Fernando Alonso ei ollut uskoa voittoaan Malesiassa sunnuntaina tilanteessa, missä piti vaan yrittää rohmuta mahdollisimman paljon irtopisteitä, kun voittamisesta tällä autolla ei pitänyt tulla mitään. – Tiesimme, ettei auto ole kilpailukykyinen Australiassa eikä Malesiassa. Tavoite oli vain saada jonkun verran pisteitä. Nyt niitä tuli 25 kerralla. Se on uskomaton tulos. Maksimoimme kaiken potentiaalin ja meillä oli paljon onnea. Tämän voiton muistamme kauan.
Alonso on voittanut Malesiassa nyt kolmella eri autolla kolmessa eri tallissa – 2005 Renaultilla, 2007 McLarenilla ja 2012 Ferrarilla.
– On mahtavaa jatkaa voittamista radalla, jolla tuntuu aina niin hyvältä ajaa kilpaa, espanjalaistähti myhäili uransa 28. GP-täysosuman jälkeen.
Turun Sanomat, Kuala Lumpur
HEIKKI KULTA




