Jensen Australia 48 sijoituspistettä, 2) Peter Burling/Blair Tuke Uusi-Seelanti 76, 3) Allan Norregaard/Peter Lang Tanska 108, 4) Lauri Lehtinen/Kalle Bask Suomi 109. Mitalilähtö keskiviikkona.

14. lähtö: 1) Outteridge/Jensen, 2) Yukio Makino/Kenji Takahashi Japani, 3) Norregaard/Lang, ...11) Lehtinen/Bask.

15. lähtö: 1) Giuseppe Angilella/Gianfranco Sibello Italia, 2) Lehtinen/Bask, 3) Outterigde/Jensen.


Pyöräily:

Ratapyöräily:

Miehet:

Sprintti: 1) Jason Kenny Britannia, 2) Gregory Bauge Ranska, 3) Shane Perkins Australia.

Loppuottelu: Kenny–Bauge 2–0.


Ratsastus:

Esteratsastus:

Joukkuekilpailu: 1) Britannia (Nick Skelton, Ben Maher, Scott Brash, Peter Charles), 2) Hollanti (Marc Houtzager, Gerco Schroder, Maikel Van Der Vleuten, Jur Vrieling), 3) Saudi-Arabia (Ramzy al-Duhami, Abdullah al-Saud, Kamal Bahamdan, Abdullah Waleed Sharbatly).


Voimistelu:

Miehet:

Renkaat: 1) Arthur Nabarrete Zanetti Brasilia 15,900, 2) Chen Yibing Kiina 15,800, 3) Matteo Morandi Italia 15,733.

Hyppy: 1) Yang Hak Seon Etelä-Korea 16,533, 2) Denis Abljazin Venäjä 16,399, 3) Igor Radivilov Ukraina 16,316.

Naiset:

Eritasonojapuut: 1) Alija Mustafina Venäjä 16,133, 2) He Kexin Kiina 15,933, 3) Elizabeth Tweddle Britannia 15,916.


Vesipallo:

Miesten alkulohkot, 5. kierrosta:

Lohko A:

Kazakstan–Kroatia 14–2

Kreikka–Australia 8–13

Espanja–Italia 7–10

Kroatia, Italia, Espanja ja Australia puolivälieriin.

Lohko B:

Romania–Serbia 4–12

Unkari–USA 11–6

Britannia–Montenegro 4–13

Serbia, Montenegro, Unkari ja USA puolivälieriin.

Puolivälierät: 8.8. Kroatia–USA, Montenegro–Espanja, Italia–Unkari, Serbia–Australia.


Yleisurheilu:

Maanantain loppukilpailut:

Miehet:

400 m: 1) James Kirani Grenada 43,94, 2) Luguelin Santos Dominikaaninen tasavalta 44,46, 3) Lalonde Gordon Trinidad 44,52, 4) Chris Brown Bahama 44,79, 5) Kevin Borlee Belgia 44,81, 6) Jonathan Borlee Belgia 44,83, 7) Demetrius Pinder Bahama 44,98, 8) Steven Solomon Australia 45,14.

400 m aidat: 1) Felix Sanchez Dominikaaninen tasavalta 47,63, 2) Michael Tinsley USA 47,91, 3) Javier Culson Puerto Rico 48,10, 4) Dai Greene Britannia 48,24, 5) Angelo Taylor USA 48,25, 6) Jehue Gordon Trinidad 48,86, 7) Leford Green Jamaika 49,12, 8) Kerron Clement USA 49,15.

Naiset:

3 000 m esteet: 1) Julia Zaripova Venäjä 9.06,72, 2) Habiba Ghribi Tunisia 9.08,37, 3) Sofia Assefa Etiopia 9.09,84, 4) Milcah Chemos Cheywa Kenia 9.09,88, 5) Hiwot Ayalew Etiopia 9.12,98, 6) Etenesh Diro Etiopia 9.19,89, 7) Antje Möldner-Schmidt Saksa 9.21,78, 8) Gesa Felicitas Krause Saksa 9.23,52, 9) Emma Coburn USA 9.23,54, 10) Mercy Wanjiku Njoroge Kenia 9.26,73,

11) Clarisse Cruz Portugali 9.32,44, 12) Marta Dominguez Espanja 9.36,45, 13) Polina Jelizarova Latvia 9.38,56, 14) Bridget Franek USA 9.45,51. Gulnara Galkina Venäjä keskeytti.

Seiväs: 1) Jennifer Suhr USA 475, 2) Yarisley Silva Kuuba 475, 3) Jelena Isinbajeva Venäjä 470, 4) Silke Spiegelburg Saksa 465, 5) Martina Strutz Saksa 455, 6) Holly Bleasdale Britannia, Jirina Ptacnikova Tshekki ja Lisa Ryzih Saksa 445, 9) Becky Holliday USA 445, 10) Vanessa Boslak Ranska 430,

11) Alana Boyd Australia 430. Anna Rogowska Puola ilman tulosta.

Kuula: 1) Nadzeja Ostaptshuk Valko-Venäjä 21,36, 2) Valerie Adams Uusi-Seelanti 20,70, 3) Jevgenia Kolodko Venäjä 20,48, 4) Lijiao Gong Kiina 20,22, 5) Ling Li Kiina 19,63, 6) Michelle Carter USA 19,42, 7) Xiangrong Liu Kiina 19,18, 8) Geisa Arcanjo Brasilia 19,02, 9) Irina Tarasova Venäjä 19,00, 10) Natalia Duco Chile 18,80,

11) Christina Schwanitz Saksa 18,47, 12) Natallia Mihnevitsh Valko-Venäjä 18,42.

Maanantain alkukilpailut:

Miehet:

800 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 3 parasta aikaa välieriin),

1. erä: 1) Nijel Amos Botswana 1.45,90, 2) Fabiano Pecanha Brasilia 1.46,29, 3) Luis Alberto Marco Espanja 1.46,86, 4) Khadevis Robinson USA 1.47,17, 5) Marcin Lewandowski Puola 1.47,64, 6) Ivan Tuhtatshev Venäjä 1.49,77, 7) Derek Mandell Guam 1.58,94. Mohammad al-Azemi Kuwait hylättiin.

2. erä: 1) David Rudisha Kenia 1.45,90, 2) Musaeb Abdulrahman Balla Qatar 1.46,37, 3) Andrew Osagie Britannia 1.46,42, 4) Wesley Vazquez Puerto Rico 1.46,45, 5) Jeffrey Riseley Australia 1.46,99, 6) Ismail Ahmed Ismail Sudan 1.48,79, 7) Anis Ananenka Valko-Venäjä 1.49,61, 8) Samorn Kieng Kamerun 1.55,26.

3. erä: 1) Abubaker Kaki Sudan 1.45,51, 2) Timothy Kitum Kenia 1.45,72, 3) Abdulaziz Ladan Mohammed Saudi-Arabia 1.46,09, 4) Andy Gonzalez Kuuba 1.46,24, 5) Gareth Warburton Britannia 1.46,97, 6) Tamas Kazi Unkari 1.47,10, 7) Sören Ludolph Saksa 1.48,57, 8) Arnold Sorina Vanuatu 1.54,29.

4. erä: 1) Nick Symmonds USA 1.45,91, 2) Geoffrey Harris Kanada 1.45,97, 3) Adam Kszczot Puola 1.45,99, 4) Pierre-Ambroise Bosse Ranska 1.46,03, 5) Juri Borzakovski Venäjä 1.46,29, 6) Andreas Bube Tanska 1.46,40, 7) Manuel Antonio Angola 1.52,54. Brice Etes Monaco hylättiin.

5. erä: 1) Hamada Mohamed Egypti 1.48,05, 2) Sajad Moradi Iran 1.48,23, 3) Kevin Lopez Espanja 1.48,27, 4) Masato Yokota Japani 1.48,48, 5) Michael Rimmer Britannia 1.49,05, 6) Moussa Camara Mali 1.51,36, 7) Edgar Cortez Nicaragua 1.58,99. Taoufik Makhloufi Algeria keskeytti ja hylättiin.

6. erä: 1) Mohammed Aman Etiopia 1.47,34, 2) Anthony Chemut Kenia 1.47,42,) Antonio Manuel Reina Espanja 1.47,44, 4) Rafith Rodriguez Kolumbia 1.47,7, 5) Adnan Taess Akkar Irak 1.47,83, 6) Amine el-Manaoui Marokko 1.48,48, 7) Prince Mumba Sambia 1.49,07, 8) Erzhan Askarov Kirgisia 1.59,56.

7. erä: 1) Duane Solomon USA 1.46,05, 2) Robert Lathouwers Hollanti 1.46,06, 3) André Olivier Etelä-Afrikka 1.46,42, 4) Jakub Holusa Tshekki 1.46,87, 5) Julius Mutekanga Uganda 1.48,41, 6) Moise Joseph Haiti 1.48,46, 7) Benjamin Enzema Päiväntasaajan Guinea 1.57,47. Kleberson Davide Brasilia ei startannut.

Kiekko, karsinta (karsintaraja 65,00 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä: 1) Vikas Gowda Intia 65,20, 2) Ehsan Hadadi Iran 65,19, 3) Piotr Malachowski Puola 64,65, 4) Virgilijus Alekna Liettua 63,88, 5) Yennifer Frank Casanas Espanja 63,76, 6) Erik Cadee Hollanti 63,55, 7) Apostolos Parellis Kypros 63,48, 8) Jason Young USA 62,18, 9) Scott Martin Australia 62,14, 10) Ercüment Olgundeniz Turkki 60,87,

11) Märt Israel Viro 60,34, 12) Aleksander Tammert Viro 60,20, 13) Julian Wruck Australia 60,08, 14) Markus Münch Saksa 59,95, 15) Robert Urbanek Puola 59,56, 16) Brett Morse Britannia 58,18, 17) Roland Varga Kroatia 58,17, 18) German Lauro Argentiina 57,54, 19) Jason Morgan Jamaika 57,46, 20) Yunio Lastre Kuuba 57,33.

B-ryhmä: 1) Gerd Kanter Viro 66,39, 2) Robert Harting Saksa 66,22, 3) Jorge Y. Fernandez Kuuba 65,34, 4) Lawrence Okoye Britannia 65,28, 5) Martin Wierig Saksa 64,13, 6) Benn Harradine Australia 64,00, 7) Mario Pestano Espanja 63,40, 8) Bogdan Pishtshalnikov Venäjä 63,15, 9) Rutger Smith Hollanti 63,09, 10) Martin Maric Kroatia 62,87,

11) Traves Smikle Jamaika 61,85, 12) Lance Brooks USA 61,17, 13) Przemyslaw Czajkowski Puola 61,08, 14) Gerhard Mayer Itävalta 60,81, 15) Omar Ahmed el-Ghazaly Egypti 60,26, 16) Abdul Buhari Britannia 60,08, 17) Jarred Rome USA 59,57, 18) Sultan Mubarak al-Dawoodi Saudi-Arabia 59,54, 19) Mikita Nesterenko Ukraina 59,17, 20) Danijel Furtula Montenegro 57,48,

21) Ronald Juliao Brasilia 56,20.

Naiset:

200 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 6 parasta aikaa välieriin)

1. erä (+0,5): 1) Murielle Ahoure Norsunluurannikko 22,55, 2) Aleksandra Fedoriva Venäjä 22,61, 3) Margaret Adeoye Britannia 22,94, 4) Allison Peter Neitsytsaaret 23,00, 5) Christy Udoh Nigeria 23,19, 6) Andreea Ograzeanu Romania 23,46, 7) Anna Kielbasinska Puola 23,67, 8) Hinikissia Albertine Ndikert Tshad 26,06 Marlena Wesh Haiti ei startannut.

2. erä (+1,2): 1) Allyson Felix USA 22,71, 2) Semoy Hackett Trinidad 22,81, 3) Janelle Redhead Grenada 23,08, 4) Anyika Onuora Britannia 23,23, 5) Elizabeta Savlinis Venäjä 23,23, 6) Gloria Hooper Italia 23,25, 7) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama 23,49, 8) Vida Anim Ghana 23,71, 9) Ndeye Fatou Soumah Senegal 23,89.

3. erä (+0,7): 1) Carmelita Jeter USA 22,65, 2) Abiodun Oyepitan Britannia 22,92, 3) Sherone Simpson Jamaika 22,97, 4) Maria Belibasaki Kreikka 23,36, 5) Ana Claudia Silva Brasilia 23,40, 6) Gloria Asumnu Nigeria 23,43, 7) Chisato Fukushima Japani 24,14, 8) Gretta Taslakian Libanon 24,49. Cydonie Mothersille Caymansaaret ei startannut.

4. erä (+0,3): 1) Sanya Richards-Ross USA 22,48, 2) LaVerne Jones-Ferrette Yhdysvaltain Neitsytsaaret 22,64, 3) Hristina Stuj Ukraina 22,66, 4) Kai Selvon Trinidad 22,85, 5) Ivet Lalova Bulgaria 23,01, 6) Eleni Artymata Kypros 23,09, 7) Norma Gonzalez Kolumbia 23,46, 8) Nercely Soto Venezuela 23,54, 9) Vladislava Ovtsharenko Tadzhikistan 24,39.

5. erä (+1,3): 1) Maria Rjemien Ukraina 22,58, 2) Myriam Soumaré Ranska 22,70, 3) Veronica Campbell-Brown Jamaika 22,75, 4) Léa Sprunger Sveitsi 23,27, 5) Ezinne Okparaebo Norja 23,30, 7) Natalia Rusakova Venäjä 23,40, 7) Erika Chávez Ecuador 23,70, 8) Kirsten Nieuwendam Surinam 24,07, 9) Seyha Chan Kamerun 26,62.

6. erä (+0,8): 1) Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika 22,71, 2) Anthonique Strachan Bahama 22,75, 3) Elizaveta Bryzgina Ukraina 22,82, 4) Evelyn dos Santos Brasilia 23,07, 5) Crystal Emmanuel Kanada 23,10, 6) Marielis Sanchez Dominikaaninen tasavalta 23,20, 7) Viktorija Zjabkina Kazakstan 23,49, 8) Nelkis Casabona Kuuba 23,82, 9) Luan Gabriel Dominica 24,12.

1 500 m, alkuerät (erien 6 parasta ja 6 parasta aikaa välieriin)

1. erä: 1) Abeba Aregawi Etiopia 4.04,55, 2) Tatjana Tomashova Venäjä 4.05,10, 3) Maryam Yusuf Jamal Bahrain 4.05,39, 4) Hellen Onsando Obiri Kenia 4.05,40, 5) Hannah England Britannia 4.05,73, 6) Hilary Stellingwerff Kanada 4.05,79, 7) Shannon Rowbury USA 4.06,03, 8) Lucy Van Dalen Uusi-Seelanti 4.07,04, 9) Lucia Klocova Slovakia 4.07,79, 10) Corinna Harrer Saksa 4.07,83,

11) Marina Muncan Serbia 4.11,25, 12) Tereza Capkova Tshekki 4.12,.15, 13) Anzhelika Shevtshenko Ukraina 4.12,97, 14) Natalia Rodriguez Espanja 4.16,18, 15) Tugba Karakaya Turkki 4.29,21. Btissam Lakhouad Marokko keskeytti.

2. erä: 1) Lisa Dobriskey Britannia 4.13,32, 2) Siham Hilali Marokko 4.13,34, 3) Asli Cakir Alptekin Turkki 4.13,64, 4) Nuria Fernandez Espanja 4.13,72, 5) Kaila McKnight Australia 4.13,80, 6) Jennifer Simpson USA 4.13,81, 7) Jekaterina Martinova Venäjä 4.13,86, 8) Genzeb Shumi Bahrain 4.14,02, 9) Meskerem Assefa Etiopia 4.15,52, 10) Eunice Jepkoech Sum Kenia 4.16,95,

11) Sonja Roman Slovenia 4.19,17, 12) Eliane Saholinirina Madagascar 4.19,46, 13) Renata Plis Puola 4.19,62, 14) Chancel Ilunga Sankuru Kongon demokraattinen tasavalta 5.05,25. Ingvill Måkestad Bovim Norja ei startannut.

3. erä: 1) Gamze Bulut Turkki 4.06,69, 2) Morgan Uceny USA 4.06,87, 3) Natallia Kareiva Valko-Venäjä 4.06,87, 4) Jekaterina Kostetskaja Venäjä 4.06,94, 5) Mimi Belete Bahrain 4.07,01, 6) Laura Weightman Britannia 4.07,29, 7) Nicole Sifuentes Kanada 4.07,65, 8) Zoe Buckman Australia 4.07,83, 9) Faith Chepngetich Kipyegon Kenia 4.08,78, 10) Genzebe Dibaba Etiopia 4.11,15,

11) Janet Achola Uganda 4.11,64, 12) Isabel Macias Espanja 4.13,07, 13) Anna Mishtshenko Ukraina 4.13,63, 14) Betlhem Desalegn Arabiemiraarit 4.14,07, 15) Gladys Landaverde Salvador 4.18,26.

100 m aidat, alkuerät (erien 3 parasta ja 6 parasta aikaa välieriin)

1. erä (+0,6 m/s): 1) Alina Talai Valko-Venäjä 12,71, 2) Jessica Zelinka Kanada 12,75, 3) Tiffany Porter Britannia 12,79, 4) Anne Zagre Belgia 13,04, 5) Marina Tomic Kroatia 13,10, 6) Rosvitha Okou Norsunluurannikko 13,62, 7) Ayako Kimura Japani 13,75. Rahamatou Drame Mali hylättiin.

2. erä (+0,1): 1) Beate Schrott Itävalta 13,09, 2) Eline Berings Belgia 13,46, 3) Ivanique Kemp Bahama 13,51, 4) Seun Adigun Nigeria 13,56, 5) Anastassija Pilipenko Kazakstan 13,77, 6) Lecabela Quaresma Sao Tome&Princip 14,54. Jessica Ennis Britannia ja LaToya Greaves Jamaika eivät startanneet.

3. erä (–0,3): 1) Kellie Wells USA 12,69, 2) Tatjana Dektjareva Venäjä 12,87, 3) Lucie Skrobakova Tshekki 13,01, 4) Cindy Roleder Saksa 13,06, 5) Shermaine Williams Jamaika 13,07, 6) Lina Florez Kolumbia 13,17, 7) Natalia Ivoninskaja Kazakstan 13,48, 8) Marthe Koala Burkina Faso 13,91.

4. erä (–0,7): 1) Nevin Yanit Turkki 12,70, 2) Dawn Harper USA 12,75, 3) Jekaterina Galitskaja Venäjä 12,89, 4) Derval O’Rourke Irlanti 12,91, 5) Nikkita Holder Kanada 12,93, 6) Brigitte Merlano Kolumbia 13,21,7) Hyelim Jung Etelä-Korea 13,48, 8) Jeimy Bernardez Honduras 14,36.

5. erä (–0,1): 1) Sally Pearson Australia 12,57, 2) Reina-Flor Okori Ranska 13,01, 3) Carolin Nytra Saksa 13,30, 4) Anastasija Soprunova Kazakstan 13,40, 5) Sonata Tamosaityte Liettua 13,59, 6) Lavonne Idlette Dominikaaninen tasavalta 13,60, 7) Dipna Lim Prasad Singapore 14,68, 8) Silvia Panguana Mosambik 14,68. Jekaterina Poplavskaja Valko-Venäjä hylättiin.

6. erä (+0,4): 1) LoLo Jones USA 12,68, 2) Phylicia George Kanada 12,83, 3) Marzia Caravelli Italia 13,01, 4) Julija Kondakova Venäjä 13,10, 5) Yawei Sun Kiina 13,26, 6) Noemi Zbären Sveitsi 13,33, 7) Brigitte Foster-Hylton Jamaika 13,98, 8) Odile Ahouanwanou Benin 14,76, 9) Bibiana Martina Olama Päiväntasaajan Guinea 16,18.

400 m aidat, välierät (erien 2 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin)

1. erä: 1) Natalia Antjuh Venäjä 53,33, 2) Zuzana Hejnova Tshekki 53,62, 3) T’erea Brown USA 54,21, 4) Elodie Ouédraogo Belgia 55,20, 5) Nickiesha Wilson Jamaika 55,77, 6) Hayat Lambarki Marokko 56,18, 7) Vera Barbosa Portugali 56,27. Lauren Boden Australia hylättiin.

2. erä: 1) Lashinda Demus USA 54,08, 2) Kaliese Spencer Jamaika 54,20, 3) Perri Shakes-Drayton Britannia 55,19, 4) Hanna Jaroshtshuk Ukraina 55,51, 5) Irina Davidova Venäjä 55,86, 6) Sara Petersen Tanska 56,21, 7) Anna Jesien Puola 56,28, 8) Sarah-Lynn Wells Kanada 56,71.

3. erä: 1) Muizat Ajoke Odumosu Nigeria 54,40, 2) Georganne Moline USA 54,74, 3) Jelena Tshurakova Venäjä 55,70, 4) Melaine Walker Jamaika 55,74, 5) Eilidh Child Britannia 56,03, 6) Satomi Kubokura Japani 56,25. Denisa Rosolova Tshekki ja Hanna Titimets Ukraina hylättiin.

Kuula, karsinta (karsintaraja 18,90 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä: 1) Nadzeja Ostaptshuk Valko-Venäjä 20,76, 2) Valerie Adams Uusi-Seelanti 20,40, 3) Ling Li Kiina 19,23, 4) Michelle Carter USA 18,63, 5) Christina Schwanitz Saksa 18,62, 6) Cleopatra Borel Trinidad 18,36, 7) Chiara Rosa Italia 18,30, 8) Jillian Camarena-Williams USA 18,22, 9) Josephine Terlecki Saksa 17,78, 10) Leyla Rajabi Iran 17,55,

11) Julie Labonté Kanada 17,48, 12) Anita Marton Unkari 17,48, 13) Anna Avdejeva Venäjä 17,47, 14) Mailin Vargas Kuuba 16,76, 15) Sandra Lemos Kolumbia 16,50, 16) Alexandra Fisher Kazakstan 16,16.

B-ryhmä: 1) Jevgenija Kolodko Venäjä 19,31, 2) Lijiao Gong Kiina 19,11, 3) Xiangrong Liu Kiina 18,96, 4) Irina Tarasova Venäjä 18,76, 5) Natallia Mihnevitsh Valko-Venäjä 18,60, 6) Geisa Arcanjo Brasilia 18,47, 7) Natalia Duco Chile 18,45, 8) Nadine Kleinert Saksa 18,36, 9) Ursula Ruiz Espanja 17,99, 10) Janina Pravalinska-Karoltshik Valko-Venäjä 17,87,

11) Tia Brooks USA 17,72, 12) Misleydis Gonzalez Kuuba 17,68, 13) Chia-Ying Lin Taiwan 17,43, 14) Ana Pouhila Tonga 15,80, 15) Jelena Smoljanova Uzbekistan 14,43. Radoslava Mavrodieva Bulgaria ei tulosta.