Tulokset

Tuloksia, perjantai

Lontoo | Turun Sanomat 4.8.2012 00:39 |

Ampumaurheilu

Loppukilpailuja:

Miesten 50 m pienoiskiväärin makuu: 1) Sergei Martinov Valko-Venäjä 705,5, 2) Lionel Cox Belgia 701,2, 3) Rajmond Debevec Slovenia 701,0.

Miesten olympiapistooli: 1) Leuris Pupo Kuuba 34 2) Vijay Kumar Intia 30, 3) Ding Feng Kiina 27.


Jalkapallo:

Naisten puolivälierät:

Glasgow: Ruotsi–Ranska 1–2 (1–2)

18. Nilla Fischer 1–0, 29. Laura Georges 1–1, 39. Wendie Renard 1–2.

Britannia–Kanada 0–2 (0–2)

12. Jonelle Filigno 0–1, 26. Christine Sinclair 0–2.

USA–Uusi-Seelanti 2–0 (1–0)

27. Abby Wambach 1–0, 87. Sydney Leroux 2–0.

Brasilia–Japani 0–2 (0–1)

27. Yuki Ogimi 0–1, 73. Shinobu Ohno 0–2.

Välierät: 6. 8. Kanada–USA, Ranska–Japani.


Jousiammunta:

Miehet:

Yksilökilpailu: 1) Oh Jin Hyek Etelä-Korea, 2) Takaharu Furukawa Japani, 3) Dai Xiaoxiang Kiina, 4) Rick van der Ven Hollanti.

Loppuottelu: Oh–Furukawa 7–1.


Judo:

Miehet:

Yli 100 kg: 1) Teddy Riner Ranska, 2) Aleksandr Mihailin Venäjä, 3) Andreas Tölzer Saksa ja Rafael Silva Brasilia.

Loppuottelu: Riner–Mihailin waza-ari.

Naiset:

Yli 78 kg: 1) Idalys Ortiz Kuuba, 2) Mika Sugimoto Japani, 3) Karina Bryant Britannia ja Tong Weng Kiina.

Loppuottelu: Ortiz–Sugimoto shido.


Koripallo:

Naisten alkulohkot, 4. kierrosta:

Lohko A:

Angola–Kroatia 56–75 (32–41)

Turkki–Kiina 82–55 (39–27),

Tshekki–USA myöh.

Lohko B:

Venäjä–Australia 66–70 (30–32)

Brasilia–Kanada 73–79 (25–39)

Ranska–Britannia 80–77 (27–23)


Käsipallo:

Naisten alkulohkot, 4. kierrosta:

Lohko A:

Angola–Britannia 31–25 (14–10)

Kroatia–Montenegro 27–26 (12–12)

Venäjä–Brasilia 31–27 (15–14)

Lohko B:

Etelä-Korea–Ranska 21–24 (12–10)

Espanja–Ruotsi

Tanska–Norja myöh.


Lentopallo:

Naisten alkulohkot, 4. kierrosta:

Lohko A:

Japani–Venäjä 1–3 (25–27, 17–25, 25–20, 19–25)

Britannia–Dominikaaninen tasavalta 0–3 (9–25, 18–25, 19–25)

Algeria–Italia myöh.

Lohko B:

Brasilia–Kiina 3–2 (25–16, 20–25, 25–18, 28–30, 15–10)

Turkki–Etelä-Korea 3–2 (25–16, 21–25, 25–18, 19–25, 15–12)

USA–Serbia 3–0 (25–17, 25–20, 25–16)


Maahockey:

Miesten alkulohkot, 3. kierrosta:

Lohko A:

Australia–Argentiina 2–2 (2–0)

Britannia–Pakistan 4–1 (2–0)

Etelä-Afrikka–Espanja 2–3 (1–1)

Lohko B:

Hollanti–Uusi-Seelanti 5–1 (3–1)

Saksa–Intia 5–2 (4–1)

Belgia–Etelä-Korea myöh.


Painonnosto:

Miehet:

85 kg: 1) Adrian Edward Zelinski Puola 385 kg (työntö 174+tempaus 211), 2) Apti Auhadov Venäjä 385 (175+210), 3) Kianoush Rostami Iran 380 (171+209).

Zelinski voitti kultamitalin kevyempänä.

Naiset:

75 kg: 1) Svetlana Podobedova Kazakstan 291(130+161), 2) Natalia Zabolotnaja Venäjä 291(131+160), 3) Iryna Kulesha V-Venäjä 269 (121+148).

Podobedova voitti kultamitalin kevyempänä.


Purjehdus:

Miehet:

49er:

Tilanne 11/15: 1) Peter Burling/Blair Tuke Australia 42, 2) Emmanuel Dyen/Stephane Christidis Ranska 51, 3) Lauri Lehtinen/Kalle Bask Suomi 68.

Finnjolla:

Lähtö 9: 1) Pieter-Jan Postma Hollanti, 2) Vasilij Zbogar Slovenia, 3) Jonathan Lobert Ranska,...15) Tapio Nirkko Suomi.

Lähtö 10: 1) Ben Ainslie Britannia, 2) Postma, 3) Jonas Högh-Christensen Tanska,...17) Nirkko.

Tilanne: 1) Högh-Christensen 26, 2) Ainslie 28, 3) Postma 42,...7) Nirkko 76.

470:

Tilanne 4/10: 1) Luke Patience/Stuart Bithell Britannia 9, 2) Mathew Belcher/Malcolm Page Australia 15, 3) Matthias Schmid/Florian Reichstädter Itävalta 31,.. 23) Joonas Lindgren/Niklas Lindgren Suomi 80.

Laser:

Tilanne 8/10: 1) Tom Slingsby Australia 38, 2) Pavlos Kontides Kypros 40, 3) Tonci Stipanovic Kroatia 60,...30) Mattias Lindfors Suomi 227.


Pyöräily:

Ratapyöräily:

Miehet:

Joukkuetakaa-ajo: 1) Britannia 3.51,659 ME (Edward Clancy, Geraint Thomas, Steven Burke, Peter Kennaugh), 2) Australia 3.54,581 (Jack Bobridge, Glenn O’Shea, Rohan Dennis, Michael Hepburn), 3) Uusi-Seelanti 3.55,952 (Sam Bewley, Marc Ryan, Jesse Sergent, Aaron Gate), 4) Venäjä 3.58,282, 5) Tanska 4.02,671, 6) Espanja 4.02,746, 7) Hollanti 4.04,569, 8) Kolumbia 4.04,772.

Naiset:

Keirin: 1) Victoria Pendleton Britannia 10,965, 2) Guo Shuang Kiina, 3) Lee Wai Sze Hongkong, 4) Clara Sanchez Ranska, 5) Anna Meares Australia, 6) Monique Sullivan Kanada.


Ratsastus:

Kouluratsastus, gp (1. karsinta):

Lopputulokset, henkilökohtainen kilpailu: 1) Charlotte Dujardin/Valegro Britannia 83,663 prosenttia, 2) Adelinde Cornelissen/Parzival Hollanti 81,687, 3) Helen Langehanenberg/Damon Hill Saksa 81,140, 4) Kristina Sprehe/Desperados Saksa, 5) Carl Hester/Uthopia Britannia 77,720, 6) Steffen Peters/Ravel USA 77,705, 7) Laura Bechtolsheimer/Mistral Höjris Britannia 76,839, 8) Dorothee Schneider/Diva Royal Saksa 76,277, 9) Valentina Truppa/Eremo Del Castegno Italia 75,790, 10) Juan Manuel Munoz Diaz/Fuego Espanja 75,608, ...26) Mikaela Lindh/Mas Guapo Suomi 70,729, ...29) Emma Kanerva/Spirit Suomi 70,395. – 32 ratsukkoa jatkaa gp specialissa, joka ratsastetaan tiistaina.

Tilanne joukkuekilpailussa ennen gp specialia: 1) Britannia 79,407, 2) Saksa 78,845, 3) Hollanti 76,809, 4) Tanska 73,845, 5) USA 72,801, 6) Espanja 72,467, 7) Ruotsi 71,940, 8) Puola 68,536. – Seitsemän joukkuetta jatkaa tiistaina.


Sulkapallo:

Sekanelinpeli: 1) Zhang Nan/Zhao Yunlei Kiina, 2) Xu Chen/Ma Jin Kiina, 3) Joachim Fischer/Christinna Pedersen Tanska, 4) Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir Indonesia.

Välierät: ZhangZhao–Fischer/Pedersen 17-21, 21–17, 21–19, Xu/Ma Kiina–Ahmad/Natsir 23–21, 18–21, 13–21.

Pronssiottelu: Fischer/Pedersen–Ahmad/Natsir 21–12, 21–12.

Loppuottelu: Zhang/Zhao–Xu/Ma 21–11, 21–17.


Tennis:

Miesten kaksinpeli:

Välierät:

Roger Federer Sveitsi–Juan Martin del Potro Argentiina 3–6, 7–6 (7–5), 19–17.

Novak Djokovic Serbia–Andy Murray Britannia myöhemmin.

Naisten kaksinpeli:

Välierät:

Serena Williams USA–Victoria Azarenka Valko-Venäjä 6–1, 6–2.

Maria Sharapova Venäjä–Maria Kirilenko Venäjä 6–2, 6–3.


Trampoliinivoimistelu:

Miehet, loppukilpailu:

1) Dond Dong Kiina 62,990, 2) Dmitrij Ushakov Venäjä 61,769, 3) Lu Chunlong Kiina 61,319.


Vesipallo:

Naisten alkulohkot, 3. kierrosta:

Lohko A:

Espanja–Unkari 13–11

Kiina–USA myöh.

Lohko B:

Venäjä–Australia 8–11

Britannia–Italia myöh.


Yleisurheilu:

1. kilpailupäivän loppukilpailut:

Miehet:

Kuula:

1) Tomasz Majewski Puola 21,89, 2) David Storl Saksa 21,86, 3) Reese Hoffa USA 21,23, 4) Christian Cantwell USA 21,19, 5) Dylan Armstrong Kanada 20,93, 6) German Lauro Argentiina 20,84, 7) Asmir Kolasinac Serbia 20,71, 8) Pavel Lizhin Valko-Venäjä 20,69, 9) Ryan Whiting USA 20,64, 10) Dorian Scott Jamaika 20,61,

11) Maksim Sidorov Venäjä 20,41, 12) Chang Ming-Huang Taiwan 19,99.

Naiset:

10 000 m: 1) Tirunesh Dibaba Etiopia 30.20,75, 2) Sally Kipyego Kenia 30.26,37, 3) Vivian Cheruiyot Kenia 30.30,44, 4) Werknesh Kidane Etiopia 30.39,38, 5) Beleynesh Oljira Etiopia 30.45,56, 6) Shitaye Eshete Bahrain 30.47,25, 7) Joanne Pavey Britannia 30.53,20, 8) Julia Bleasdale Britannia 30.55,63, 9) Hitomi Niya Japani 30.59,19, 10) Kayoko Fukushi Japani 31.10,35,

11) Amy Hastings USA 31.10,69, 12) Janet Cherobon-Bawcom USA 31.12,68, 13) Lisa Uhl USA 31.12,80, 14) Sara Moreira Portugali 31.16,44, 15) Fionnuala Britton Irlanti 31,46,71, 16) Mika Yoshikawa Japani 31.47,67, 17) Sabrina Mockenhaupt Saksa 31.50,35, 18) Nadia Ejjafini Italia 31.57,03, 19) Elizaveta Gretshishnikova Venäjä 32.11,32, 20) Olga Skrypak Ukraina 32.14,59,

21) Eloise Wellings Australia 32.25,43. Joyce Chepkirui Kenia keskeytti.

7-ottelu:

100 m aidat

1. erä (+0,7 m/s): 1) Karolina Tyminska Puola 13,22, 2) Jana Maksimava Valko-Venäjä 13,97, 3) Austra Skujyte Liettua 14,00, 4) Ida Marcussen Norja 14,08, 5) Györgyi Farkas Unkari 14,33, 6) Julia Machtig Saksa 14,54, 7) Ivona Dadic Itävalta 14,58.

2. erä (–0,2): 1) Natalia Dobrinska Ukraina 13,57, 2) Nadine Broersen Hollanti 13,64, 3) Marisa de Aniceto Ranska 13,74, 4) Sofia Ifadidou Kreikka 13,82, 5) Sarah Cowley Uusi-Seelanti 13,95, 6) Eliska Klucinova Tshekki 14,01, 7) Irina Karpova Kazakstan 14,21. Margaret Simpson Ghana ei startannut.

3. erä (+2,0): 1) Hanna Melnitshenko Ukraina 13,32, 2) Ellen Sprunger Sveitsi 13,35, 3) Jennifer Oeser Saksa 13,42, 4) Louise Hazel Britannia 13,48, 5) Sharon Day USA 13,57, 6) Jessica Samuelsson Ruotsi 13,58, 7) Aiga Grabuste Latvia 13,65, 8) Laura Ikauniece Latvia 13,71.

4. erä (+0,9): 1) Ludmila Josipenko Ukraina 13,25, 2) Lilli Schwarzkopf Saksa 13,26, 3) Kristina Savitskaja Venäjä 13,37, 4) Katarina Johnson-Thompson Britannia 13,48, 5) Dafne Schippers Hollanti 13,48, 6) Chantael McMillan USA 13,49, 7) Grit Sadeiko Viro 13,50, 8) Olga Kurban Venäjä 13,56.

5. erä (+1,3): 1) Jessica Ennis Britannia 12,54,) Jessica Zelinka Kanada 12,65, 3) Hyleas Fountain USA 12,70, 4) Sara Aerts Belgia 12,94, 5) Ida Antoinette Nana Djimou Ranska 12,96, 6) Brianne Theisen Kanada 13,30, 7) Uhunoma Osazuwa Nigeria 13,46, 8) Tatjana Tshernova Venäjä 13,48.

Korkeus

A-ryhmä:

1) Skujyte 192, 2) Johnson-Thompson 189, 3) Maksimava 189, 4) Fountain 186, 5) Broersen ja Ennis 186, 7) Savitskaja ja Schwarzkopf 183, 9) Ikauniece 183, 10) Dobrinska 183,

11) Theisen 183, 12) Klucinova, Melnitshenko ja Oeser 180, 15) Tshernova 180, 16) Cowley 180, 17) Nana Djimou 180, 18) Kurban 180, 19) Day 177, 20) Osazuwa 177.

B-ryhmä:

1) Josipenko 183, 2) Dadic 180, 3) Farkas ja Schippers 180, 5) Grabuste 177, 6) Samuelsson 177, 7) Sadeiko 174, 8) Sprunger 171, 9) De Aniceto 171, 10) Ifadidou, Karpova, Marcussen ja Zelinka 168,

14) Machtig 168, 15) McMillan 168, 16) Tyminska 168, 17) Aerts 165, 18) Hazel 159.

Kuula, A-ryhmä:

1) Skujyte 17,31, 2) Dobrinska 15,05, 3) Machtig 14,99, 4) McMillan 14,92, 5) Zelinka 14,81, 6) Schwarzkopf 14,77, 7) Day 14,28, 8) Ennis 14,28, 9) Nana Djimou 14,26, 10) Samuelsson 14,18,

11) Tshernova 14,17, 12) Maksimava 14,09, 13) Josipenko 13,90, 14) Tyminska 13,74, 15) Kurban 13,71, 16) Schippers 13,67, 17) Grabuste 13,52, 18) Melnitshenko 12,96, 19) Klucinova 12,93, 20) Karpova 11,68.

B-ryhmä:

1) Savitskaja 14,77, 2) Aerts 14,43, 3) Oeser 14,16, 4) Broersen 13,57, 5) Farkas 13,55, 6) Marcussen 13,46, 7) De Aniceto 13,09, 8) Ifadidou 12,96, 9) Theisen 12,89, 10) Hazel 12,81,

11) Osazuwa 12,77, 12) Ikauniece 12,64, 13) Sprunger 12,62, 14) Sadeiko 12,43, 15) Cowley 12,37, 16) Dadic 12,19, 17) Fountain 11,99, 18) Johnson-Thompson 11,32.

200 m

1. erä (+0,8): 1) Tyminska 23,71, 2) Broersen 25,13, 3) De Aniceto 25,26, 4) Maksimava 25,43, 5) Farkas 25,72, 6) Ifadidou 25,91.

2. erä (+0,9): 1) Hazel 24,48, 2) Dobrinska 24,69, 3) Schwarzkopf 24,77, 4) Marcussen 25,15, 5) Mächtig 25,38, 6) Karpova 25,42, 7) Skujyte 25,43, 8) Cowley 25,60.

3. erä (+0,3): 1) Sprunger 23,59, 2) Ikaunece 24,16, 3) Oeser 24,39, 4) Savitskaja 24,46, 5) Nana Djimou 24,72, 6) Klucinova 25,00, 7) McMillan 25,25.

4. erä (+0,6): 1) Fountain 23,64, 2) Josipenko 23,68, 3) Melnitshenko 24,09, 4) Sadeiko 24,25, 5) Samuelsson 24,25, 6) Dadic 24,29, 7) Day 24,36, 8) Osazuwa 24,62.

5. erä (–0,3): 1) Schippers 22,83, 2) Ennis 22,83, 3) Zelinka 23,32, 4) Tshernova 23,67, 5) Johnson-Thompson 23,73, 6) Kurban 23,88, 7) Theisen 24,35. Aerts keskeytti.

Tilanne 4. lajin jälkeen: 1) Jessica Ennis Britannia 4 158, 2) Austra Skujyte Liettua 3 974, 3) Jessica Zelinka Kanada 3 903, 4) Ljudmila Josipenko Ukraina 3 902, 5) Hyleas Fountain USA 3 900, 6) Dafne Schippers Hollanti 3 899, 7) Kristina Savitskaja Venäjä 3 867, 8) Lilli Schwarzkopf Saksa 3 855, 9) Tatjana Tshernova Venäjä 3 849, 10) Natalia Dobrinska Ukraina 3 835,

11) Ida Antoinette Nana Djimou Ranska 3 832, 12) Jennifer Oeser Saksa 3 789, 13) Olga Kurban Venäjä 3 786, 14) Katarina Johnson-Thompson Britannia 3 769, 15) Brianne Theisen Kanada 3 763, 16) Hanna Melnitshenko Ukraina 3 752, 17) Jessica Samuelsson Ruotsi 3 743, 18) Sharon Day USA 3 740, 19) Jana Maksimava Valko-Venäjä 3 724, 20) Nadine Broersen Hollanti 3 724,

21) Karolina Tyminska Puola 3 707, 22) Laura Ikauniece Latvia 3 705, 23) Ellen Sprunger Sveitsi 3 661, 24) Uhunoma Osazuwa Nigeria 3 631, 25) Chantae McMillan USA 3 602, 26) Grit Sadeiko Viro 3 600, 27) Eliska Klucinova Tshekki 3 565, 28) Ivona Dadic Itävalta 3 503, 29) Györgyi Farkas Unkari 3 496, 30) Sarah Cowley Uusi-Seelanti 3 482,

31) Marisa De Aniceto Ranska 3 478, 32) Julia Mächtig Saksa 3 445, 33) Marcussen 3 428, 34) Hazel 3 427, 35) Ifadidou 3 364, 36) Karpova 3 268, 37) Aerts 2 751. Aiga Grabuste Latvia keskeytti. Margaret Simpson Ghana ei startannut.

1. kilpailupäivän alkukilpailut:

Miehet:

3 000 m esteet, alkuerät (erien 4 parasta ja 3 parasta aikaa finaaliin)

1. erä: 1) Mahiedine Mekhissi-Benabbad Ranska 8.16,23, 2) Evan Jager USA 8.16,61, 3) Abel Kiprop Mutai Kenia 8.17,70, 4) Tarik Langat Akdag Turkki 8.17,85, 5) Nahom Mesfin Etiopia 8.18,16, 6) Benjamin Kiplagat Uganda 8.18,44, 7) Amor Ben Yahia Tunisia 8.22,70, 8) Jose Pena Venezuela 8.24,06, 9) Ali Ahmed al-Amri Saudi-Arabia 8.26,22, 10) Hicham Sigueni Marokko 8.35,89,

11) Angel Mullera Espanja 8.38,07, 12) Alberto Paulo Portugali 8.40,74, 13) Steffen Uliczka Saksa 8.41,08.

2. erä: 1) Brimin Kiprop Kipruto Kenia 8.28,62, 29 Yuri Floriani Italia 8.29,01, 3) Brahim Taleb Marokko 8.29,02, 4) Jukka Keskisalo Suomi 8.29,13, 5) Nikolai Tshavkin Venäjä 8.29,72, 6) Youcef Abdi Australia 8.29,81, 7) Jacob Araptany Uganda 8.35,85, 8) Vincent Zouaoui-Dandrieux Ranska 8.36,96, 9) Kyle Alcorn USA 8.37,11, 10) Artem Kosinov Kazakstan 8.42,27,

11) Mario Bazan Peru 8.51,95, 12) Abdelaziz Merzougui Espanja 8.58,20. Birhan Getahun Etiopia keskeytti. Keskisalo finaaliin.

3. erä: 1) Roba Gari Etiopia 8.20,68, 2) Ezekiel Kemboi Kenia 8.20,97, 3) Hamid Ezzine Marokko 8.21,25, 4) Donald Cabral USA 8.21,46, 5) Ion Lutshianov Moldova 8.22,09, 6) Mohamed Khaled Belabbas Algeria 8.22,32, 7) Alex Genest Kanada 8.22,62, 8) Vadim Slobodenjuk Ukraina 8.23,35, 9) Lukasz Parszczynski Puola 8.30,08, 10) Weynay Ghebresilasie Eritrea 8.37,57,

11) Albert Minczer Unkari 8.40,74, 12) Stuart Stokes Britannia 8.43,04. Victor Garcia Espanja keskeytti.

400 m aidat, alkuerät (erien 3 parasta ja 6 parasta aikaa välieriin)

1. erä: 1) Amaurys Valle Kuuba 49,19, 2) Brendan Cole Australia 49,24, 3) Amaechi Morton Nigeria 49,34, 4) Kenneth Medwood Belize 49,78, 5) Roxroy Cato Jamaika 50,22, 6) Chieh Chen Taiwan 50,27, 7) Zhilong Li Kiina, 50,36. Takayuki Kishimoto Japani hylättiin.

2. erä: 1) Michael Tinsley USA 49,13, 2) Leford Green Jamaika 49,30, 3) Kurt Couto Mosambik 49,31, 4) Eric Alejandro Puerto Rico 49,39, 5) Rasmus Mägi Viro 50,05, 6) Winder Cuevas Dominikaaninen tasavalta 50,15. Akihiko Nakamura Japani hylättiin. Kariem Hussein Sveitsi ei startannut.

3. erä: 1) David Greene Britannia 48,98, 2) Emir Bekric Serbia 49,21, 3) Jose Reynaldo Bencosme de Leon Italia 49,35, 4) Brent Larue Slovenia 49,38, 5) Jamele Mason Puerto Rico 49,89, 6) Wen Cheng Kiina 50,38, 7) Vincent Kiplangat Kosgei Kenia 50,80, 8) Cornel Fredericks Etelä-Afrikka 52,29. Lankantien Lamboni Togo hylättiin.

4. erä: 1) Javier Culson Puerto Rico 48,33, 2) Kerron Clement USA 48,48, 3) Olmar Cisneros Kuuba 48,63, 4) Tristan Thomas Australia 49,13, 5) Rhys Williams Britannia 49,17, 6) Michael Bultheel Belgia 49,18, 7) Vjatsheslav Sakajev Venäjä 50,36, 8) Jorge Paula Portugali 51,40, 9) Moulida Daroueche Komorit 53,49. 

5. erä: 1) Angelo Taylor USA 49,29, 2) Jehue Gordon Trinidad&Tobago 49,37, 3) Stanislav Melnikov Ukraina, 50,13, 4) Silvio Schirrmeister Saksa 50,21, 5) Peikilis Iakovakis Kreikka 50,27, 6) LJ van Zyl Etelä-Afrikka 50,31, 7) Josef Prorok Tshekki 50,33, 8) Viktor Leptikov Kazakstan 51,67. 

6. erä: 1) Felix Sanchez Dominikaaninen tasavalta 49,24, 2) Jack Green Britannia 49,49, 3) Hamadou Kasse Hanne Senegal 49,63, 4) Tetsuya Tateno Japani 49,95, 5) Josef Robertson Jamaika 49,98, 6) Boniface Mucheru Kenia 50,33, 7) Artem Djatlov Uzbekistan 51,55, 8) Andres Silva Uruguay 53,38. 

Kuula, karsinta (karsintaraja 20,65 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä:

1) David Storl Saksa 21,15, 2) Tomasz Majewski Puola 21,03, 3) German Lauro Argentiina 20,75, 4) Pavel Lizhin Valko-Venäjä 20,57, 5) Christian Cantwell USA 20,41, 6) Dorian Scott Jamaika 20,31, 7) Soslan Tsirihov Venäjä 20,17, 8) Rutger Smith Hollanti 20,08, 9) Marco Fortes Portugali 20,06, 10) Lajos Kurthy Unkari 19,65,

11) Georgi Ivanov Bulgaria 19,63, 12) Kemal Mesic Bosnia-Hertsegovina 19,60, 13) Mihail Stamatoyiannis Kreikka 19,24, 14) Dale Stevenson Australia 19,17, 15) Maris Urtans Latvia 19,13, 16) Borja Vivas Espanja 18,88, 17) Stephen Saenz Meksiko 18,65, 18) Odinn Björn Thorsteinsson Islanti 17,62, 19) Adriatik Hoxha Marokko 17,58. Justin Rodhe Kanada ei tulosta.

B-ryhmä:

1) Reese Hoffa USA 21,36, 2) Ryan Whiting USA 20,78, 3) Dylan Armstrong Kanada 20,49,4) Asmir Kolasinac Serbia 20,44, 5) Maksim Sidorov Venäjä 20,40, 6) Ming-Huang Chang Taiwan 20,25, 7) Ralf Bartels Saksa 20,00, 8) Andrei Mihnevitsh Valko-Venäjä 19,89, 9) Nedzad Mulabegovic Kroatia 19,86, 10) Om Prakash Singh Intia 19,86,

11) Huseyin Atici Turkki 19,74, 12) Antonin Zalsky Tshekki 19,62, 13) Kim Christensen Tanska 19,13, 14) Carl Myerscough Britannia 18,95, 15) Raigo Toompuu Viro 18,91, 16) Amin Nikfar Iran 18,62, 17) Carlos Veliz Kuuba 18,57, 18) Emanuele Fuamatu Sambia 17,78. Andrei Semenov Ukraina ja Jun Zhang Kiina ei tulosta.

Moukari, karsinta (karsintaraja 78,00 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä:

1) Koji Murofushi Japani 78,48, 29 Primoz Kozmus Slovenia 78,12, 3) Oleksei Sokirskij Ukraina 77,65, 4) Kibwe Johnson USA 77,17, 5) Kirill Ikonnikov Venäjä 76,85, 6) Szymon Ziolkowski Puola 76,22, 7) Dilshod Nazarov Tadzhikistan 75,91, 8) Lukas Melich Tshekki 75,88, 9) Nicola Vizzoni Italia 74,79, 10) Alexander Smith Britannia 74,71,

11) Esref Apak Turkki 73,47, 12) Igors Sokolovs Latvia 72,76, 13) Quentin Bigot Ranska 72,42, 14) Pavel Krivitski Valko-Venäjä 71,49, 15) Mostafa al-Gamel Egypti 71,36, 16) Andras Haklits Kroatia 70,61, 17) Serghei Marghijev Moldova 69,76, 18) Oleksandr Drihol Ukraina 69,57, 19) Alexandros Papadimitriou Kreikka 67,19, 209 Suhrob Hodjajev Uzbekistan 65,88.

B-ryhmä: 1) Krisztian Pars Unkari 79,37, 2) Valeri Sviatoha Valko-Venäjä 74,69, 3) Eivind Henriksen Norja 74,62, 4) Jerome Bortoluzzi Ranska 74,15, 5) Marcel Lomnicky Slovakia 74,00, 6) Javier Cienfuegos Espanja 73,73, 7) Ali Mohamed al-Zinkawi Kuwait 73,40, 8) Roberto Janet Kuuba 73,34, 9) Dzmitri Marshin Azerbaidzhan 72,85, 10) Kaveh Mousavi Iran 72,70,

11) Aleksei Zagorni Venäjä 72,52, 12) AG Kruger USA 72,13, 13) David Söderberg Suomi 71,76, 14) Lorenzo Povegliano Italia 71,55, 15) Nicolas Figere Ranska 69,74, 16) Constantinos Stathelakos Kypros 69,65, 17) Mergen Mamedov Turkmenistan 68,39, 18) Juan Ignacio Cerra Argentiina 68,20. Pawel Fajdek Puola, Artem Rubanko Ukraina ja James Steacy Kanada ei tulosta. Söderberg karsiutui.

Naiset:

100 m, karsintakierros (erien 2 parasta ja 2 parasta aikaa alkueriin)

1. erä (+0,9 m/s): 1) Feta Ahamada Komorit 11,81, 2) Dana Abdul Razak Irak 11,91, 3) Bamab Napo Togo 12,24, 4) Chauzje Choosha Sambia 12,29, 5) Afa Ismail Malediivit 12,52, 6) Rima Taha Jordania 12,66, 7) Aissata Toure Guinea 13,25, 8) Kaingaue David Kiribati 13,61. 

2. erä (–0,2): 1) Delphina Atangana Kamerun 11,71, 2) Kaina Martinez Belize 11,81, 3) Diane Borg Malta 12,00, 4) Shinoona Salah al-Habsi Oman 12,45, 5) Cristina llovera Andorra 12,78, 6) Nafissa Souleymane Niger 12,81, 7) Asenate Manoa Tuvalu 13,48, 8) Fatima Sulaiman Dahman Jemen 13,95. 

3. erä (+0,2): 1) Lorene Bazolo Kongon tasavalta 11,87, 2) Fong Yee-Pui Hongkong 12,02, 3) Patricia Taea Cookinsaaret 12,47, 4) Maysa Rejepova Turkmenistan 12,80, 5) Pauline Kwalea Salomonsaaret 12,90, 6) Laenly Phoutthavong Laos 13,15, 7) Rubie Joy Gabriel Palau 13,34. Noor Hussain al-Malki Qatar keskeytti.

4. erä (–1,6): 1) Toea Wisil Papua-Uusi-Guinea 11,60, 2) Saruba Colley Gambia 12,21, 3) Martina Pretelli San Marino 12,41, 4) Lidiane Lopes Kap Verde 12,72, 5) Hala Gezah Libya 13,24, 6) Pramila Rijal Nepal 13,33, 7) Janice Alatoa Vanuatu 13,60, 8) Mihter Wendolin Mikronesia 13,67, 9) Tahmina Kohistani Afghanistan 14,42.

400 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 3 parasta aikaa välieriin)

1. erä:

1) Francena McCorory USA 50,78, 2) Christine Ohuruogo Britannia 50,80, 3) Joy Nakhumicha Sakari Kenia 51,85, 4) Joanne Cuddihy Irlanti 52,09, 5) Geisa Aparecida Coutinho Brasilia 53,43, 6) Marina Maslenko Kazakstan 53,66, 7) Zamzam Mohamed Farah Somalia 1.20,48.

2. erä:

1) Amantle Montsho Botswana 50,40, 2) Christine Day Jamaika 51,05, 3) Shana Cox Britannia 52,01, 4) Aliann Pompey Guyana 52,10, 5) Afia Charles Antigua&Barbuda 54,25, 6) Ingrid Yahoska Narvaez Nicaragua 59,55. Shaunae Miller Bahama keskeytti.

3. erä:

1) DeeDee Trotter USA 50,87, 2) Rosemarie Whyte Jamaika 50,90, 3) Jenna Martin Kanada 51,98, 4) Omolara Omotosho Nigeria 52,11, 5) Raysa Sanchez Dominikaaninen tasvalta 52,47, 6) Aauri Lorena Bokesa Espanja 53,67, 7) Zourah Ali Djibouti 1.05,37.

4. erä:

1) Sanya Richards-Ross USA 51,78, 2) Carol Rodriguez Puerto Rico 52,19, 3) Tjipekapora Herunga Namibia 52,31, 4) Pinar Saka Turkki 52,38, 5) Svjatlana Usovitsh Valko-Venäjä 52,40, 6) Phumlile Ndzinisa Swazimaa 53,9, 7) Hristina Risteska Makedonia 1.00,86.

5. erä:

1) Antonina Krivoshapka Venäjä 50,75, 2) Alina Lohvinenko Ukraina 52,08, 3) Lee McConnell Britannia 52,23, 4) Moa Hjelmer Ruotsi 52,86, 5) Ambwene Simukonda Malawi 54,20, 6) Danielle Alakija Fidzhi 56,77. Kanika Beckles Grenada ei startannut.

6. erä:

1) Novlene Williams-Mills Jamaika 50,88, 2) Natalija Pihida Ukraina 51,09, 3) Libania Grenot Italia 52,13, 4) Joelma Sousa Brasilia 52,69, 5) Bianca Razor Romania 52,83, 6) Maziah Mahusin Brunei 59,28. Kineke Alexander St. Vincent&Grenadiinit keskeytti.

7. erä:

1) Regina George Nigeria 51,24, 2) Julia Gushtshina Venäjä 51,54, 3) Marlena Wesh Haiti 51,98, 4 Amy Mbacke Thiam Senegal 53,23, 5) Olesea Cojuhari Moldova 53,64, 6) Graciela Martins Guinea-Bissau 58,30. Jennifer Padilla Kolumbia hylättiin.

Kolmiloikka, karsinta (karsintaraja 14,40 tai 12 parasta finaaliin)

A-ryhmä:

1) Kimberly Williams Jamaika 14,53, 2) Yamile Aldama Britannia 14,45, 3) Olha Saladuha Ukraina 14,35, 4) Tatjana Lebedeva Venäjä 14,30, 5) Dana Veldakova Slovakia 14,22, 6) Viktoria Valjukevitsh Venäjä 14,19, 7) Marija Sestak Slovenia 14,16, 8) Hanna Demidova Ukraina 13,97, 9) Josleidy Ribalta Kuuba 13,88, 10) Niki Panetta Kreikka 13,66,

11) Amanda Smock USA 13,61, 12) Aleksandra Kotljarova Uzbekistan 13,55, 13) Yanmei Li Kiina 13,43, 14) Irina Litvinenko Jektova Kazakstan 13,39, 15) Andriana Banova Bulgaria 13,33. Cristina Bujin Romania ja Ksenija Dzjatsuk Valko-Venäjä ei tulosta.

B-ryhmä:

1) Olga Ripakova Kazakstan 14,79, 2) Caterine Ibarguen Kolumbia 14,42, 3) Hanna Kniazjeva Ukraina 14,33, 4) Trecia Smith Jamaika 14,31, 5) Yargeris Savigne Kuuba 14,28, 6) Patricia Mamona Portugali 14,11, 7) Ayanna Alexander Trinidad 14,09, 8) Dailenys Alcantara Kuuba 13,97, 9) Veronika Mosina Venäjä 13,96, 10) Simona La Mantia Italia 13,92,

11) Keila Costa Brasilia 13,8, 12) Svetlana Bolshakova Belgia 13,84, 13) Mayookha Johny Intia 13,77, 14) Limei Xie Kiina 13,69, 15) Biljana Topic Serbia 13,66, 16) Patricia Sarrapio Espanja 13,64, 17) Anastasija Juravleva Uzbekistan 13,54, 18) Athanasia Perra Kreikka 11,93.