Hirvosen yksi unelma toteutui
Turun Sanomat 23.1 2010 09:34:59
Mikko Hirvosen rallivuosi alkoi uran ensimmäisellä voitolla Monte Carlo -rallista. Kisa avasi IRC-rallisarjan, jonka muut osakilpailut eivät kuulu MM-sarjaa ajavan Hirvosen ohjelmaan. Hän testasi kilpailussa Fordin S2000-ryhmän autoa, josta kehitellään hänelle työkalua ensi vuodeksi, kun rallin MM-sarjan pääluokan kalusto vaihtuu.
– Monte Carlo -rallin voitto aina ollut minun unelmani, Hirvonen hehkutti.
Hirvonen johti Ranskan alppiteillä ajettua kilpailua koko matkan. Kilpaa ajettiin vaihtelevissa oloissa, osin jäisellä ja lumisella, osin kuivalla asvaltilla. Todellinen taistelu voitosta päättyi jo hieman ennen viimeistä edellistä erikoiskoetta, kun toisena, reilut puoli minuuttia Hirvoselle jääneenä ollut ranskalainen Sebastien Ogier keskeytti siirtymätaipaleelle laturirikkoon.
– Se oli harmi, että Ogierille tuli tekniikkamurheita, siitä olisi tullut tiukka taistelu, vaikka toki se oli minulle myös helpotus, Hirvonen kertaili.
Skodalla kisaava Juho Hänninen sinetöi suomalaisille kaksoisvoiton. Hirvosen voittomarginaali venyi liki kahteen minuuttiin.
– Toinen sija tuotti meille hyvät pisteet. Mikko kun ei osallistu IRC-sarjan mestaruusjahtiin, niin tästä tilanteesta on mukava lähteä kahteen seuraavaan soraralliin, jotka ajetaan Brasiliassa ja Argentiinassa, IRC-sarjaan keskittyvä Hänninen totesi.
Monte Carlo -ralli oli Hänniselle uran toinen. Vuosi sitten hän keskeytti toiselta sijalta ulosajoon.
– Maaliin pääsy oli tulevaisuuden ja kokemuksen kannalta tärkeä juttu. Jäihän vielä yksi sija parannettavaakin, Hänninen tuumi.
IRC-sarjan seuraava osakilpailu ajetaan maaliskuussa Brasiliassa. Rallin MM-sarja alkaa helmikuussa Ruotsin rallista.
Turun Sanomat, Monte Carlo
STT