Schumi löysi heti vanhan rytminsä
Turun Sanomat 3.2 2010 21:11:11
Jenson Buttonin tilalle Mercedes GP:lle siirtynyt Michael Schumacher pääsi keskiviikkona sekunnin päähän Ferrarista.
Vanhana kettuna Schumacher tietää, että tässä vaiheessa testiajoilla on harvinaisen vähän merkitystä. Hän toki kehuu Ferrarin näyttävän vakuuttavalta.
Mercedes kärsi hydrauliikkaviasta, mutta muuten kolmen päivän jakso todisti uuden auton toimivan heti luotettavasti, vaikka se ei nopein olekaan.
– Olen yllättynyt, miten nopeasti pääsin vanhaan rytmiin. Luulin, että olisi ottanut enemmän aikaa tottua taas ajamiseen.
– En voi vielä sanoa, onko meillä voittaja-auto vai ei, mutta hyvän tunteen se antaa. Todennäköistä kuitenkin on, ettei meidän voi odottaa voittavan heti avauskisasta lähtien, Schumi jutteli.
Jerezissä Nico Rosberg aloittaa Mercedeksen testit keskiviikkona.
Turun Sanomat, Valencia
HEIKKI KULTA